• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FARKLI ÜLKELERDEKİ DOĞUM ADETLERİ

Farklı ülkelerdeki doğum adetleri. Hangi ülke nasıl bir doğum adeti uyguluyor? Dünyadan farklı doğum adetlerini öğrenmek için tıklayın.

29 Mart 2016 Salı 14:02
Farklı ülkelerdeki doğum adetleri

Farklı ülkelerdeki doğum adetleri. Hangi ülke nasıl bir doğum adeti uyguluyor? Dünyadan farklı doğum adetlerini öğrenmek için tıklayın.


Tüm dünyada, günde ortalama 360.000 bebek doğuyor! Doğum dünyanın her yerinde aynı olsa da, gelenekler, adetler ve doğum ile ilgili inanışlar kültürden kültüre farklılık gösterebiliyor…

 

İşte farklı ülkelere ait doğum adetleri:

Türkiye: Lohusa şerbeti
Her türlü tatlıya pek düşkün kültürümüzde, türlü çeşit şerbet de günlük hayatın bir parçası. Doğumdan sonra hazırlanıp hem yeni anneye hem de misafirlere ikram edilmesi adet olan lohusa şerbeti, bugün hala uygulanan bir gelenek. Bu şekerli, baharatlı şerbetin aynı zamanda anne sütünü artırdığı da biliniyor.

 

Bali: Plasentayı gömmek
Bali'de ve çevre ülkelerde plasentayı gömmek çok eski bir gelenek. Bizim kültürümüzde de 'bebeğin eşi' olarak anılan plasenta, Bali kültüründe çok eski zamanlardan beri canlı ve önemli bir organ olduğu için saygı görüyor. Geleneğe göre doğumdan sonra plasenta temizleniyor, kilden bir kaba veya bir Hindistan cevizi kabuğuna konuluyor. Hindu felsefesine ait bazı kadim semboller bu kabın üzerine işleniyor. Kabın içindekiler özel beyaz bir kumaşa sarılıyor ve eğer bebek erkekse, bu 'plasenta kabı' özel bir ritüelle evin kapısının sağ tarafına gömülüyor. Bebek kızsa da aynı şekilde, evin soluna gömülüyor. Eğer evin bahçesi gömme töreni için uygun değilse, 'plasenta kabı' okyanusa da atılabiliyor.


Plasenta gömüldükten sonra dualar, mantralar okunuyor, tütsüler yakılıyor. Mümkünse gömülen yerin yakınına, hayvanlardan ve kötü ruhlardan korumak için, bir Pandunus ağacı (bir tür mini-palmiye) dikiliyor. 42 gün boyunca evde bir tütsü ve mum yakılıyor. Plasenta ve ağacı da bebek beslendikçe, yıkandıkça besleniyor ve onun hayatının bir parçası olarak kabul ediliyor…

 

Brezilya: Hediyeleşmek
Tüm dünyada yeni doğum yapmış olan anneye hediye götürme geleneği yaygın. Ancak Brezilya'da, anneyi ve bebeği görmeye gelen misafirlere hediyeler verilmesi geleneği yaygın. Hatta çoğu anne, hastaneye gelen misafirlerine hemen hediyelerini takdim ediyor!

 

Almanya: Mutterpass
Almanya'da da yeni annenin işini kolaylaştırmak ve bebeği rahat ettirmek için doğum sonrasında uygulanan bazı gelenekler yaygın. Ancak burada her hamilenin bildiği bir uygulama hala yapılıyor: Mutterpass adı verilen bir defter, hamileliğin başında anneye veriliyor ve hamilelik boyunca yapılan tüm doktor-ebe ziyaretleri bu deftere not düşülüyor. Böylece annenin ve bebeğin sağlık durumunun kaydı tutulmuş oluyor.

 

İsrail: Brit Milah
İsrail'de erkek bebeklerin doğumdan 8 gün sonra sünnet edilmesini kapsayan ritüel boyunca bebeğin adı veriliyor ve duyuruluyor. Özel geleneksel yemeklerle kutlanan bu süreç, Brit Milah olarak adlandırılıyor.

 

Japonya: Ansei
Japonya'da hamilelik ve doğumla ilgili gelenekler, temelde bizim kültürümüze de biraz benziyor. Sadece kadınların olduğu doğum odalarında ve doğum evlerinde doğum yapan kadınların, doğumdan sonraki 3 haftayı evde geçirmesi bekleniyor. Kendi ailesinin evinde dinlenen ve anneliğe alışan kadına diğer aile üyeleri yardımcı oluyor.

 

Hollanda: Evde doğum
Eski zamanlardan beri Hollanda'da günlük hayatın bir parçası olarak kabul gören doğum, bugün de çoğunlukla evlerde gerçekleşiyor. Tüm ülkede doğum yapan kadınların %20'si kendi evinde doğuruyor. Bu oran, diğer ülkelerdeki ev doğumlarına göre şu anda en yükseği.

 

Nijerya: İlk banyo
Doğum sonrası anne ve bebek bakımı sıradan bir süreçtir ama Nijerya'da, 'Omugwo' geleneği çok önemseniyor. Bu geleneğe göre, bebeğin ilk banyosunu büyükanne ya da teyzeler yaptırıyor. Anneye yalnız olmadığını ve destekleneceğini göstermek amacı ile ilk aylarda ailenin kadınları lohusayla ve bebekle yakından ilgileniyor.

 

Pakistan: Aqiqah
Aqiqah, genel olarak bebeğin saçının traş edilmesini, bebeğe isim verilmesini ve bebek için kurban kesilmesini içeren bir dizi tören. Yalnızca Pakistan'da değil, bazı İslam ülkelerinde de sürdürülen bu törenler, bebeğin doğumundan sonraki 7., 14. ya da 21. günde yapılıyor.

 

Amerika: Bebek battaniyesi
Amerika'nın genelinde, doğumun mucizesini sembolize eden benzer örnekte bebek battaniyeleri yaygın. Her yeni doğanın sarılı olduğu battaniyeler çoğunlukla el örgüsü, benzer renklerde ve modellerde oluyor. Hatta bazı hastanelerde bile bu geleneksel bebek battaniyelerine benzer özel hastane battaniyeleri veriliyor.

 

Latin Amerika: Karantina
Latin Amerika'daki ülkelerde, doğumdan sonraki dönem için "La Cuarentena” (Karantina) adı verilen bir gelenek sürdürülüyor. Lohusa kadın, altı hafta boyunca sadece kendisiyle ve bebekle ilgileniyor. Seks yok, ağır aktivite yok, hafif yiyecekler var! Ailenin geri kalanı evin işleriyle ilgileniyor ki yeni anne rahat etsin, bu altı haftayı anneliğe alışarak geçirebilsin…

Kaynak: ensonhaber

DİĞER HABERLER

Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber

Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber. Erzurum'un Yakutiye ilçesinde ölmek üzere olan annesinin karnından sağ çıkartılan 4 günlük yetim kuzu, anne diye bağırıyor. Anne diye bağıran kuzunun videosu

Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma

Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma. Cuma günü( Cuma namazı) için en güzel ve en mübarek mesajları sizler için hazırladık. Cuma mesajlarını dostlarınıza ve sevdiklerine göndererek dualarını ve iyi dileklerinizi iletebilirsiniz.

Trabzon’da son 10 yılda 6 bin 91 evli çift boşanarak ayrıldı

Trabzon’da son 10 yılda 6 bin 91 evli çift boşanarak ayrıldı Trabzon’da son 10 yılda 6 bin 91 evli çift boşanarak ayrıldı. Trabzon'da boşanan evli çift sayısı. Trabzon'da yıllara göre boşananların sayısı. Trabzon’da son 10 yılda boşanarak yaşamlarını ayıran çift sayısının 6 bin 91 olduğu açıklandı.

Ahmet Kaya'nın bugün 16.ölüm yıl dönümü: Ahmet Kaya anılıyor

Ahmet Kaya'nın bugün 16.ölüm yıl dönümü: Ahmet Kaya anılıyor Ahmet Kaya'nın bugün 16.ölüm yıl dönümü: Ahmet Kaya anılıyor. Ahmet Kaya kimdir. 16 Kasım 2000 tarihinde hayata veda eden Ahmet Kaya neden öldü. Ahmet Kaya ölümünün 16'ıncı yılında sevenleri tarafından anılıyor. Ahmet Kaya'nın hayat hikayesi..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET