• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA HÜSEYİN ÖZKAN ENGELLİ OĞLU VE TORUNUNA BAKABİLMEK İÇİN BAVULLA KURU YEMİŞ SATIYOR

Samsun'da Hüseyin Özkan engelli oğlu ve torununa bakabilmek için bavulla kuru yemiş satıyor. Samsun'da yaşam mücadelesi veren emekli Hüseyin Özkan, engelli oğlu ve torununa bakabilmek için bavuluna doldurduğu kuru yemişleri satıyor.

28 Nisan 2017 Cuma 00:15
Samsun'da Hüseyin Özkan engelli oğlu ve torununa bakabilmek için bavulla kuru yemiş satıyor

Samsun'da bavulu ile yollarda gezerken sık sık görülen Hüseyin Özkan'ın dramatik yaşam hikayesi yürekleri burktu. Samsun'da yaşam mücadelesi veren Hüseyin Özkan, engelli oğlu ve torununa bakabilmek için yanında  gezdirdiği bavul içerisinde ki kuru yemişleri satmaya çalışıyor.

 

Samsun'da yaşayan 4 çocuk babası Hüseyin Özkan, sağlık sorunlarına rağmen engelli oğlu ile torununa bakabilmek için kuru yemiş dolu bavuluyla her gün kilometrelerce yol kat ediyor. İlerlemiş yaşına ve sağlık sorunlarına rağmen her sabah erken saatlerde kalkan 61 yaşındaki Özkan, önce 56'lar Mahallesi'nde anlaştığı kuru yemişçiye giderek bavulunu fındık, fıstık, çekirdek, kuru üzüm, badem, incir, hurma, kayısı gibi ürünlerle dolduruyor.

 

Daha sonra yola düşen Özkan, resmi kurumlar, okullar, dükkanlar ve bürolara giderek satış yapmaya çalışıyor.

 

Bugüne kadar yaşadığı üç trafik kazası sonrası yedi ameliyat geçiren, sol kolu ve bacağına platin takılan, retina yırtığı nedeniyle sol gözü görmeyen, sağ gözünde yüzde 30 görme kaybı oluşan Özkan, astım bronşit ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara rağmen çalışma azmiyle gençlere örnek oluyor.

 

 

 Her gün 10 kilometreden fazla yürüyor

 

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı zorluklara rağmen çalışabiliyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Günün büyük bölümünde bavulundaki kuru yemişleri satmak için yürüdüğünü anlatan Özkan, yaklaşık 30 kilogram ağırlığındaki bavulunu yoruldukça taşımakta zorlandığını belirtti. Satış yapabilmek için bozuk, engebeli ve yokuş yollar aştığını, merdivenler tırmanmak zorunda kaldığını dile getiren Özkan, her gün 10 kilometreden fazla yürüdüğünü kaydetti.

 

 

Özkan, kendisiyle yaşayan 34 yaşındaki oğlu Abdulkadir'in 2012 yılında geçirdikleri trafik kazası sonrası engelli kaldığını belirterek, oğluna ve torununa baktığını söyledi. Evinin kira olduğunu belirten Özkan, "Emekli maaşım yetmediği için çalışmak zorundayım. Benim ve oğlumun ilaçlarını karşılamam gerekiyor. Torunumu da okutuyorum." dedi.

 

Yürürken en çok dizlerindeki kireçlenme nedeniyle zorluk yaşadığını vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:

"Bavulun ağırlığı yürüdükçe artıyor. Çok bozuk yollar var, geçerken çok zorlanıyorum. Kaldırımlarda engeller oluyor, arabalardan geçilmiyor. Yokuş yerlere gidiyorum, asansör olmayan binaların ikinci, üçüncü katına çıkıyorum. Ekmek paramı kazanıyorum çok şükür. Bu işten ayda 800 ila bin lira arasında gelir elde ediyorum." 

KÖŞE YAZARLARI