• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA KIZILIRMAK DELTASINA BAHARIN MÜJDECİSİ LEYLEKLER GELDİ

Samsun'da Kızılırmak Deltasına baharın müjdecisi leylekler geldi. Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin beklenen misafirleri leylekler geldi.

26 Nisan 2017 Çarşamba 13:28
Samsun'da Kızılırmak Deltasına baharın müjdecisi leylekler geldi

Samsun'da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti kış aylarının sona ermeye başlaması ile birlikte baharın müjdecisi olan leyleklere yeniden ev sahipliği yapmaya başladı. 

 

Uzun bir göç serüveninin ardından Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine gelen leylekler, ağaçlarda yuvalarını kurmaya başladı. Leylek sesleri ile şenlenen Kızılırmak Deltasında, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından da bir Leylek Köyü oluşturuldu. Deltadan göç eden leylekleri cip takarak takip eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, 56 bin hektarlık alana sahip kuş cennetinin daimi misafirleri leylekler için de bir belgesel film yapmayı planlıyor.


Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine gelen leyleklerle ilgili bilgiler veren  Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Şube Müdürü Murat Demir ise deltanın leylek poülasyonu bakımından Türkiye'de 5'inci sırada yer aldığına dikkat çekti.  Kızılırmak Deltasına her yıl 5 bin civarında leylek geldiğine dikkati çeken Murat Demir, verdiği bilgide şunları dile getirdi.

 


"Leylekler deltayı her yıl düzenli ziyaret ediyor. Bir leyleğin günde 1 ila 1,5 kilogram besine ihtiyacı oluyor. Besin ihtiyaçlarını karşılamak için tarlalardaki zararlıları yiyorlar. Böylece tarıma da katkıları oluyor. Bu nedenle leylekler bölge halkı tarafından da seviliyor." 

Öte yandan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde leyleklerin dışında turna, saz horosuz, yeşilbaş ördek gibi 352 ayrı kuş türü bulunuyor.  Deltaya gelen leylekler ise Leylek Köyü olarak oluşturulan 950 yuvadan 900'ünü şuan doldurmuş durumda.
 

Kaynak: Samsun Kent Haber

KÖŞE YAZARLARI