• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN TURİZMDE İDDİALI: İŞTE SAMSUN'UN EŞSİZ TURİZM ZENGİNLİKLERİ

Samsun denilince akla deniz, kum ve Atatürk gelir. Samsun eşsiz doğası ve tarihi kültürel zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Karadeniz'in incisi Samsun hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde

19 Nisan 2017 Çarşamba 00:45
Samsun turizmde iddialı: İşte Samsun'un eşsiz turizm zenginlikleri

Karadeniz'in incisi Samsun, kültürel ve tarihi dokusuyla turizmde öne çıkan şehirlerin başında geliyor. Atatürk'ün 1919'da Kurtuluş Savaşını başlattığı Milli Mücadele kenti Samsun her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. 

 

Modern ve çağdaş kentler arasında yer alan Samsun ulaşım olanakları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımına sahip olan Samsun, 4 ana ulaşım ağına sahip ender ve eşsiz şehirlerden bir tanesi.

 


Samsun'u gelecek yıllara hazırlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Turizm Kenti Samsun sloganı ile hayata geçirdiği yatırımlarla da şehrin potansiyelini yükselten adımlar atıyor. Bir turistik şehirde olması gereken ne varsa hepsini bünyesinde barındıran Samsun, son yıllarda Körfez ülkelerinden gelen turistlerin de adeta ilgi odağı. 

 

 

 


Samsun'da turizm alt yapısının güçlenmesi adına yapılan çalışmaları anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un turizmde iddialı bir kent olmayı hak ettiğini söylüyor. Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'u anlatırken "Allah'ın lütfettiği şanslı bir coğrafyada yer alıyor" derken, Samsun kentinin tarihi, kültürel zenginlikleri ile ilgili de şu bilgileri veriyor.

 

 

"Samsun son yıllarda gerçekleştirdiği altyapı yatırımları ve büyük gayretlerle gün yüzüne çıkartılan gizli kalmış doğal ve kültürel hazineleriyle artık turizm alanında iddialı bir kent olmayı hak ediyor.  Eğer turizmde bir iddia taşıyorsanız gelen misafirin en iyi ve konforlu şekilde konaklamasını da sağlamanız gerekiyor. Belki bu konu da biraz geciktik ama son yıllarda bu eksikliğimizin giderilmesi adına her türlü fedakârlığı yaparak ve yatırımcının önünü de açarak büyük mesafe kat ettik. Artık bu konuda mahcup olmadan her türlü gelir düzeyinden konuklarımızı ağırlayabilecek konaklama tesislerine sahibiz ve bunun deva mı da olacak. Öte yandan son zamanlarda sağlık turizmi denilen önemli bir turizm dalı da var biliyorsunuz. Samsun sağlık altyapısı olarak da hem Karadeniz’in en modern ve gelişmiş şehri hem de bu konuda iddialı bir konumda. Biz bu avantajımızı ve diğer saydığım avantajlarımızı da iyi tanıtabilirsek ki bunu çok önemsiyorum, şehrimizi hak ettiği konuma biraz daha yaklaştırmış olacağız. Samsun turistik bir şehirde olması gereken tüm özellikleri artık bünyesinde barındırıyor.  Denizimiz var, havamız var, tadına doyum olmayan doğal güzelliklere sahibiz.  Bugün ilçeleriyle birlikte ele aldığınızda size gelen bir misafirinizi 1 hafta 10 gün de gezdirip bitiremeyeceğiniz, keşke biraz daha vaktimiz olsaydı da biraz daha kalabilseydik dedirteceğiniz bir zenginliğimiz var. Denizi, kumu, güneşi mi seviyorsunuz  bu sene Samsun'da 7 noktada dalgalanan ve sayısını çok yakında 2-3 katına çıkartacağımız mavi bayraklı plajlarımız var. Doğa sever birisiyseniz yaylalarımız, ormanlarımız, kanyonlarımız UNESCO geçici miras listesinde yer alan dünya güzeli Kuş Cennetimiz, göllerimiz ve şelalelerimiz sizi bekliyor. Tarihi ve kültürel ögeler mi size cazip geliyor; müzelerimiz, tarih kokan ilçelerimiz, mahallerimiz sizi bekliyor. Spor turizmine mi önem veriyorsunuz; Golf’ten atıcılığa, bowling’den bisiklete, kano’dan yamaç paraşütüne, buz pateninden kayağa kadar doğa sporlarının hemen hemen hepsine çok rahat ulaşabilirsiniz. Yerli yabancı tüm misafirleri mavinin ve yeşilin güzelliğini yaşamak adına şehrimize bekliyoruz” dedi.
       

Kaynak: Samsun Kent Haber

KÖŞE YAZARLARI