• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI - 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI

Sevgililer günü mesajları - 14 Şubat Sevgililer günü mesajları. 14 Şubat sevgililer günü ile ilgili kısa mesajlar bu güne kısa süre kaldı. Şubat ayına girdiğimiz şu günlerde yaklaşık 14 gün sonra sevgililer günü geliyor. Bizler de bu mesajları sizlere iletiyoruz.

01 Şubat 2016 Pazartesi 12:16
Sevgililer günü mesajları - 14 Şubat Sevgililer günü mesajları

Sevgililer günü mesajları - 14 Şubat Sevgililer günü mesajları. 14 Şubat sevgililer günü ile ilgili kısa mesajlar bu güne kısa süre kaldı. Şubat ayına girdiğimiz şu günlerde yaklaşık 14 gün sonra sevgililer günü geliyor. Bizler de bu mesajları sizlere iletiyoruz. 

 

En güzel sevgililer günü mesajları denilince artık akıllara Ankara haberleri haber sitesi geliyor. Buradan yola çıkarak sevgililer gününe yaklaşık 14 gün kala, yani 14 şubat'a kısa bir zaman kala sizlere en güzel sevgililer günü mesajları konusunda yardımcı olmaya karar verdik. En güzel 14 Şubat sevgililer günü mesajları kısa ve uzun, 2016 yılı romantik sevgililer günü sözler hepsi de burada sizler içni derlendi.

 

Sevgililer günü sadece Türkiye'de değil Dünyanın bir çok ülkesinde kurlanan ve etkinlikler düzenlenen bir gündür. Bizim kültürümüzde olmayan bu gün, Roma katolik kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentine adındaki bir hristiyan din adamının adına özel olarak üretilen sevgililer gününün bizim kültürümüzde ve geçmişimizde küçücük bir örneği bile yoktur. Hatta bazı yerlerde Aziz Valentin günü olarak da isimlendirilmektedir. Bizler müslümanlar olarak bu tür günlerden uzak durmamız gerektiğini söylemek isterim. Valentine kelimesi ise Türkçe karşılığı olarak sevgili anlamına gelmektedir.

 

Zamanla toplumlarda sevgililer günü olarka kutlanan bu gün, insanların sevgilisine çeşitli hediyeler ve kartlar aldığı bir güne dönüşmüştür. Yapılan tahminlere göre ise bütün dünya çapında 1 milyar kart gönderilmekte olduğu söylenmektedir. Sevgililer gününden dolayı insanlar sevgililerine hediye almak için alış veriş yapmakta ve bu günlerde alış veriş çılgınlığı yaşamakta, piyasa nda sevgililer günü çılgınlığı oluşmaktadır.

 

Sevgililerin Gününün Tarihçesi

 

14 şubat sevgililer gününün kaynağına ve nereden geldiğine bakılınca bunun antik çaplara dayandığı görülmektedir. Antik Yunan takvimlerine bakıldığında ocak ayının 15'inden şubat ayının 15'ine kadar geçen süre Gamelyon olarak isimlendirilmektedir. Bu süre Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğinden bahsedilmektedir. 14 şubat günü Antik Roma'da da  Lupercelia günü olarak kutlanıyordu. Antik Roma'da bu günde din adamları tanrıya keçi kurban ederdi. Daha sonra kurban ettikleri bu keçinin derisinden bir parça alarak kafalarına koyup Romanın sokaklarında gezerler ve önüne gelen herkese dokunmak suretiyle onlara tanrının bereketini aktardıklarını inanırlardı. (çok saçma) Bu süreçte genç kızlar daha çok pay almak için öne atılırlardı.

 

Günümüzde Sevgililer Günü

 

Günümüze kadar gelen 14 şubat sevgililer gününü geçmişi çok karışık olup, bir kısmı yukarıda sizlere aktarılmıştır. Günümüze gelmesinin en büyük nedeni ise 1800 yıllarında Amerrikalı Esther Howland'ın ilk olarak sevgililer günü kartını yollaması ile başlamış ve sonraki yıllarda toplumsal bir hal almıştır. Dolayısı ile sevgililer günü ticareti zamanla yaygınlaşmıştır. Tüm dünyada kutlanan sevgililer günü ticaretin hareket kazandığı bir gün olmuştur.

 

Sevgililer günü adetleri

 

Günümüzde en çok sevgili ya da eşlere bir kart vermek suretiyle ve bu kartların üstlerinde ise sevgi ve aşk sözlerinin yazması ile sevgiliye hediyelerin alması adaleti oldukça yaygın olsa da teknolojinin gelişmesi ile birlikte kart mesajları olayı neredeyse bitmiş durumdadır. Batı medeniyetlerinde ise sevgilisi olmayan insanlar beğendiği kişilere kart gönderir ve bu teklif anlamına gelmektedir. Bunların yanında ise sevgililer ve eşler birbirine çikolata ve çiçekler almak suretiyle birbirlerini sevindirir ve onurlandırır. Ayrıca sevgililer günü akşamında romantik bir akşam yemeği yaygın olarak yapılan uygulamalardandır. Bu günde bir çok genç birbirine evlenme teklifi ederek bu günü unutulmaz günler arasına sokmak istemektedir.

 

Bazı çiftler ise sevgililer gününde sevdiğine ya da eşine mesajlar göndermek suretiyle bu özel günü kutlamak istemektedir. Sizler de bu haberimizden elde edebileceğiniz birbirinden güzel sevgililer günü mesajlarını sevdiklerinize sosyal medya ya da sms aracılığı ile göndererek sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

 

- Uyurken seni izlemek vardı şimdi. Kokunda sarhoş olmak. Seni uyandırmak için can atmak ama kıyamamak. aşkım sevgililer günün kutlu solun.

 

- Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de, sana hep hep yeniden başlamak isterim. Sevgililer günün kutlu olsun bir tanem.

 

- En imkânsız hayalimdi, sabah seninle uyanmak. Ömrümün sonuna kadar seninle yaşamak. Sevgililer günün kutlu olsun sevdiğim.

 

- Bazı insanların sesinde mutluluk gizli. İşte sen de o insanların en mühimisin benim için aşkım. Sevdiğim sevgililer günün kutlu olsun.

 

- Aşk: Nerden eseceği belli olmayan bir fırtına gibidir. Sen de benim en büyük fırtınamsın. aşkım iyi ki varsın. Sevgililer günün kutlu olsun.

 

- Yar deyince kalem elden düşüyor. Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor. Lambada titreyen alev üşüyor. aşk’a hudut çizilmiyor sevdiğim. Sevgililer günün kutlu olsun.

 

- Kalp midir insana sev diyen yoksa yalnızlık mıdır körükleyen? Sahi nedir sevmek; bir muma ateş olmak mı, yoksa yanan ateşe dokunmak mı? Sevdiğim sevgililer günün kutlu olsun.

 

- Aşk nedir, bilmiyorsan gecelere sor, şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor. Sevgililer günün kutlu olsun aşkım.

 

- Modern aşk istemem, üzüntüden başka ne ki? İlkel aşk isterim, aşkın en ilk’el halini. Seni isterim her halinle. Sevgililer günün kutlu olsun canım.

 

- Hadi gel tut ellerimi! Benimle yan! Benimle meydan oku her çaresizliğe! Benimle uyu benimle uyan. Birlikte varalım nice yıllara…

 

- Denizi içerken maviler takıldı boğazıma, karaya vuran balık gibi çırpınıyorum. Mavi gözlerini özlüyorum. Sevgililer günün kutlu olsun. 

 

- Sen çöllerde serap, engin denizlerde yakamoz, ormanın derinliklerinde ki huzur gibisin, ışığım sensin, güneşimsin… Bil ki çok özlendin… Sevgililer günün kutlu olsun!

 

- Bir gülüşün ateşiyle yakmasını biliriz ölümün önünde sigaramızı. Seni canımdan çok seviyorum sakın bırakma ellerimi. Sevgililer günün kutlu olsun canım.

 

- Bir güzele, güzelliğini hatırlatmak isterdim. aynalardan evvel… Dünyanın en güzeli sevgililer günün kutlu olsun.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun'da kadın Kaymakam 8 Mart'ta çalışan kadınları fabrikada ziyaret etti

Samsun'da kadın Kaymakam 8 Mart'ta çalışan kadınları fabrikada ziyaret etti Samsun'un Salıpazarı ilçesinin kadın Kaymakamı Hilal Küsmez Aydın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, ilçede bulunan fındık ve tekstil fabrikalarında çalışan kadınları ziyaret ederek karanfil dağıttı.

Deniz Gezmiş 70'inci doğum gününde anılıyor: Deniz Gezmiş neden idam edildi

Deniz Gezmiş 70'inci doğum gününde anılıyor: Deniz Gezmiş neden idam edildi Deniz Gezmiş 70'inci doğum gününde anılıyor: Deniz Gezmiş neden idam edildi. Deniz Gezmiş kimdir. Deniz Gezmiş, idam edilmeseydi bugün 70 yaşında olacaktı. Peki Deniz Gezmiş neden idam edildi. Deniz Gezmiş'in hayatı. Deniz Gezmiş'in babasına yazdığı son mektup...

Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber

Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber Anne diye bağıran 4 günlük kuzu-video haber. Erzurum'un Yakutiye ilçesinde ölmek üzere olan annesinin karnından sağ çıkartılan 4 günlük yetim kuzu, anne diye bağırıyor. Anne diye bağıran kuzunun videosu

Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma

Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma Cuma mesajları whatsapp en güzel cuma günü mesajlar dini cuma mesajları 23 Aralık 2016 Cuma. Cuma günü( Cuma namazı) için en güzel ve en mübarek mesajları sizler için hazırladık. Cuma mesajlarını dostlarınıza ve sevdiklerine göndererek dualarını ve iyi dileklerinizi iletebilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET