• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE DİKKAT

27 Kasım 2013 Çarşamba 20:49

Değerli okuyucularım son zamanlarda bol bol reklamı bulunan ve devlet tarafından da desteklenen bireysel emeklilik sistemine dikkat çekmek istiyorum.

Devletin vatandaşını anayasayla koruması sadece yazılarda kaldı vede sömürülmeye devam edilerek küresel iç ve dış güçlerinin cebine çalıştırıldığımızın bir göstergesini şahsen yaşayarak bir kez daha öğrenmiş oldum.

Yaşamış olduğum bu olumsuzluğu siz okuyucularımızla paylaşmayı bir borç bildim.

Reklamlara bakıldığında en yüksek değerden paralarınızın değerleneceği, aylık yatırdığımız paranın yüzde 25'i oranında devlet katkısı sağlanacağı belirtilmektedir. 

İşin içine girince anlıyoruz ki, sisteme giriş ücreti adı altında 200 TL'ye yakın bir para alınıyor, her ay yatırdığınız paradan da işletim ücreti olarak 4 TL kesiliyor. Devlet katkısı denilen paralar ise zamanında hesaba geçmiyor.

10 yıl sonrasında emekli olma girişiminde bulunulduğunda vergi stopaj kesintilerinin olması da ayrı bir muamma vede bankalar aracığıyla yatırmış olduğumuz aylık ücrette bireysel emeklilik sistemine 35-40 gün içerinde işleme giriyor.

Örnek olarak Haziran ayında girmiş olduğum sistemde, Kasım ayı itibariyle 800 TL anaparaya 4 TL gibi bir getiri sağlanmış sonrasını siz düşünün.

Kısaca yaşamış olduğum bu durumu anlatmaya çalıştım. Devlet eliyle güçlü sistem kuran ve her zaman kendilerini haklı durumda kılacak sözleşmeleri önümüze koyan resmi soygunculara kim ne zaman dur diyecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI