• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİGARAYI BIRAKANA BİR EV VE BİR ARABA

15 Aralık 2013 Pazar 17:23

Keyfe keder Türk kahvesi eşliğinde eşsiz bir keyifle balkon sefası yaptığımız, ağzımızdan burnumuzdan çıkan dumanının esiri olduğumuz, derin derin iç çekerek, uzaklara dalıp dertlerimizi güya unutturduğunu düşündüğümüz sigara..
 
Ülkemiz genelinde 'dumanını yel, parasını el alan' sigaraya 15 yaşında başlanır. Aklımız başımıza gelmezse ağır bir hastalık ve yaşlılıkla birlikte 60 yaşında bırakmak zorunda kalırız.

Ortalama 45 yıl her gün bir paket sigara içildiğinde tamı tamına 16 bin 425 paket tüketiriz..

Şu halde ortalama bir paket sigaranın ücretini  6 TL olarak düşündüğümüzde 45 yıl sigara içen vatandaşımızın cebinden çıkan para 98.550,000 TL'dir. 

Emekli olmak için yıllarca çalışan ve 40 bin 50 bin TL tazminat alan memurlarımızı düşündüğümüzde, günlük hayatımızda gözle görülmeyen, dumanı ağzımızdan burnumuzdan çıkan sigaraya maddi olarak verdiğimiz ücret ortada.

Samsun ilinde 60 bin TL'ye bir ev 30 TL' yede binilebilir bir araba alınabilir. Cebimizde de 8 bin TL'de kalır. Sigara içenle, içmeyen arasındaki maddi farkı küçük bir yorum ve hesapla sizlere aktarmaya çalıştım.

Birde sigaranın sağlığımıza verdiği zararlar çektiğimiz acılar. Sigaradan dolayı kesilen kollarımız ve bacaklarımız..
   
Yarınlarda ev'lenmek, araba'lanmak ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız sigara içmeyin. Eğer sigara içiyorsanız lütfen sigarayı bırakın hiç olmazsa  azaltın..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI