• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HÜKÜMET UYUMA TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VER

27 Nisan 2014 Pazar 12:11

Ülkemiz genelinde sayıları en az 600 bin'i bulan ve hastaneler başta olmak üzere, resmi kurum ve kuruluşlarda kadrolu devlet memurlarının yapmış oldukları işlerden daha fazlasını yapıp asgari ücretle çalışan, hiç bir güvencesi olmayan vatandaşlarımıza verilen isme TAŞERON işçi denmektedir.

4857 sayılı iş kanununa istinaden taşeron işçi olabilmesi için, teknolojik ve uzmanlık gerektiren işlerden dolayı hizmet alımıyla işçi çalıştırılması gerekmektedir.

Güzel ülkemde hangi iş doğru yapılmakta ki bu doğru yapılsın. Temizlik ve güvenlikte çalışan işçilerimiz kesinlikle taşeron işçi kapsamında çalıştırılamaz. Düşünün ki aynı hizmeti yapan kadrolu işçi devletten 2000-2500 TL maaş alıp, her türlü kanuni haklara sahipken, taşeron olarak adlandırılan işçilerimiz sadece asgari ücret ile hiçbir hukuki garantisi olmadan her gün korku ve endişe içerisinde siyasetçilerin, müdürlerin ağzının içine bakmaktadır.

Aynı kapsamda ebe, hemşire, sekreter, hasta bakıcı ve temizlikçiler çalıştırılmaktadır. Taşeron işçilere yeni bir statü verilerek kadroya alınmalarının devlete hiç bir mali külfeti olmayacaktır. Niye mi dersiniz? Türkiye genelinde çalışan 600 bin kişinin yapacağı iş ihalelerle çeşitli şirketlere verilmektedir. En az ortalama ile kişi başı 250-600 TL arasında ihaleyi alan şirketler kar etmektedir.

Yani devletimiz hiç aracı kullanmadan ve sıkıntı yaşamadan şirketlere vereceği karı işçilerimize verdiğinde asgari ücret miktarına da ortalama 400 TL zam yapmış olur. Taşeron işçilerimiz de devlet güvencesiyle ayrım olmadan güzel güzel çalışırlar.

Bu kapsamda çalışan işçilerimiz kanun taslağı meclise sunulmadan bakanlık ve başbakanlığın ilgili birimlerini faks ve mail yağmuruna tutun ki; doğru dürüst bir kanun ortaya çıksın.

Yani ihalelerle yandaşlara peşkeş çekilen paralar işçilerimizin cebinde kalsın hukuki güvenceleri olsun ve hepsine kadro verilsin.
  
Türkiye genelinde oylarınızla desteklediğiniz AKP hükümeti siz TAŞERON işçilerimizin çığlığına duyarsız kalmaması dileğiyle.
  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI