• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÇANAKKALE VE TÜRKLER

08 Nisan 2015 Çarşamba 14:21

Türkiye’nin Cidde Başkonsolosu Sayın Fikret Özer’in davetiyle, günlerce öncesinden ilan edilmiş olan Çanakkkale Şehitlerini Anma Toplantısına katıldım.Çanakkale Savaşı hakkında ilk duyduğum ve gördüğüm şeyler , Türk Milletinin her yıl bu olayla ilgili tören yapmasını gerektirecek kadar önemli şeylerdi ve  Türkler bunu haketmişlerdi.Çanakkale Savaşı, sadece askeri birlikler arasında yapılan bir savaş değildi. Bu  savaş , hayat ve ölüm arası , Vatan ve  Şeref için yapılan bir mücadeleydi.Bu savaş , Çanakkale veya İngilizlerin isimlendirmesiyle Dardanel Boğazı Savaşı , Birinci dünya Savaşı sırasında yaşanan en korkunç ve büyük bir askeri harekat idi. Bu Savaş çok kanlı bir savaştı.

Osmanlı Ordusu 1915’te İtilaf Kuvvetlerine karşı , tüm maddiyatını ve insan kaynağını ortaya koydu.Türkler , her yıl bu Zaferi anmak için tören yaparlar.Türklerin Başkentlerini korudukları ve savaştan uzak tuttukları ve de  emperyalizme meydan okudukları bu savaş ile birlikte itilaf güçlerinin rüyaları bozuldu.İngilizlerin amacı ,  bu savaşla Türkiye’nin Kuzey Doğusunda Alman güçlerinin zıttına , Ruslara  yardım için Türkiye’nin bir parçasını işgal etmekti.Öyle ki ; Ruslar , Fransa ve İngiltere’den Alman birliklerine karşı büyük kayıplar vermiş ve bu sebeple, destek istemişti.

Osmanlı ordusu , savaşta büyük bir kahramanlık örneği gösteriyordu. Komutanlar ve askerler birlik içerisinde, omuz omuz aynı hendeklerde   mücadele  ettiler. Arap ve İslam ülkerinden gönüllüler Çanakkale’ye geldiler .Gelen gönüllülerle , Osmanlı Ordusu birlikte  ve beraberce savaştı.

Çanakkale’de, en zorlu mücadele Anafartalarda cereyan etti.Birinci Dünya Savaşının en parlak sahnesi burda yaşandı , kader böyle istedi.Öyle ki , İtilaf Devletleri Komutanı General Hamilton , ağustos 1915’de kesin bir hücumla , bu savaşı bitirme kararı aldı. Savaş alanını tamamen hakimiyet altına alan Conk Bayır Tepesini almayı düşündü. Fakat , Osmanlı Komutanı cesur bir karar alarak, bu tepeye yoğunlaşmış itilaf güçlerine saldırıya geçti.O günün sabahında efsanevi bir hücum gerçekleşti.İtilaf güçleri başarı beklerken, çok kötü bir yenilgiyle karşılaştı. Tarihçi Arnold Toynbee,   Osmanlı piyadeleri , komutanlarının  arkasında şöyle diyerek yürüyüşe geçtiler ‘’ Onlar vahşilermiş gibi ,  ellerinizde süngülerle, Onlara dalga dalga saldırın !’’ Sonra iki  tane İngiliz fırkasına (alayına) saldırıp onları yok ettiler ve denize doğru ilerlediler. İngiliz donanması onlara ateş açıyordu ve o toplulukta büyük bir boşluk meydana getiriyordu. Başarı gerçekleşti.  O gün itilaf güçleri anladılar ki Dardanel ( Çanakkale) boğazından geçmek , imkansızdır ve 3 ay süren savaşın ardından  buradan  tedrici olarak geri çekilmeye başladılar.

Bu çekilişin ardında Halep’ten, Şam’dan , Bağdat’tan,  Hama’dan, Rakka’dan,  Musul’dan, Beyrut’tan  ve deniz ötesi yerlerden gelen Türk ve Arap Şehitler yere dizilmiş öylece yatıyorlardı.

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 

* YAZININ ASLI *

 

الأتراك ومعركة جناق قلعة

أحمد صالح حلبي

بدعوة كريمة من القنصل العام التركي بجدة الأستاذ / فكرت أوزر تشرفت بحضور الذكرى المئوية لحرب مدينة جانقاله وشهدائها ، والذي أقامته القنصلية قبل أيام ، وان كانت معلوماتي عن معركة " شناقلة Çanakkale " تعد معلومات أولية ، فان ما شهدته من عرض لإحداثها أوقفني أمام معركة يحق للشعب التركي الاحتفال بها كل عام ، فهي لم تكن معركة بين جيوش عسكرية ، بقدر ما كانت معركة بين حياة أو موت ، بقاء بشرف وكرامة ، أو موت فداء للوطن وترابه ، ومعركة شانقلة Çanakkale ، أو كما تعرف بمعركة  "جناق قلعة" والتي يسميها البريطانيون بمعركة "مضيق الدردنيل" ،والتي تشكل واحدة من أشرس المعارك التي وقعت خلال الحرب العالمية الأولى وأكثرها دموية ، إذ دحر فيها الجيش العثماني قوات الحلفاء على  الأراضي التركية عام 1915 ، وكبده خسائر مادية وبشرية .

ويحرص  الأتراك كل عام للاحتفال بهذه المعركة التي حفظت لهم عاصمتهم وأبقتها بعيدة عن الحرب والخضوع للاستعمار ، وقضت على أحلام الحلفاء  بغزوها  والسيطرة عليها  ومن ثم الدخول إلى الجزء الشمالي الشرقي من تركيا لمساندة روسيا ضد القوات الألمانية ، حيث طلبت روسيا من فرنسا و بريطانيا مساعدتها ضد القوات الألمانية في الجانب الشرقي بعد أن تكبدت القوات الروسية خسائر كبيره أمام الألمان.

وقد استبسل يومها  الجيش العثماني في معركته ، واتحد القادة والجنود سواسية ، وقاتلوا جنبا إلى جنب في خندق واحد بكل ما أوتوا من قوة ، وجاء متطوعون من مختلف البلاد العربية والإسلامية  فتألف حينها الجيش مع  المتطوعين الذين قدموا .

وجرت أهم المعارك في منطقة وعرة تدعى “أنافارتالار” شاء لها القدر أن تكون مسرحاً لألمع نصر عثماني في الحرب العالمية الأولى، حيث قرر الجنرال ” إيان هاملتون” قائد قوات الحلفاء أن ينهي المعركة بهجوم كاسح في التاسع من آب 1915 بعد أن تمكن من السيطرة على قمة “شونك بير” الإستراتيجية التي تسيطر على ارض المعركة، لكن القائد العثماني اتخذ قراراً جريئاً بالمبادرة بالهجوم على قوات الحلفاء المتمركزة على تلك القمة، وقاد في فجر اليوم نفسه معركة أسطورية حولت النصر المرتقب للحلفاء إلى هزيمة مذلة، ويصف المؤرخ “أرمسترونغ” اندفاع المشاة العثمانيين خلف قائدهم في كلمات معبرة:

واندفعوا موجة بعد موجة وكأنهم الوحوش المزمجرة وبأيديهم الحراب مشرعة ثم هجموا على الفرقتين الإنجليزيتين فأبادوهما وواصلوا التقدم نحو السفح المواجه للبحر وعندها أطلق الأسطول الإنجليزي نيرانه عليهم فأحدث في جموعهم ثغرات كبيرة ….”

لكن النصر كان قد حدث. ففي ذلك اليوم اقتنع الحلفاء أن الانتصار في الدردنيل محال فانسحبوا تدريجياً حتى خلت شبه الجزيرة منهم بعد تلك المعركة بثلاثة أشهر.

ويصطف على ثراها الألوف من شواهد القبور التي تضم جثامين الجنود الذين استشهدوا في المعركة : شهداء أتراك و عرب جاء أصحابها من حلب و دمشق و بغداد و القدس وحماه والرقة والموصل وبيروت لمحاربة الغزاة القادمين من وراء البحار.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI