• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ERDOĞAN VE ASRIN PROJESİ

08 Haziran 2014 Pazar 13:11

Ne zaman Türkiyeyi ziyaret etsem,  Türk yetkililerini, gazeteceleri ve düşünce adamlarının sözlerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zenginlerden önce fakirlere önem veren iç siyasetini ve Türkiyeyi dünyaya açan ve dünyada ağırlığı olan  dış siyaseti üzerine odaklanmış buluyorum.

İnsanların ifade ettiği bu sözler karşısında, onun devleti bilgi devleti haline getirdiğini görüyor ve normal insanların ise onun örnek alınacak bir kişilik olduğunu söylediğini duydukça ve Türkiye'de siyasi, sosyal ve iktisadi istikrar oluşmaya başlayınca, onun hakkında okumaya ve faaliyetlerini yakından takip etmeye karar veriyorum.

Başbakan Erdoğan, hükumete gelince, kendini Türkiye'de siyasi, sosyal ve iktisadi istikrarın sağlanmasına adamıştır. Ermenilerle ve aynı şekilde Yunanlılarla sulh yapmış, Azerbaycan'la ve diğer cumhuriyetlerle arasında köprüler kurmuş, Suriye ve Irak'a kardeşlik göstermiş, bir çok Arap ülkesi ile gümrüğü kaldırmıştır. 

Eski Sovyet Bloku ülkelerle iyi ilişkiler kurarak vizeyi kaldırmış ve bazı dünya ülkelerine siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel olarak kapıyı açmış ve İstanbul'u 2010 yılında Avrupa'nın kültür başkenti haline getirmiştir.  

Başbakan Erdoğan, dünyanın zengin ülkeleri arasına girmeyi ve bu ülkeler arasındaki nüfuzunu artırmayı başarabilirse ( ki şu an 2023 yılında 17'inci ülke olmak için uğraşıyor.) Bu büyük bir başarı olacaktır.
   
Türkiye, bir plan dahilinde, uluslar arası kredi örgütüne borçlarının son taksitini ödemeye hazırlanmaktadır.  

2000/2001 yılında eski hükumetin aldığı borcun büyük bir kısmını Başbakan Erdoğan ödedi.

Ödenen borç 28 milyar dolardır. Ekonomi muhabirlerinin işaret ettiklerine göre, borcun gününde ve önce ödenmesi Standbay anlaşmasının izlerini silmekte ve Türkiye'nin Uluslararası Para Fonundan yeni bir borç talebinde bulunmaması, tekrardan yeni bir standbay anlaşması yapmayı reddetmesi ve borçlarını zamanında ödemesi açık bir istikrarın varlığını göstermektedir.

Dünya ve Türkiye, bazılarının cinnet projesi dediği bir projeyle karşılaştı. İstanbul Kanalı ismi verilen yer altı Tüneli ( boğazı)150 metrede Marmara'nın suları ile Karadeniz'in sularını buluşturdu.

Bu geçit adeta yeni bir şehir inşa etti. 1 milyon kişiyi şehre ekledi. İnsanlara, yüz binlerce iş imkan ve fırsatı verdi. 

Bu yapılan şey, Türkiye’ye onlarca sene iktisadi hareketlilik sağlayacak bir şeydir. Avrupa kıtasındaki İstanbul'un yol işaretlerini değiştiren bu proje, bu yüzden bir cinnet projesidir.

İstanbul'da bulunan hava limanları İstanbul'u adeta bir ada görünümüne sokacaktır. Ki bu hava limanlarından biri dünyanın en büyük hava limanlarından dır. Türkiyeyi ağır borçlar altında ezilmekten kurtaran ve ülkenin kapılarını dış yatırımcılara açan Erdoğan, Türk halkına ve seçmenine ve partisine güvenerek, en geniş kalkınma ve ekonomi hareketi içine girdi. Parti üyelerinin en fazla 3 dönem aday olma hakkı bulunmaktadır.

Başbakan Erdoğan, seçimlerde 1'inci parti olamazsa siyasetten çekilme sözü verebilmiş ve o derece kendine ve partisine ve parti programına güvenen bir liderdir. 

Çeviren Av. Zekai Gül
YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI