• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MEKKE-İ MÜKERREME , MÜSLÜMANLARIN KIBLESİ KALMAYA DEVAM EDECEKTİR

09 Mayıs 2014 Cuma 14:31

Danimarkalı Patricia Crone , İngiltere de yetişmiş ve  Londra  Üniversitesinde Yüksek öğrenimini yapmış mutaassıp bir  oryantalisttir ( müsteşriktir).

1974 yılında Londra  Üniversitesi, Afrika ve Şarkiyat Fakültesinde doktora yapmıştır. Mekke Ticareti ve İslamın Doğuşu adında bir kitap yazmıştır. Cidde’de bulunan Kral  Abdulaziz  Üniversitesi, Yunan ve Roma Tarihi kısmında Yrd.  Doç.  Dr. olan  Amal  Mu-hammed Rubi, yazarın bu kitabını Arapçaya tercüme etmiştir. Bu kitap onun en meşhur eserlerinden biridir.  Onun bu eseri,  öyle tarihi, dini ve belgelendirilmemiş hatalarla doludur ki, bu kitap, hakikatten çok uzak olup,  İslam-i bazı kavramları aşağılamak ve küçük görmek için yazılmıştır.

Dr. Amal , Patricia Crone’un  bu hakikatle bağdaşmayan gerçek dışı iddialarını cevaplama ve red işi-nin  sorumluluğunu üstlenmiştir. Patricia Crone’e yazılan red yazısı oldukça bilimsel bir yazı olup, Patricia  Crone’ un abartılarına cevap niteliği taşımaktadır. Patricia Crone’ın tarihi ve coğrafi hatalarla dolu bu yazılarına itibar edersek ( bu yazılarından sonra ) Mekke Şehri bilinen  yerinde  olamaz . Öyle ki; Patricia Crone, Mekkenin ölü denizin yanında olduğunu yazmaktadır.

Patricia Crone, bilinen  ve  Açık olan ilmi gerçeklerin karşısında duramaz . Patricia Crone , İslam ve Müslümanlar üzerine  şüphe düşürmek istemiştir. Peygamberimiz ( S.A.V. )'in risaletinin ilk defa Mekke’de değil , hicazın kuzeyinde ortaya çıktığını iddia etmiştir.  Kureyş kabilesinin , bilinenin aksine , hicazın kuzeyindekilerle irtibatlı olduğunu , Mekkelilerle ilgisinin olmadığını  , bu sebeple İslam’ın  hicazın kuzeyinde ortaya çıktığını iddia etmiştir. Onun bu iddiası, Mekke ticaretini yıkamaz. 

Ancak o bu iddiasıyla, islam’ın ortaya çıktığı Mekke ile olan bağını yıkmaya çalışmaktadır..  Her ne kadar Patricia Crone bilinenin ve İslami kaynakların aksine  hareket  etmeye uğraşsa da  kitabında ulaştığı sonuçlara nereden vardığını ispat edememekte  ve bu bilgileri nereden aldığını belirtmemektedir.

Patricia Crone’e  muhalefet eden arkadaşları onun bu düşünceleri İslami kaynaklardan edindiği suçlamasında bulunuyorlar. Patricia Crone’nin gerçeklerle çelişen iddia ve tenakuzları  sadece bunlarla kalmamaktadır. 

İslamdan önce, hacca gelenlerin beytullaha ve mescidi harama yönelmelerini reddetmekte ve gelen hacıların  Mekke civarında olan Ukaz gibi ticaret merkezlerine geldiklerini söylemektedir. 

İslam öncesi ve İslam sonrası hac adabını ve menasikini  anlatırken, gerçeğe aykırı  ve yanlış beyanlarda bulunmaktadır. Telbiye ve zikirden hiç bahsetmemektedir. Burada, Patricia Crone’ın tarihi, bilimsel ve dini gerçeklerle bağdaşmayan iddialarını daha fazla dile getirmenin bir anlamı yoktur. Ancak, bazı iddiaları şöyledir.

Dünya ticaretinde, şark dünyasında Kureyş kabilesinin rolünü reddetmekte, Kureyş kabilesinin rolü  mahalli ve mevzi bir roldür demekte, Kureyş’in rolünü   küçümsemekte ve bu şekliyle dipnot düşmektedir.  Oysa ki, kureyş suresinde , kureyş kabilesinin  İslam öncesinde dünya ticaretindeki rolü  ve önemi anlatılmaktadır. Buda onun gerçeklere karşı ısrarının devamını göstermektedir. Okuyucuyu ikna için  Araplar hakkında kullandığı uslüp aşağılayıcı ve küçük  düşürücüdür ve Arapları barbar olarak vasıflandırmaktadır.
  
Patricia Crone, anlatımlarını ispat için, gerçekleri örtmeye çalışan ve  maksatla ilmi  ve tarihi bir üslüp içine girsede,  anlattıkları gerçeklerle bağdaşmaz. Allah Subhanehu ve Teala Dr. Amal M. Rubi’e, Patricia Crone’nin iddialarına cevap vermeyi ve ona karşı bilimsel reddiye yazmayı nasip etti.Patricia Crone'nun Mekke Ticareti ve İslam’ın Doğuşu adlı kitabına, cevap veren Dr. Amal M. Rubi 'Reddiye' adlı kitabıyla bu iddiaları  boşa çıkarmıştır. Dr. Amal M. Rubi’nin yazdığı bu Reddiye Mısır Kültürü  Yüksek Meclisi tarafından  yayınlanmıştır.

Doktor Amal M. Rubi, Patricia Crone’nin başarısızlığını diğer müşteşrik arkadaşlarına izah etmeyi başarmıştır. Netice, Mekke-i Mükerreme İslam’ın Kıblesi ve mesajı  olmaya devam edecektir, kafirler istemesede...

Tercüme eden: Av. Zekai GÜL


                                                                                                                      ستبقى مكة المكرمة قبلة المسلمين 

أحمد صالح حلبي * باتريشا كرون مستشرقة منتمية للمدرسة الاستشراقية المتعصبة في العصر الحديث، دانمركية المولد بريطانية النشأة أكملت دراستها الجامعية والعليا في جامعة لندن، وحصلت منها على الدكتوراه من كلية الدراسات الشرقية والأفريقية عام 1974م ، ويعد كتابها "تجارة مكة وظهور الإسلام" الذي ترجمته الدكتورة آمال محمد الروبي الأستاذ مشارك في قسم التاريخ اليوناني الروماني بجامعة الملك عبدالعزيز بجدة ، وأحدا من أشهر مؤلفاتها ، لما احتواه من أفكار وآراء بعيدة عن الحقائق الدينية والوقائع التاريخية والأثرية الموثقة والمستقرة وازدرائها لبعض مفاهيم الإسلام ، وقد حمل رد الدكتورة آمال في كتابها ( الرد على كتاب باتريشيا كرون .. تجارة مكة وظهور الإسلام )الكثير من الحقائق العلمية التي تؤكد مغالطة باتريشا كرون والرد عليها بأسلوب علمي ، بعد أن رفضت باتريشا كل ما هو ثابت تاريخيا وجغرافيا وادعت أن مكة لا تقع في مكانها المعروف ؛ وقالت وفق رأيها أن مكة تقع على البحر الميت. ولم تتوقف باتريشا في رفضها لكل الحقائق الواضحة والدلائل الظاهرة فقد واصلت تشكيكها في كل أمر يتعلق بالإسلام والمسلمين وادعت أن رسالة النبي صلى الله عليه وسلم ودعوته لم تظهر في مكة بل في شمال الحجاز، وأن قريشا ارتبطت بشمال الحجاز لا مكة كما هو معروف وثابت، وبهذا لم تهدم تجارة مكة العالمية فقط بل سعت لمحاولة هدم أساس من أسس الدعوة الإسلامية التي كانت انطلاقتها من مكة . وان كانت باتريشا كما جاء في كتابها قد شككت في المصادر الإسلامية فإنها تعمدت إغفال المصادر الأساسية التي تناقض آراءها ، وتحدثت عن نتائج توصلت إليها ، لكنها لم تسع لذكر مصادرها، واتهمت زملاؤها المستشرقون الذين خالفوها الرأي بأخذهم من المصادر الإسلامية على علاتها . وتعددت تناقضات باتريشا ومخالفتها للحقائق وهو ما ظهر في نفيها اتجاه الحجيج قبل الإسلام إلى مكة والبيت الحرام وادعائها أنهم كانوا يتجهون للأسواق القريبة من مكة كعكاظ وذو المجاز ومجنة ، وشرحت مناسك الحج الجاهلي والإسلامي بأسلوبها المخالف للحقائق وهو ما ظهر في تعمدها إهمال ذكر الطواف والتلبية. ولا تتسع المساحة هنا للحديث بتفصيل وأضح عما حواه كتاب باتريشا فهي التي ناقضت الحقائق برفضها الكثير من الحقائق الدينية قبل التاريخية منها فقد رفضت الاعتراف بدور قريش في تجارة الشرق العالمية وأصرت على تهميش دورها ووصفته بالدور المحلي، رافضة تفسير المفسرين لسورة قريش التي تؤكد الاتجاه الدولي في تجارة قريش قبل الإسلام ، وهذا ما يؤكد إصرارها على مخالفة الحقائق ، وسعت لاستخدام أسلوب السخرية والتهكم لإقناع القارئ بفكرتها عن العرب فوصفتهم بالبرابرة، وقالت عن المسلمين أنهم وكر لصوص . وان كانت باتريشا قد سعت لتغطية أخطائها ومغالطاتها للحقائق بغطاء علمي وأسلوب تاريخي ، فان الله سبحانه وتعالى قد سخر الدكتورة آمال محمد الروبي لتفنيد مزاعم باتريشا والرد عليها بكتابها ( الرد على كتاب باتريشيا كرون .. تجارة مكة وظهور الإسلام ) الذي نشر في إطار المشروع القومي للترجمة الصادر عن المجلس الأعلى للثقافة المصري ، وبهذا تكون باتريشا كرون قد فشلت في هدم تجارة مكة ، وقبل أن نستقرى كتاب الدكتورة آمال ، يتضح فشلها في إقناع زملائها من المستشرقين الذين خالفوها الرأي .
لتبقى مكة المكرمة قبلة المسلمين ومهوى أفئدتهم ، وتبقى رسالة الإسلام خاتمة الرسالات ، ولو كره الكافرون .
*إعلامي سعودي


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI