• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

RAMAZAN NEFİS MUHASEBESİ İÇİN FIRSATTIR

20 Haziran 2014 Cuma 19:44

Ramazan ayı, müslümanlar açısından, hicri takvime göre, senenin diğer aylarından  daha farklıdır. Şöyle ki; Ramazan ayında, Müslümanlar, gündüz yemekten içmekten ve cinsel ilişkiden güneş batıncaya kadar uzak dururlar zira, Yüce Allah Kura’n-ı Kerimde  şöyle buyuruyor, 'Beyaz iplik , siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyiniz, içiniz. Sonra akşama değin oruç tutunuz.'

Ramazan ayının müslümanlar nezdinde özel bir yeri ve bir değeri varsa, bu ayda kur’an indiği içindir. Bu ayda, cehennemin kapıları kapanır. Cennetin kapıları açılır. Şeytanlar bu ayda bağlanır. Ve bu ayda bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi vardır.

Tarih boyunca, ramazan ayında bir çok İslami futuhatlar gerçekleştirilmiş ve savaşlar kazanılmıştır. Öyleki peygamber efendimizin Medine’ye hicretinin 2'inci yılında Bedir Savaşı kazanılmıştır. Ramazanın 17'inci gününde, Mekkeli Kureyş’li müşriklerle müslümanlar arasında bu mücadele olmuş ve Müslümanlar Kureyş’li müşriklere galip gelmişlerdir.  Yine, hicretin 8'inci yılında ramazanın 20'inci gününde büyük fetih olarak isimlendirilen Mekkenin Fethi gerçekleşmiş ve insanlar o gün çok büyük bir şekilde kitleler halinde İslama girmişlerdir.

Nebevi Hicretin 92'inci yılında Ramazanda, Endülüs fethedilmiştir. Hicri 114 yılı Ramazan ayında, Emevi halifesi Abdul Melik zamanında Balat Şehitleri savaşı olmuştur. 

Hicri 223 Yılında Ramazanın 6.gününde, Abbasi Halifesi Mu’tasım Müslümanlarla Rumlar arasında cerayan eden savaştan sonra Amuriyye’yi fethetmiştir. Bir kadının kendisinden yardım istemesi üzerine  büyük bir ordu hazırlayıp, Amuriyyeyi feth etti. Hicri 479 senesi Ramazan Ayında, Endülüste Zelaka Mücadelesi oldu. Endülüste İşbiliyye Kralı Mu’temit Bin Abbad, İspanya Frenk güçlerine karşı zafer kazandı.

Hicri 570 yılı Ramazan ayında, komutan Selahattin Eyyübi, Hristiyanların elinde olan ve aralarında ba’lebekkeninde olduğu bir çok Şam ülkesindeki şehirleri feth etti. Hicri 658 Ramazanında, Müslümanlar Sultan Kutuz komutasında Moğol ordusunu Aynu Calut savaşında mağlup etti.

Hicri 666 yılı Ramazanında hristiyanların elinde olan Antakya Sultan Zahir eli ile fethedildi. 1399 yılı Ramazanında 10'uncu gün Golan tepesi  Suriye ve Mısır önderliğinde Sina yarımadasında İsrail mağlup edilip neticesinde alındı. Muhakkakki Müslamanlar için Ramazan ayının tarih boyunca büyük bir yeri olmuştur. Oruç bir uyku – uyuklama ve kendini kandırma dönemi olmamıştır. Ramazanı, gündüzleri ibadet, tövbe, kuran okumakla idrak etmemiz gereklidir. Ramazan ayına mertebe kazanmak için bir fırsat gözüyle bakmalıyız. Ramazan, ya bir uğraşı, çalışma, ciddiyet olarak gelir veya üşengeçlik, gevşeklik olarak gelir insana..

Ramazanın keremi ve lütfu çalışmak ve iş yapmaktır. Bizden önce yaşamış dedelerimizin nelere tahammül ettiğini , ne büyük yaz sıcaklarına tahammül gösterdiğini ,  Allahtan nasıl rızık talep ettiklerini hatırlamamız gerekir. Ramazan, Mübarek, hayırlı, nefislerin temizlenmesi için  cehennem kapılarının kapandığı, Allah'a daha fazla yaklaşıldığı cennet kapılarının açıldığı, şeytanların ayaklarının bağlandığı, rahmet kapılarının açıldığı bir aydır.                                                       
Allahın Rahmetini mübarek Ramazan ayında arayanlar  nerede?

Ramazan geçen senenin nefis muhasebesinin yapıldığı fırsat dolu bir aydır. Hesaba çekilmeden önce, bu fırsatı değerlendirerek kendimizi hesaba çekmeliyiz.

Tercüme eden Av. Zekai GÜL


رمضان فرصة لمحاسبة النفس

أحمد صالح حلبي


يمتاز شهر رمضان عن باقي شهور السنةالهجرية عند المسلمين لأنه شهر الصوم حيث يمتنع المسلمون في نهاره عن المأكلوالمشرب والجماع من الفجر وحتى غروب الشمس قال تعالى : (وكلوا واشربوا حتى يتبينلكم الخيط الأبيض من الخيط الأسود من الفجر ثم أتموا الصيام إلى الليل) (الآية 187) من سورة البقرة)
وان كان لشهر رمضان مكانة خاصة لدىالمسلمين لنزول القرآن الكريم فيه فهو شهر تفتح فيه أبواب الجنان وتغلق فيه أبوابالنيران وتصفد فيه الشياطين وفيه ليلة عظيمة ليلة خير من ألف شهر وهي ليلة القدر.

وعلى مدى الأزمنة والعصور شهد رمضانالعديد من الفتوحات والمعارك الإسلامية ففي السنة الثانية من الهجرة النبويةالمباركة كانت غزوة بدر الكبرى والتي وقعت يوم السابع عشر من رمضان بين المسلمينوكفار قريش وانتصر المسلمون يومها

وفي العشرين من رمضان عام ثمانيةللهجرة كان فتح مكة الذي عُرف بالفتح الأعظم وفتح الفتوح ويومها دخل الناس فيالاسلام

وفي رمضان من عام اثنين وتسعين للهجرةالنبوية المباركة فتحت الأندلس وفي رمضان من عام 114 هـ كانت معركة بلاط الشهداءفي عهد الخليفة الأموي هشام بن عبدالملك
وفي السادس من رمضان عام 223 هـ  فتحت عمورية بعد معركة قادها الخليفة العباسيالمعتصم بين المسلمين والروم بعد أن استنجدت امرأة بالمعتصم وصرخت “ وامعتصماه “فسمع المعتصم بالخبر وجهز جيشا ضخما لتلبية صرخة المرأة وفتح عمورية

وفي رمضان عام 479هـ  وقعت معركة الزلاقة بالأندلس والتي انتصر فيهاالمعتمد بن عباد ملك اشبيلية بالأندلس على قوات الفرنجة الأسبان.
وفي رمضان عام 570 هـ  فتح القائد صلاح الدين الايوبي عدة مدن في بلادالشام من بينها بعلبك التي كانت في أيدي الصليبيين.
وفي رمضان من عام 658 هـ  وقعت معركة عين جالوت التي انتصر فيها المسلمونبقيادة السلطان قطز على التتار المغول بقيادة هولاكو.
وفي رمضان عام 666 هـ  فتحت أنطاكية على يد السلطان الملك الظاهر بيبرسوكانت في أيدي الصليبيين
وفي رمضان ايضا عام 1393 هـ  كانت حرب العاشر من رمضان التي انتصر فيها العرببقيادة مصر وسوريا على اسرائيل في سيناء والجولان

ان لرمضان مكانة عظيمة على مدىالازمنة والعصور فلم يكن شهر صيام بنوم أو صيام بتحايل فعلينا أن ندرك بأن نهاررمضان نهار عبادة واستغفار وقراءة للقرآن وأن ننظر الى ما نتقاضاه من مرتب فيرمضان أجاء بجد واجتهاد أم بكسل وخمول  إنكرم رمضان يعني العمل والاجتهاد وعلينا أن نتذكر أولئك السابقين من أبنائناوأجدادنا الذين تحملوا حرارة صيف رمضان وسعوا يبتغون فضل الله ورزقه
فرمضان شهر مبارك تهل معه الخيراتوتفتح أبواب الجنان لتدعو التزكية للنفس والتقرب الى الله وفيه تغلق أبواب الناروتصفد الشياطين وتفتح أبواب الرحمة فأين الباحثون عن رحمة الله في هذا الشهرالكريم ؟
ان رمضان فرصة لمحاسبة النفس عن أخطاءعام مضى فهل نحاسب أنفسنا قبل أن نحاسب ؟

 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI