• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ZEMZEM SUYU VE ONU DİĞER SULARDAN AYIRAN ÖZELLİKLERİ

08 Temmuz 2014 Salı 14:27

Allahın Resul’u şöyle buyurdu. Zemzem suyu , içen için şifadır. Rivayetlere göre , zemzem suyunun tedavi kudretinin olduğuna dair bazı gerçeklikler vardır. 

İşte Yemenli bir adamın hikayesi.Kendisini şahsen tanıyorum, o arkadaşımdır. Görmesi zayıftı, yaşının büyük oluşundan ötürü görme yetisini kaybetmek üzereydi. O, Kuran okumayı çok sever bu sebeple sürekli Kuran okuyarak zaman geçirirdi. 

Ancak okuduğu Kuran kitabi çok küçüktü, nedense bu küçük Kuran kitabından da  ayrılmak istemiyordu. Fakat her geçen gün kitaptaki yazıları okuması gittikçe güçleşiyordu. Ne yapabilirdi ki? 

Dedi ki; "Zemzemin şifa olduğunu duydum onun için zemzem içmeye geldim ve içtim" 

Bu arada küçük Kuran kitabını da yanında taşıyıp her fırsatta okuyordu.  İlginçtir, bu musaftan daha büyük harfli olan Kuran Kitabını okuyamıyordu.

Ve bana dedi ki "Bu zemzemi içtikten sonra olan bir mucizedir. Ey Kerim kardeşim Allah Rasulünün hadisi ve sözüdür. Fakat duanın şartı, dua edenin duasının kabulünden emin olmasıdır. Bu şekliyle duaya cevap vermek şarttır"

Bakara 186.ayet meali: Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Buda, ismi Yesriye olan bir bayanın hikayesidir. Zemzem içmesinden sonra, sol gözünde kornea ülseri şifa bulmuştur. Müslüman kardeşlerimizden birisi, haç vazifesini yaptıktan sonra, bana şunları anlattı.

Saygıdeğer Yesriye hanım, vakıflar bakanlığının tahtında bir arkadaşıyla birlikte, haç vazifesini yerine getirirken, zemzem suyu ile ilgili mucizevi şeylerin gerçekleştiğini söyledi. Gece gündüz kendisini bırakmayan baş ağrısı ile sonuçlanan, sol gözünde meydana gelmiş göz ülserinden şikayet ettiğini ve hiçbir ilacın ağrıyı geçirmediğini ifade etti, neredeyse gözü görmez bir hale gelmiş, gözüne beyaz bir perde inmiş gibiydi. Bir gün, ünlü doktorlardan birine gitmiş. Ağrısını dindirmenin iğneyle tedavisi olduğunu, başka çaresinin olmadığını ve ömrünün sonuna kadar göremeyeceğini öğrenmişti. Bu kötü habere, Yesire hanım çok üzülmüş. Ancak; o Allaha çok güveniyor ve Allahın ona şifa sebeplerini nasip edeceğine, tıbbın bu hastalıktan tedavi ümidini kesmiş olmasına rağmen şifa bulacağına inanıyordu.

Mescidi harama, şifa bulmak için umreye gitmeye karar verdi. Mekke’ye geldi ve Kabe-i tavaf etti. Kabe o anda kalabalık değildi. Hacerul Evsedi öptü ve tavaftan sonra bir bardak zemzem aldı, onunla gözünü yıkadı. Sa’yını tamamladı. Kaldığı otele geri döndüğün de, inanılmaz bir şey olmuştu. 

Otele döndüğünde hasta olan gözü şifa bulmuştu. Gözünde hastalıktan iz kalmamıştı. Gözdeki ülser ameliyatsız ve iğnesiz iyileşmiş tabii halini almıştı. 
Doktor, olanları öğrenince, kendini tutamadı, çok derinden bir sesle ; ‘Allah en büyüktür' diye bağırmış bu hastalık karşısında tıp başarısız olmuştu.

Allah bunu ilahi muayenesinde kendi kudretiyle iyileştirmiştir. Rasulullahın dediği gibi zemzem onu içen için şifadır. Onu içen şifa isterse, Allah şifa verir. Onu içen , doymak isterse, Allah onu doyurur. Onu içen, susuzluğunu gidermek isterse, Allah onun susuzluğunu giderir. Bunun gibi, başka hikayelerde dinlemişizdir.

O (Rasullullah ) bir şeye işaret etmişse, doğrulukla işaret etmiştir, orada muhakkak doğruluk payı vardır. Zemzem kuyusu hakkında, Peygamber Efendimizin söylediği şey muhakkak doğrudur. DR. Faruk Anter’in anlattığına göre; senelerden beri idrar yollarında taş vardı. Doktorlar, ancak bunun ameliyatla alınabileceğinin kanısına varmışlardı. 

Ancak bunun icrasını, Umre’ye gitmek ve dualarla taşın düşmesi için iki kez erteledim. DR. Faruk Mekke’ye fiilen gitmiş ve Umre’yi eda etmiştir. Umre esnasında zemzem suyu içmiş, Hacerul Evsedi öpmüştür. 

Ve ayrıca, Mescidi Haramdan çıkmadan önce 2 rekat da namaz kılmıştır. Sonra, idrar yollarında bir karıncalanma hissederek lavaboya koşmuş ve bir mucize eseri taş düşüvermiştir.

Bu ameliyat odasına girmeksizin şifaya ulaşmaktı. Bu taşın aniden  vücuttan çıkması , tedaviyle uğraşan doktor için ilmi bir mucizeydi.

Muhammed Kamil Abdulsamed’in 'İslamda ve Sunneti Nebeviyede ilmi Mucizeler' kitabında ve Şeyh Abdulmecid El Zindani’nin 'Sen Soruyorsun El Zindani Sünnette Ve Kur-an’da ilmi Mucizeler hakkında Cevap Veriyor' adlı kitabında ve ayrıca  Dr. Muhammed İzzet Mehdi’nin ( Mısır Aynüşems Üniv. Çevre araştırmaları enstitüsü Biyoloji dalı Prof.) yaptığı araştırmalara göre, zemzem suyu dünyadaki diğer sulardan hususiyetleri itibariyle farklılık ve özellikler arz eder.

Zemzemin farklı ve güzel bir tadı ve bileşiminde tuz vardır. Fakat içerken bu tuzun tadı fark edilmez. Başka bir suda, zemzem de olduğu oran kadar tuz olsa, o suyu insanlar içemezdi. Bu, onu diğer sulardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Muhammed İzzetmehdi’nin yaptığı araştırmanın konusuda budur. Zemzem suyu, bu özelliği sebebiyle böceklenmez, kokmaz, rengi ve tadı değişmez. Zemzem suyu hava ile temas ettiği halde etkilenmeyen arı balı gibidir. 

Tercüme Eden 
Av. Zekai Gül

 

أحمدصالح حلبي

قال رسولالله  صلى الله عليه وسلم : ( ماء زمزم لما شرب له ) أخرجه أحمد – ولعلفي قصص واقعية قليلة تؤكد سلامته وقدرته على العلاج فهذه قصة رجل من اليمن – أعرفهفهو صديقي - هذا رجل كبير , نظره كان ضعيفا .. بسبب كبر السن وكاديفقد بصره ! , وكان يقرأ القرآن وهو حريص على قراءة القرآن .. وهو يكثر من قراءة القرآن وعنده مصحف صغير .. هذا المصحف لا يريد مفارقته, ولكن ضعف نظره فكيف يفعل ؟ !

قال : سمعتأن زمزم شفاء فجئت إلى زمزم , وأخذت أشرب منه فرأيته أنا ,أنا رأيته يأخذ المصحف الصغير من جيبه ويفتحه ويقرأ , أي والله يفتحه ويقرأ وكان لا يستطيع أن يقرأ في حروف هي أكبر من مصحفه هذا ,وقال : هذا بعد شربي لزمزم . فيا أخي الكريم هذاحديث رسول الله صلى الله عليه وسلم , ولكن الدعاء شرطه أن يكون صاحبهموقنا بالإجابة شرط أن تكون مستجيبا , شرطه أن تحقق شرط الجواب : ( وإذا سألك عبادي عني فإني قريب أجيب دعوة الداع إذا دعانفليستجيبوا لي وليؤمنوا بي لعلهم يرشدون ) - البقرة :186
وهذه قصة أخرىلامرأة  اسمها يسريه شفيت من قرحة قرمزيةفي عينها اليسرى بعد استعمالها ماء زمزم :

يذكر أحدالإخوة المسلمين بعد عودته من أداء فريضة الحج فيقول :حدثتني سيدة فاضلة اسمها – يسرية عبد الرحمن حراز – كانت تؤدي معنافريضة الحج ضمن وزارة الأوقاف عن المعجزة التي حدثت لها ببركة الله عز وجل ثم ماء زمزم

فقال : إنهاأصيبت منذ سنوات بقرحة قرمزية في عينها اليسرى نتج عنها صداعنصفي لا يفارقها ليل نهار , ولا تهدئ منه المسكنات .. كما أنها كادت تفقد الرؤية تماما بالعين المصابة لوجود غشاوة بيضاء عليها ..وذهبت إلى أحد كبار أطباء العيون فأكد أنه لاسبيل إلى وقف الصداع إلا بإعطائها حقنة تقضي عليه , وفي نفس الوقتتقضي على العين المصابة فلا ترى إلى الأبد

وفزعتالسيدة يسريه لهذا النبأ القاسي , ولكنهاكانت واثقة برحمة الله تعالى ومطمئنة إلى أنه سيهيئ لها أسباب الشفاءرغم جزم الطب والأطباء بتضاؤل الأمل في ذلك .. ففكرت في أداء عمرة , كي تتمكن من التماس الشفاء مباشرة من الله عند بيته المحرم .

وجاءت إلىمكة وطافت بالكعبة , ولم يكن عدد الطائفيينكبيرا وقتئذ , مما أتاح لها – كما تقول – أن تقبل الحجرالأسود ,.. ثم بعد الطواف ملأت كوباً من ماء زمزم وتغسل به عينها .. وبعد ذلك أتمت السعي وعادت إلى الفندق الذي تنزل به فوجئت بعدعودتها إلى الفندق أن عينها المريضة أصبحت سليمةتماما , وأن أعراض القرحة القرمزية توارت ولم يعد لها أثر يذكر ..

كيف تماستئصال قرحة بدون جراحة ؟! .. كيف تعود عين ميئوس من شفائها إلىحالتها الطبيعية بدون علاج ؟! وعلم الطبيب المعالج بما حدث , فلم يملك إلا أن يصيح من أعماقه الله أكبر إن هذه المريضة التي فشل الطبفي علاجها عالجها الطبيب الأعظم في عيادتهالإلهية التي أخبر عنها رسوله الكريم صلى الله عليه وسلم : ( ماء زمزملما شرب له , إن شربته تستشفي شفاك الله , وإن شربته لشبعك أشبعك اللهوإن شربته لقطع ظمأك قطعه الله , وهي هزمة جبرائيل وسقيا اللهإسماعيل ) رواه الدارقطني والحكم وزاد

 إخراج حصاة بدون جراحة :

ومثل هذهالحكاية وحكايات أخرى نسمع عنها من أصحابها أونقرؤها , وهي إن دلت على شيء فإنما تدل على صدق ما قالهالرسول صلى الله عليه سلم عن هذه البئر المباركة زمزم فيروي صاحب هذه الحكاية الدكتور فاروق عنتر فيقول :

لقد أصبتمنذ سنوات بحصاة في الحالب , وقرر الأطباء استحالةإخراجها إلا بعملية جراحية , ولكنني أجلت إجراء العلمية مرتين .. لأؤدي عمرة , وأسأل الله أن يمن علي بنعمة الشفاء وإخراج هذهالحصاة بدون جراحة ؟

وبالفعلسافر الدكتور فاروق إلى مكة , وأدى العمرة وشرب من ماء زمزم , وقبل الحجرالأسود , ثم صلى ركعتين قبل خروجه من الحرم , فأحس بشيء يخزه في الحالب , فأسرع إلى دورة المياه , فإذا بالمعجزة تحدث , وتخرج الحصاةالكبيرة , ويشفى دون أن يدخل غرفة العمليات ..

لقد كانخروج هذه الحصاة مفاجأة له وللأطباء الذين كانوا يقومون علىعلاجه , ويتابعون حالته .

المصدر" الإعجاز العلمي في الإسلام والسنة النبوية" لمحمد كامل عبد الصمد المصدر " أنت تسأل والشيخ الزنداني يجيب حول الإعجاز العلمي في القرآن والسنة " للشيخ عبد المجيدالزنداني .

وفي دراسةأجراها  الدكتور محمد عزت المهدي،أستاذالجيولوجيا بمعهد الدراسات والبحوث البيئية – جامعة عين شمس بمصر – أكدت تفرد ماءزمزم بخصائص مختلفة عن  أنواع المياه فيالعالم.

ومن الأمورالعجيبة في ماء زمزم، أنه حلو الطعم، رغم زيادة أملاحه الكلية، فلا يشعر من يشربهبملوحته العالية، ولو أن نسبة الأملاح الموجودة في ماء زمزم، كانت في أي ماء آخر، لمااستطاع أحد أن يشربه! هذا قليل من كثير، عن ماء زمزم، من بين هذه الخصائص التيأشارت إليها الدراسة: أنه لا يتعفن ولا يتقطن، ولا يتغير طعمه أو لونه أو رائحته، وأنهفي هذا مثل عسل النحل، الذي لا يتأثر بتعرضه للجو، مختلفاً في ذلك عما يحدث لجميعأنواع المياه الأخرى مثل مياه الأنهار والبحار والأمطار والمياه الجوفية، ويرجعذلك إلى مكوناته الكيميائية، التي تمنع نشاط الجراثيم والبكتيريا والفطريات .

 

 

 


Mülahaza

A. Reşad
18 Nisan 2016 Pazartesi 11:34

Tercüme çok kötü, imla yanlışları da çok fazla. Böylece yazının etkileyiciliği, içerik ve anlamı da kayboluyor maalesef. Lütfen dikkat.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI