• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ALEMLERİN RABBİ ALLAHTIR

21 Haziran 2015 Pazar 01:59


Allahu Rabbul Alemin ..!  ( Alemlerin Rabbi  Allah‘tır..! ) 

Her toplumun bir ( ışıdı ) var. ..Her toplumda ,başkalarının haklarına saygısızca davranan…kanunlara uymayan…disiplinsiz olmayı ,kontrolsüz yaşamayı şiar edinmiş bir grup ,bir nesil, bir insan topluluğu var..!

Bu insanlar , trafikte anarşi …stadyumda terör…  sinemada gürültü …cadde ve sokakta kavga meydana getirmeyi , fazilet zannederler… 

Bu tip insan grubunu; ne kanun, ne ayıp, nede günah durdurabilir..!


Bu tip grupların , muhakkak;  o veya bu şekilde bir yaşam biçimleri , sokaktan getirdikleri , kendince bir tarz ve şekilleri olur.Bunlar ; sadece güçlünün yanında ve haklının karşısında yer alan , ilkel insan tipleridir…Bu sebeple , her toplum kendi  (ışidini ) kendi içinde taşır…

Emperyal güçlerin her ülkede ,  o veya bu ideoloji ve çarpık anlayış biçimi ile seçtikleri insan tipi ; ayıp , günah ve suç kavramlarından anlamayan mütecaviz ilkel insan tipidir… Bunların ismi, dün ; A ise , bugün (ışid ) yarın; başka bir şey olacaktır..! 

Günlerden Cuma idi…haftanın son günü olması sebebiyle,her zaman olduğu  gibi, bir şeyi  diğer bir şeye yetiştirmeye çalışıyor , koşuşturuyordum…vaktin nasıl geçtiğini anlamamıştım. Samsun şehir kulübünün olduğu yerde,okullar mıntıkasında, okunan İstiklal marşı ile vaktin 16/17 civarında olduğunu fark ettim … İstiklal Marşımıza dikkat kesilip, hemen saygı duruşunda bulundum.

Aman Allahım..! kafamı kaldırdığımda, insanların beni garipseyip, yadırgadıklarını gördüm.Kendi istiklal marşına bile saygı duruşunda bulunmayan ve yürüyen çok ciddi bir kalabalıkla karşılaştım…

-‘Durun kalabalıklar..! bu cadde, çıkmaz sokak…! ’ demek istedim…ama ; nafile..!

etrafı  ( ışıd) teslim almıştı…İstiklal marşımıza karşı yürüyordu…bu arada ; yanımızdan trafik kurallarını eze eze ve hiçe sayarak hızla geçen araç , biraz ileride; sanki bir trafik canavarı haline gelip,can almak üzereydi .yani ; (ışıd)  iş başındaydı..!

Yeryüzünde bunlar olurken ,gökyüzü birbaşkaydı..! İstiklal marşımızın nihayete erdiği , bayrağımızın göndere çekildiği dakikada ,Ezanı Muhammedi okunuyor, gökyüzünden , adeta bir müjde kalbimize sudür  ediyor ve içimize sükun getiriyordu… Alemlerin Rabbi Allahti..!  (ALLAHU Rabbul Alemin..!)

Ezan ve İstiklal  marşı ile Allah bilinci, kalbimizin ve aklımıızın imdadına hemen yetişiverdi.Allah(C.C),  İstiklal marşına karşı bilinçsizce yürüyen insanlarında Rabbi ve sahibiydi...Allah,onlarada rahmet eden ve çok acıyandı…onlarda Allahın bir kuluydu…bilinçsiz ve haksız olmalarına rağmen , onların haklarına hukuksuzca davranmak, onlar hakkında kötü düşünmek, onlar  gibi hareket etmek demekti…

1000 yıllık tarihi bir temel ve  İslami bir terbiye ve laik bir anlayışla büyümüş bizlerin ,bilinçsizce  hareketi yaralayıcı olurdu… Bu sebeple  , yetişmemize büyük hizmet eden rahmetli üstadimiz N. F.  Kısakürek’ in örğencisi Hilmi Oflaz ağabeyimizin söyledigi bir cümle ; içine düştügümüz  fikri hafakandan kurtulmamıza vesile oldu. (Allah ,  bir işe karışmıyorsa , sen o işe karışma...yok , Allah bir işe karışıyorsa ,  sen o işe ,  hiç karışma...!  çünkü ; Allah Rabbul Alemindir  ve Muntakimdir.)

Herkese  selam ve saygılarla…

NOT ; Yazıda geçen ışid kelimesi , sadece bir benzetmedir.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI