• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAĞDATLI PROFESÖRE SAMSUN'DA BIÇAKLI SALDIRI

12 Mayıs 2015 Salı 21:25

Dış işlerimizin başarılı diplomatları, dünyanın her yerinde olduğu gibi, körfez ülkelerinde de ülkemizi tanıtmaya çalışırken, daha önceden kendisini çok iyi tanıdığım Bağdat üniversitesinden bir Profesör arkadaşım olan ( Amr Abdul Mun’im Musa ) geçtiğimiz hafta, Samsunda bir saldırıya uğradı. Önce mensup olduğu ülkeye küfür edildi, sonrada bıçak ve yumrukla darp edildi. Profesör arkadaşımıza küfür eden ve bıçakla saldırdığı iddia edilen genç, bu saldırıyı yaparken, acaba  öncelikle kendi milletinin değerlerine sövdüğünü, biliyor muydu? Merak ediyorum..! 

Yıllardır ülkemizi ve bölgemizi tanıtmak amacıyla, Körfez ve çeşitli Arap ülkelerine gider, gelirim. Öyleki; Suudi Arabistan ve Tunus gibi vs. bazı ülkelerde, bölgemizi tanıtıcı Arapça makalelerim yayınlanır. 

Körfez ülkelerinden bazı dostlarımın yazılarını Türkçeye  tercüme eder, Türk milletine kendimce, hizmet etmeye çalışırım.


Son yıllarda, ülkemizde misafir ettiğimiz  bazı Iraklı ve Suriyeli dostlarımızın  ülkemizde yaşadığı bir kısım problemler, mensup olduğum Yüce Türk Milleti adına, beni ciddi anlamda  üzmektedir. 


Dış işlerimizin başarılı diplomatları, dünyanın her yerinde olduğu gibi, körfez ülkelerinde de ülkemizi tanıtmaya çalışırken, daha önceden kendisini çok iyi tanıdığım Bağdat üniversitesinden bir Profesör arkadaşım olan ( Amr Abdul Mun’im Musa ) geçtiğimiz hafta, Samsunda bir saldırıya uğradı. 


Önce mensup olduğu ülkeye küfür edildi, sonrada bıçak ve yumrukla darp edildi. Profesör arkadaşımıza küfür eden ve bıçakla saldırdığı iddia edilen genç, bu saldırıyı yaparken, acaba  öncelikle kendi milletinin değerlerine sövdüğünü, biliyor muydu? Merak ediyorum..! 

Bizim milletimizin kültüründe ve medeniyet anlayışında, bir başka milletin çocuklarına sövmek ; ayıp, günah ve haramdır.


Atatürk, İzmir’i Yunan işgalinden kurtardığında yere, ayaklarının altına serilen Yunan bayrağını yerden kaldırtmış, bayrakların bir ulusun simgesi olduğunu, onlara hakaret edilmeyeceğinin terbiye ve dersini dünyaya vermiştir.Milli marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy, edep dışı hareket eden bu delikanlının sövdüğü değerli profesörün (Dr. Musa’nın) mensup olduğu millet için;’ Kavm-i Necip’ İsmini kullanmıştır . Çünkü; Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Araplara bu ismi verirken, kendisinin Yüce Türk Milletinin bir evladı olduğu bilincindeydi.


Bu delikanlı, yarın elinden binlerce gencin geçeceği bir üniversite profesörüne, yaptığı hukuksuz saldırının, önce milletimizin değerlerini ve kültürünü inciltiğini biliyor muydu ? acaba ..!


Bizim Kurtuluş Savaşına Irak’tan aşiretiyle gelip, Sakarya Meydan Muharebesine iştirak eden ve TBMM’de 1.dönem Millet vekili olarak görev yapan Sa’dun Uceymi Paşanın, Ankara Cebeci Mezarlığında medfun olduğunu ve Atatürk’ün Silah arkadaşı olduğunu biliyor muydu acaba?


Bundan 2 ay önce, İstanbul’da, Türk Milletinin davetlisi olarak geldiği uluslararası bir toplantıda vefat etmiş olan Zeyd El- Harisi’ nin bir Iraklı olduğunu ve Harisi’nin dedesinin Irakta 1.Dünya Savaşında Irak’ı işgal eden İngilizlere, İzmir’de Hasan Tahsin ve Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam gibi karşı koyan Iraklı bir kahraman olduğunu biliyor muydu acaba? 


Hadi ..! Bunları bilmiyorsun. Mensubu olduğu millete küfür ettiğin Iraklı Profesörün, inancımızın Peygamberi Hz. Muhammed (S.A. V.) ile aynı milletten olduğunu ve bu cümlenin O’nu da incitebileceğini, günde 5 defa okunan ezan kulaklarına ve kalbine söylemiyor mu be adam...!


Ben, senin bu edep dışı hareketin yüzünden, günlerdir çeşitli mahfillerde; ‘milletimizin bu tür davranışları sahiplenmiyeceğini anlatmaya çalışıyorum.’ Ülkemiz ve Karadeniz’in Arap turizmine, sosyal psikoloji olarak en müsait yer olduğunu söylüyorum. 


Umarım, bu tip çirkin saldırılar, ülkemizde filizlenip çiçek açacak Arap Turizimine darbe vurmaz, gölge düşürmez. Bu şuursuz gencin yaptığı taşkın davranış sebebiyle milletim ve milliyetim adına sizden özür dilerim. 

Sokakta kol gezen cehalet, aymazlık ve şuursuzluk, Eski Tarihin Yeniden Uyanışına asla engel olamayacaktır..!


Turizimle başlayan ve gelecek olan kardeşlik ve dostluk, bir başka bahara kalmayacaktır. 

Saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI