• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA SAĞLIK TURİZMİ VE ARAPLAR

22 Ocak 2015 Perşembe 12:55


Samsun termal tedavi ve tıp turizmi konusunda Orta doğu ve körfez Ülkelerinde son derece taktire şayan bir atılım içindedir. Bu beyanda, Suudi Arabistanlı dostumuz ve ağabeyimiz Sayın Ahmed Salih Halebi Bey’in kaleme aldığı, bizim tercüme ettiğimiz ve Samsun Kent Haber'de yayınlanan makaleleri ve özellikle  'Gizli Cennet Samsun' 'Samsun’un Turizm Atakları' yazıları Samsun’un Karadeniz'in en önemli tıp merkezi olduğu konusunda önemli bir tanıtımdır.

Bu makaleler tarafımızdan Türkçeye kazandırılıp , Sayın Samsunlulara aktarılırken, eş zamanda Suudi Arabistan medyasında ve matbuatında neşredilmekte ve Samsun şehri, sadece tıp turizmi konusunda değil, sahip olduğu tüm güzellikler ve iktisadi potansiyel ile Arabistanlı okuyucuların dikkati çekilmeye çalışılmaktadır.

Devlet planlama teşkilatının ulusal ölçekte plan yapmasının ardından , bölgesel ölçekte kalkınma planları yapmaya başlaması ve bölgelerin sahip olduğu potansiyeli daha fazla ortaya çıkarması, şehirlere çok önemli bir hizmet sağlamıştır.

Bu anlamda Bölge kalkınma ajanları, çok önemli kurum ve kuruluşlar olmuştur. (Oka ) şehrin tanıtılması ve tıp turizmi konusunda, Samsun’un marka şehir haline getirilmesinde çok önemli hizmetler vermektedir. Bu sebeple, Samsun'daki hastanelerin, şehrin yeni vizyon arayışları konusunda , Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ( OKA) gibi kurumlarla iş birliği yapması gerekmektedir.

Genel anlamda; turizmin ve özelde Tıp Turizminin Samsun’da canlanması ve atağa geçmesi konusunda yapılması gereken şeylerden en önemlisi, körfez Ülkeleriyle Samsun arasında direkt uçak seferlerinin başlatılmasıdır.Bence; şehrin değerli yöneticilerinin bu konuya öncelik vermesi , en azından yaz aylarında direkt uçak seferlerinin başlatılması gerekmektedir.Samsun’da Tıp Turizminin gerçekleşmesi için ,  önce şehrin Turizm hedeflerinin gerçekleşmesi gerekir.

Öyle ki , şehrimiz de bulunan hava alanına ambulans uçaklarının iniş yapma durumunun üzerinde ayrıca durulması ve şehrin tam anlamıyla uluslar arası bir tanıtımının yapılması gerekmektedir.Şehirde önümüzdeki günlerde Uluslar arası bir Tıp Fuarının düzenlenmesi , şehrin stratejik hedeflerinin bir plan dahilinde ortaya konulması, son derece faydalı çalışmalar olacaktır.


Ve ayrıca, körfez Ülkelerinden Şehrimize gelmek ve hava limanına iniş yapmak isteyecek özel uçakların bulunabileceği dikkatten kaçırılmamalıdır. Bu anlamda, daha modern ve yeni bir hava limanı yapılmalıdır.

2014 yılının haziran ayında Cidde şehrinde Samsun tanıtım standı kurulmuş ve Basın Ateşemiz Syn.Bahattin Akyön'ün gayretleriyle şehrimiz tanıtılmıştır. Bu başarılı çalışmalarla Samsun’un tıp turizmin merkezi olması gerektiği vurgulanmıştır.

Suudi Arabistan Televizyonunda 3 bölüm halinde yayınlanan Samsun belgeseli, Türk Dış işleri Bakanlığının Cidde Büyük elçiliğinin büyük başarısıdır. Samsun’un Tıp Turizmi konusunda yeni vizyon arayışlarına hizmet eden kamu kurum ve kuruluşlarına en içten saygılarımızla..                                                                                           

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI