• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SUUDİ ARABİSTAN HEYETİNİN ZİYARETİ

23 Nisan 2014 Çarşamba 18:01

Suudi Gazeteci ve İş adamlarının
Muhayyilemizde Meydana Getirdikleri ;

19 Nisan 2014 tarihinde , Samsunda farklı uyandık . 19 üst düzey Suudi gazeteci  ve iş adamı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın daveti ve  T.C. Cidde Başkonsolosluğu, Basın Ateşesi sayın Bahattin Akyön’ün organizasyonu önderliğinde, Samsun şehrini ziyaret ettiler.

Bu ziyaret, içimizde ve muhayyilemizde bazı kıpırtılar meydana getirdi . Atatürk’ün şehri Samsun, 19 Mayıs 1919'da dünyaya ismini altın harflerle yazdırmayı başarmıştı.

Türk’ün kurtuluş mücadelesinde, Atatürk’ün silah arkadaşlarından , Iraklı Uceymi Aşiretinin reisi ve kutulamare kahramanlarından Sa’dun Uceymi Paşa da, Anadoludaki hürriyet mücadelesinde Atatürk’ün yanında yer almış ve aşireti ile Türk’ün yanında olmuş bir kahramandır.

19  Nisan  2014  sabahı, Samsunumuzu ziyarete gelen ve Suudi heyetinin içinde  bulunan öyle bir gazeteci ve iş adamı vardı ki, bu şahıs hayatını Türk hacılarına hizmetle geçirmiş bir aileye mensup sayın Ahmet Halebi beydir.

Sayın Ahmet Al Halabi bey, Dr. Hişam Uceymi bey’in , yakın arkadaşıdır. Hişam Uceymi bey, Suudi Arabistan’da / Mekke-i Mükerreme’de  bulunan, Umul Kur’a Üniversitesinde Tarih ve Medeniyet Bölümünde öğretim üyesi olup, Sa’dun Uceymi Paşanın aşiretinin mensuplarından biridir. Her ikisinin de en mümeyyiz vasfı, Türk dostu olmalarıdır.

Yıllar önce, tanıma şerefine ulaştığım Dr. Hişam Uceymi ve Samsunda bu gezi münasebeti ile tanıma fırsatı bulduğum Ahmet Al Halebi'nin en önemli özellikleri samimi birer Türk dostu olmalarıdır.

Suudi Gazeteci ve İşadamlarının Samsun’a yaptığı bu ince ve anlamlı ziyaret , tarihte aramızda var olan kültürel köprülerin yeniden inşası ve kardeşliğimizin tesisi ve tescili olacaktır.

Kültürler arası heyecana ve fenomen değişikliğine vesile olan bu ziyaret sebebiyle, emeği geçen herkese, bir Samsunlu olarak teşekkür ederim.

Bu sene, 19 Mayıs tarihinde, Arap Ülkelerinin Büyük Elçilerinin bulunduğu bir resepsiyon düzenlemek, elzem oldu sanırım.                                               

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI