• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

'ADAM İZİNDEYİZ' ATATÜRK OLMAK..

12 Ocak 2014 Pazar 18:14

İnsanlık tarihi, sosyolojisini incelediğimiz de, toplumlar,  hep ileriye doğru devinmişleridir.

Uzun insanlık tarihinde, bir insanın ömrü boyunca, ortalama olarak geçirdiği süre, bu dönüşümlerin olması  bakımından çok küçük bir süredir.

Eğer devrimle bir dönüştürme söz konusu olmaz ise Devrimler, nehrin yatağını değiştirmek onu başka bir yönde akıtmak gibidir..

İnsanoğlu: çoğunlukla tutucu ve yenilikleri çok çabuk kabul etmeyen bir yapısı olduğundan bu dönüşümlere hep karşı çıkmış ama tarihsel süreç içersinde , ileri geri gidiş ve gelişler olmasına rağmen, ırmağın denize akmasını  engelleyememiştir.

İşte  Atatürk  bu yüzden çağın çok önemli bir şahsiyetidir..

Yaşadıklarımız ile ilgili düşüncelerimizi  sadece  yaşadığımız süre içersinde ki, deneyimlerimize, öngörülerimize göre değerlendirirsek, tarihsel süreç içersinde yaşananlara kıyasla, ne kadar yanıldığımızı görürüz.

Örneğin, eskiden toplumda haremlik selamlık varmış .. 

O günün şartlarında bir erkeğin bir kadınla konuşması hem ayıp hem günah sayılırmış..

Bu nu da dini inaçlarımızın emri olarak anlatırlarmış. Kadının yüzünün görülmesi bile günah sayılırmış. Şimdiler de o günkü günah anlayışına sahip kesimlerin temsilcileri, kadın olarak meclise girmiş ve erkekler ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlardır.

İşte bu bir ilerlemedir. İnsan olmanın, toplumsal yaşamın gereğinin şartlarından biri de kadın erkek eşitliğidir.

Şimdi soruyorum, laikle derdi olanın, toplantılar da kadın erkek ayrımı yapanın, demokrasiye tramvay diyenlerin, inançları, bir kişi hak ve özgürlükleri açısından ele almayıp, mezhepçilik üzerinden devleti yönetmeye kalkanların, bayramlar da toplumun tüm kesimlerine  değil de sadece kendi gibi olduğunu düşündüğü insanlara mesaj verenlerin v.s.  gelecek yüzyılda esamesi okunur mu acaba…?

Atatürk, geleceği 90 küsür yıl evvelinden görmüş ve yaptığı devrimler ile toplumun çağdaş ve gelecekte  olacak gelişmelere göre gelişmesi yönünde önünü açmış ve iyi işlemese de bugünkü demokrasimizin temelini atmıştır..

Eski ye dönerek, geçmişin eskimiş değerlerini Türk toplumuna yeni bir yönetim anlayışı olarak sunanları yeni Atatürk olarak düşünenler olsa bile, tarih bu tip geçmişe bağlı anlayışları kendi çöplüğüne süpürmüştür.

Eğer bugün Atatürk yaşıyorsa, Türk  toplumuna sunduğu değerlerinin eskimemesindendir..

Bir gün eskidiğinde, yeni nesil düşünceler geleceğin kapısını açık bırakan Atatürk düşüncesi sayesinde olacak ve Atatürk her zaman yaşadığı dönem itibari ile de minnetle anılacaktır..

Atatürk tüm türk milletinin ortak değeridir. Bu gün onu anlamayanlar, yarın yaşadıklarından öğrenecek ve ona sahip çıkacaktır. 

Çünkü Atatürk her şeyini bu millete vermiştir. Atatürk  yaşasaydı milletini asla ayırmazdı.

HERKESİ KUCAKLAMAYI BİLİRDİ..!


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI