• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ADAYIMIZ; EKMELEDDİN İHSANOĞLU!

31 Temmuz 2014 Perşembe 14:35

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çatı aday olarak açıklanmasından sonra; ortalık toz duman oldu.

Sayın Ekmeleddin'in özellikleri ve görüşleri itibari ile uygun aday olmadığı, yüzde 20  milletvekili imzası nedeni ile, halkın iradesinin önüne set çekildiği, Ekmeleddin beyin Cumhurbaşkanlığında ki bir Türkiye de, cumhuriyeti yok etmek isteyenlerin, daha da cesaretleneceği ve de güçleneceği, gibi görüşler çerçevesinde, Ekmeleddin beyin adaylığını bir sürpriz gibi algılayarak, karşı çıkanlar, her gün eleştirilerine devam etmektedir.

'Perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir' diye bir Türkçe de bir deyim vardır. Bu adaylığa karşı çıkan arkadaşlara soruyorum:

-Geçmişte parti tüzüğü yapılırken, seçme ve seçilme konusunda ya da diğer konularda antidemokratik maddelere itirazınız oldu mu?

-Halkın iradesini sınırlayan yüzde 10 barajı konurken itiraz ettiniz mi?

-Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda en aza 20 milletvekili sınırı getirilirken, bu yasanın,  iradeye bir saygısızlık olduğunu düşündünüz  mü? Hadi  diyelim bu durum, gereksiz aday olmaları önlemek gerekçesi ise de, bu sınırlama yetkisininin en azından uygun bir sayıda halk desteği  şartı getirerek, halka verilmesi  düşünülemez miydi?

-Tavuk çiftliğinde ki yumurtadan, kartal çıkaramazsınız. Sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayını açıklamadan önce sivil toplum örgütleri ve parti teşkilatının görüşlerini almıştı. 

Sonuçta hiç dikkate alınmadığı sadece iki genel başkanın anlaşması sonucu adayın belirlendiği anlaşılıyor. Sayın Deniz Baykal'ın 20 milletvekili imzalı dilekçe için, "17'yi bulun 3 imza ben de" demesi de, demokrasimiz için bir garabettir.

Hem ilkesel olarak hem de  milli iradenin birinin tekelinde olması açısından "Sabah ola, hayır ola" atasözünün sahibi bir millet olarak, bütün bu sorunlara sebep olan durumları hasır altı etmiş, sabahı beklemişiz, sonra da hayret ediyoruz. Şarkıda ki gibi 'daha önce nerelerdeydiniz?' diye adama sormazlar mı?

-Hepimiz suçluyuz. Zamanında antidemokratik yasa ve tüzüklere karşı çıkmayarak, mücadele etmediğimiz için.

Sayın Ekmeleddin beyin, geçmişteki akademik kariyeri ve düşüncelerinden çok, seçim süresince söyleyeceklerine göre değerlendirmek daha akılcı olacağını düşünüyorum.

Ekmeleddin bey itiraz etmediğimiz sistemin sonucu bir adaydır. Onun için bu saatten sonra kime oy vereceğimizi tartışmakta gereksiz ve de yararsızdır. 

'Araba devrilince, yol gösteren çok olur' demiş atalarımız.

Kime oy vereceğiz?  sorusunun yanıtını, Erol Mütercimler'in, Ulusal Tv'de bir oturumda söylediği cümle ile yanıtlamak isterim: 

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan adaylıktan vazgeçer ise, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermeyeceğim"

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI