• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN, SEÇİM PROJELERİ

02 Aralık 2013 Pazartesi 17:30

Gerek, aday adaylarının,  gerekse, görevde ki belediye başkanlarının, seçim öncesinde, halkın desteğini almak için, çeşitli projeler ile siyaset sahnesin de boy gösterdiği şu günler de, hepsini olmasa da, önemli gördüklerim hakkında düşüncelerimi paylaşarak, uzmanlarınca da tartışılmasını sağlamak, her konuda  optimum  ve en uygun olanının yapılmasına olanak tanımak, bu yazıyı yazmaktaki amacım.

Sosyal medya artık her alan da insanları ve toplumu etkilemeye devam ediyor. Facebook sayfalarında açılan SAMSUN PLATFORM'nda, SAMULAŞ  Genel Müdürü sayın Akın Üner'in, Samsun Büyükşehir Belediyesince tasarlanan projenin maketi, paylaşılmış ve bu platform da kendimin de dahil olduğu birkaç arkadaşça  bu proje  tartışılmıştır.

Projeye göre Vilayet, Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü,  binalarının, eski havaalanın da TOKİ  inşaatından arta kalan arazi üzerinde, yapılması tasarlanmış ve maketi hazırlanmıştır.

Makette ortada geniş bir meydan ve yeşillendirilmiş, etrafında da mimarileri belli olmayan diktörtgen şeklinde kutularla gösterilen kamu binaları dizilmiş..

Yeşil alanların çok az olduğu mevcut imarları göz önüne getirince, ilk bakışta göze hoş gelen bir proje gibi durmaktadır. Yarattığı algıdan çok, bu projenin optimum bir çözüm üreterek, gerçekten kentin geleceğine olumlu bir şeklide damga vurup vurmayacağı konusunda, teknik, sosyal ve de estetik değerler ile gelecekte yaratacağı rant, kente vereceği kimlik bakımından analiz edilmesinden sonra değerlendirilmesi daha uygun olacaktır.

Öncelikle, kutu şeklinde gösterilen binaların, geleceğe de damga vurması ve de kentin kimliğine katkı koyması bakımından özgün mimari bir örnek olması için, gerekirse uluslar arası bir yarışma projesi yaptırılması uygun olacaktır. Yarışma sonucunda ilk üçe giren projeler, halkın da onayına sunularak, yaşadığı kentin de olacak değişikliğe katılımı sağlanmalıdır. (mevcut eski belediye binası  bütün güzelliği ile kent halkının simgesi ve sevgilisi olmuştur. Yıkmaya kimse cesaret edemez. Yanın da eklenti olarak yapılan belediye binasının da yıkılarak bu tarihi mekanı çirkinlikten kurtarmak ve ortaya çıkarmak gerekir…)

Bir projenin tek başına muhteşem olması yetmez.. Onu nereye uygulanacağı da işlevsel olarak önemlidir.. Aksi taktirde paranızı sokağa atmış sayılır, çok zaman geçmeden yenisini yapmak zorunda kalırsınız. Gelecekte, yüksek binalar arasına sıkışan kent halkının, hava alacağı, dinlenebileceği bir yükseklikte ve konumda olan bu bölgenin ileride kentin ortasında ve tepe de kalacağı bir yer olarak, kent parkı olarak ayrılması kentin geleceği için çok önemlidir.

Bu bölge de böyle bir kütlenin sakıncalarını daha iyi anlaşılması bakımından sıra ile açıklamak isterim:

-Ulaşım açısından uygun değildir.. Çünkü kenti denize doğru taşıyacak ya da denizden tepeye doğru taşıyacak yollar yeterli olmadığı gibi, yüksek olduğu için, raylı sistemle toplu taşımacılık bu bölgeye yapılamaz.

-Kentin havaalanı, otogar, liman ve tren istasyon gibi şehir giriş ve çıkışlarına, ilerde ulaştırılacak raylı sistemi dahil etmek, yukarıda açıklanan sebepten mümkün değildir.

-Bu kütlelerin eski havaalanına yapılması halin de oluşacak rant ve gelişmeler, mevcut yapılaşmalardan dolayı, çarpık çurpuk olacaktır.

-Oluşacak rantın kent halkına yansıması bakımından, olası gelişmeler göz önünde bulundurularak, ek alanların kamulaştırılması gerektiğinde, arazi yeterli olmayacaktır. Devlet söz konusu binalar dışında olası ihtiyaç olacak bu binaları da(lokanta berber, terzi, ustalık gerektiren işler dükkanları, market, v.s)yaparak, oluşacak rant üzerinde buraları kiraya vereceği gibi ihale ile de satabilir. Aksi taktir de, buradaki rant kütle dışında kalan arazi sahiplerince paylaşılacaktır..

-Samsun'un gelecek 30 yılda olabileceği nufus ve ve gelişmelerini düşünecek olursak ta kentin merkezinin, iyi seçilmesi, kentin gelişimine de olumlu katkı yapacağı ve raylı sistemin ulaşamayacağı  bir yerin merkez olamayacağı aşikardır.

-Kentin giriş ve çıkışların da görülebilir bir yer de değildir. Yapılacak bir prestij projesi (kamu binaları, meydan, alışveriş yerleri, eğlence ve dinlenme yerleri, tiyatro binası, kent müzesi, 19 mayıs heykeli v.s).. ulaşılabilir olmaması da işlevselliğini olumsuz etkilemektedir.

Uzmanlarınca  belki daha başka bir çok sebep bulunabilir. Bu yazıyı okuyanlar söyle düşünebilir, 'Eleştiriyorsun ama yerine ne koyuyorsun?'

Haklılar.. Ben bu kütlenin Derebahçe taraflarında, belediyenin makine ikmal tesislerinin olduğu bölge de, (ya da o yöreler de) ırmağın her iki tarafında kamulaştırılacak 200-300 dönüm arazi üzerinde projelendirilmesini ve öncelik sırasına göre, önce alt yapısını yapmak kaydıyla, senelere sarih olarak yapılmasını öneriyorum. Bu projenin yapılması halinde kentimizin kazanacağı avantajları da, açıkça anlaşılması bakımından, sırasıyla açıklamak isterim.

-Irmak boyu olduğu ve dolaysıyla kot uygun olduğu için, raylı sistem buralara kadar taşınır havaalanı ve tren istasyonu, liman bağlantıları kolayca yapılabilir. Bütün kent raylı sistemle buraya bağlanabilir. Ayrıca otogara da oldukça yakındır.

-Kentin sahil bandından şişirilerek yamaçlara doğru gelişmesi sağlanarak, bir yöre de aşırı yükselen arazi rantının da önüne geçilerek, arazi fiyatlarının dengelenmesi halkın ucuz konut elde etmesine olanak sağlanmış olur.

-Bu nokta ileride 2 milyonluk Samsun kentin de, kentin merkezi olma konumundadır.

-Islah edilecek ve yarışma projeli olarak rekraasyon çalışması yapılacak ırmağın bu projeye ayrı bir hava ve güzellik katacağı kesindir. (dünyanın gelişmiş tüm güzel kentlerin de ırmaklar kenti süslemek için kullanılmıştır)

-Ankara'dan Karadeniz yönünde akacak trafikte seyreden milyonlar ca insan bu projenin kenarından geçeceği için, kente hayranlığı artacağı gibi, kent uğramayı düşünecektir. Turizm gelirlerine de büyük bir katkısı olacaktır.

-Kentin gelişmesine olumlu katkısı olacaktır. Ve uzun yıllar yeri ve vizyonu dolaysıyla kente hizmet edecek, kısa bir süre sonra yenisini yapma ihtiyacı olmayacaktır.(hatta mevcut sonradan yapılan belediye binasının yıkılarak, eski tarihi belediye binasının görkemli bir şekilde, ortaya çıkarılarak müze olarak değerlendirilmesine, Saathane de yaratılmak istenen tarihsel mekana da katkı sağlayacak bir proje olacaktır.)

-Derebahçeden görünen dağların tepelerine çıkılarak, Samsun'a bakılmasını öneriyorum. Görülecek ki buralar Samsun'un kent ormanı olabilecek, seyir terasları ile Samsunlunun dinlenebileceği dağ havası alabileceği ender doğal alanlardır.

-Ankara –garajlar(ATAKUM) –derebahçe-canik-ilkadım-atakum isimlerine dikkat ederseniz; sözkonsu alan,”derebahçe “, bu ringin ortasıdır..
Şairler çok şanslı, sevdiği, aşık olduğu kenti için şiirler yazmışlar. Şair değiliz, ama Samsunumuzu seviyoruz. Bu kent için kafa yormamız da bundandır. Dileğim, yapılacak bu projelerde, muktedirler, kentin de onayını alarak, kentte oluşacak rantın olabildiğince halka yansıtılarak, mimari olarak özgün ve bu ülkenin değerlerinin, 19 Mayıs'ın, izleri olana, gelecek nesillerin, eskidiğinde yıkmaya kıyamıyacağı, koruyacağı bir kent yapılması arzuma herkes ortak olur.

Takdire Şayan

Kenan Karaman
12 Şubat 2014 Çarşamba 00:16

Sn. Mamatoğlu'nu yaklaşık 7 yıldır tanırım. Kendisinin siyasi ve bürokrasi kimliği bir tarafa biz gençlere olandesteği ile gerçek bir abi olduğunu bir çok kez ıspatladı.Bu yazısında da hiç bir siyasi ayrım yapmadan Samsun'unve Samsun'lu gençlerin geleceğini düşünerek o güzel projelerinipaylaşmış. Sen bizim yanımızda oldun bizde senin yanındayızsevgili Cevdet Ağabeyim.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI