• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BİR KÖY VAR HEM UZAK HEM DE ÇOK YAKIN

26 Şubat 2014 Çarşamba 15:57

Kavak  ilçemizin şirin köyü  Belalan'lıların kurmuş olduğu derneğin düzenlemiş olduğu kaz eti yemek davetine sayın Şakir Demirci'nin vasıtası ile dahil olduk.

Köylülerin, belki kentlilerin bile sahip çıkamadığı oranda, bu davete bir kısmı eşli olarak icabet ederek, derneklerine sahip çıktıklarını gördüm. En az 250 kişilik salonu doldurmuşlardı. Köylü diyorsam da, bir kısmı kente göçmüş ,köyü ile bağlarını koparmamış, kent de iş güç sahibi olmuş insanlar...

Üniversite öğretim üyesi olanlar, iş adamı olanlar, memur olanlar, şair olanlar, kent de işçi olanlar, esnaf olanlar hep bir arada idiler. Yapılan konuşmalar da, dünya çapında güreşçiler yetiştirmiş olmanın kıvancını hep birlikte yaşadılar.

Köylerinden yetişen şair Duygu Aydemir'in de, şiirlerinden okuması, köylülerin büyük bir sanatsever duyarlılığı ile alkışlamaları, çok dikkat çekici ve takdire şayandı. Bütün bunları izlerken, kendi köyümde geçirdiğim zamanlar bir film şeridi gibi, gözümün önüne geldi.

Kavaklıları işsizlikten dolayı göç veren bir ilçenin, ekin ve tütün zamanı köylerimize gelen çalışkan, birbirine ve ailelerine çok bağlı, insanları olarak hatırlıyordum. Şimdi ise bilgisayar önlerinde, slayt ile dev ekrana yansıttıkları, derneklerince projelendirilen, cami ve külliyesini, yapacaklarını anlatan, çalışkanlıkları ile geldikleri noktayı bize gösteren, doğdukları büyüdükleri köye hizmet etmenin gururunu yaşayanlar olarak karşımızdaydılar.

Derneklerin köylerine cami ve müştemilatını yaptıracak olmalarını takdirle karşılıyorum. Ancak, bir yandan da acaba mevcut cami yetersiz mi diye de düşünmeden edemiyorum.

Belki bu cami ve külliyesini yaparken sadece köylülerin desteği yetmeyecektir. Bu gibi dernekler, kentler de olan eğitimli insanlarının da yardımı ile köyü kalkındıracak projelere öncelik tanısalar sonra köyün kalkınması sağlandıktan sonra, geçmişte yapılmış tarihi ve mimari değeri olan camiler gibi, yöre de adı dillere düşecek gelecekte de anılacak bir camiyi kimselerden yardım almadan yapmaları, hem ülke hem de köyde yaşayanlar için daha iyi olmaz mı diye de düşündüm.

Köylerimiz genellikle, geleneksel tarıma dayalı üretim yapmaktadırlar. Toprak analizleri yaptırılarak yeni ürünler, hayvancılık, seracılık, süt ve ürünleri v.s. konuların da, soğuk zincirler de kurarak, pazar araştırması da yaparak, ihracat bile yapabilecek, üretimlerin köylerinde gerçekleşmesi için ön ayak olabilirler.

Hatta örgütlenerek, ortak bir tarım işletmesini de hayata geçirebilirler. Bence seçimlerin yaklaştığı şu günler de belediye başkanı adaylarının bu tip oluşumlara destek verecek projeler geliştirmesi, ülkemiz geleceği açısından da önemlidir.

Çoğumuzun bir köyü vardır. Bir köy var hem uzak, hem çok yakın...

İLGİLENDİĞİMİZ SÜRECE  O KÖY BİZE ÇOK YAKIN VE DOST

BELALAN KÖYLÜLERİNİN BU ÖRNEK DAVRANIŞLARINI ALKIŞLIYORUM, ÜLKEMİN GELECEĞİ ADINA

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI