• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DURUŞEHİR VE VEDAT YILMAZ

08 Mart 2014 Cumartesi 20:14

Sokrates ölüme mahkum edildiğinde eşi “Haksız yere öldürülüyorsun” diye ağlamaya başlayınca, Sokrates: “Ne yani bir de haklı yere mi öldürülseydim”  demiş.

Bir başka düşünür Montesquieu de, “Bir şahsa yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdittir” demiştir.

İlkadım Belediye başkanı adayı Vedat  Yılmaz’ı da Duruşehir üzerinden yapılan dedikodular ile, seçim  yarışında açığa düşürmeye çalışmakta bence bir haksızlıktır.

Kime haksızlık yapılırsa , eğer bildiğim bir konu ise, haksızlığa karşı doğruları söylemeyi görev bilmişimdir. Bu yazımı da okuyucularımın her türlü siyasi mülahazanın dışında tutmalarınıisterim. Kime oy verecekleri de beni ilgilendirmez.

Duruşehir bir kooperatif şeklinde örgütlenen bir grup insanın,  mesken sahibi olmak için, oluşturduğu, ortak bir girişimdir. Bu işin yapımını da, kooperatif üyelerinin ortak kararı ile, içinde Vedat Yılmaz'ın kardeşinin de bulunduğu bir inşaat şirketi üstlenmiş idi.

Bu işi, o dönem belediye başkanı olan Vedat Yılmaz'ın kardeşinin ortak olduğu şirkete verilmesinin en önemli sebeplerinden biri de, kooperatif üyelerinin, belediye de çıkabilecek sorunların daha kolay çözülebileceği konusunda ki düşünceleridir.

Oysa ki vatandaşlarımız da hukuk devleti alışkanlığı olsa, bu düşüncenin ne kadar geçersiz olduğunu  bilirlerdi. Bu kooperatif üyeleri de genellikle başkana yakın olan ya da tanıdıklarının tanıdığı olan ortak çevrenin dostları idi.

Başkan da, Samsun'a yeni bir şehircilik anlayışı kazandırmak ve de batıya doğru kayan kenti, yeni bir anlayışla, Duruşehir  civarına kaydıracağını ve arsa rantın da oluşacak fahiş artışları da yeni bir mesken alanı yaratarak önleyeceğini, bir vizyon olarak hesap etmişti.

Sonraki yıllarda başkanın bu vizyonu tuttu. Şu anda Duruşehir ve civarı Atakum'a rakip bir alan oldu.

Sonuç olarak, Duruşehirde bütün ortaklar evlerinin sahibi oldu. Hiç kimse mağdur olmadı. Mağdur olan Vedat Yılmaz ve kardeşinin ortak olduğu şirket oldu. Bütün daireleri satılmış bir inşaatın müteahidinin mağdur olması için, ortaklarına güvenip, para almadan inşaatı devam ettirmesi ve alacaklarını alamaması dışında  hiçbir neden olamaz.

Bu basit bir matematik kuralıdır. Verilen eşittir, alınan fark, kar ve zararı gösterir. Bu işten dolayı şirketin dışarı da başkaca bir mal varlığı da edinmediği biliniyor. 

Dolaysı ile  şirket mağdur olmuş ve yarar sağlamayı düşündükleri, bir kısım ortaklar Vedat Yılmaz'ı da suçlayarak mağdur etmişleridir.

Şimdi HAK VE HUKUK  ADINA, UCUZ KONUT SAHİBİ OLAN DURUŞEHİR SAKİNLERİNDEN VEDAT YILMAZ VE AİLESİNE TEŞEKKÜR BEKLİYOR, en azından suçlamalara yanıt verecek, haksızlığa karşı duracak, birilerinin de  çıkacağına inanıyorum.

Haksızlık ve adalet ile ilgili özlü sözlerle başladık. Bir özlü sözden öte bir hadis ile sözlerimizi bitirelim.

Sevgili peygamberimiz  Hz. Muhammed demişki, “HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR” 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI