• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FACEBOOK KAPATILACAK!

19 Mart 2014 Çarşamba 21:39

Bu hafta, belediye seçimleri dolaysıyla belediyecilik ve şehircilik anlayışı üzerine olan yazılarıma devam edecektim.

Ancak, güncel genel siyasi gelişmeler o kadar değişken ki, toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren facebook’un kapatılaması konusundaki düşüncelerimi, gündem taze iken paylaşmak gereğini hissettim.

Sayın Başbakan, facebook ve youtube’nin, zararlı olduğu düşüncesi ile, kapatacağını söyledi.

Facebook’un ülkemizde 35 milyon kullanıcısı var. Bu paylaşım sitesinin, katma değer olarak getiriside bir o kadar çok. Mali olarak ülke bütçesine de bir yük getirecektir.

Bu da yine halkın sırtından çıkacaktır. Halbuki müslüman kimliğini öne çıkaran, bir iktidar bütün toplumu kumarbazlık çılgınlığına iten iddia ve diğer şans oyunlarını kapatmayı düşünmüyor.

Kumar dinimizce günah değil midir? Kumar oynayan insanlar, futbolla kafalarını dolduruyor, memlekette neler dönüyor ne dönmüyor diye ilgilenmiyorlar. Şans oyunları üzerinden örgütlenmeleri ve de hükümeti, uygulamaları dolaysıyla eleştirmeleri, protesto yapmaları mümkün değildir.

Facebook  öyle mi ? 

Bu paylaşım üzerinden, insanlar konuşuyorlar, eleştiriyorlar, gruplar  kuruyorlar. Memleket meselelerini, tartışıyorlar. Hükümetin yanlışlarından birbirlerini haberdar etmeye çalışıyorlar.

Halbuki yeni internet yasası ile suç olabilecek konuşmalara ceza verilmesi  kanunlaştırılmıştı. Demek ki yeterli olmadı. Türk halkının ağzının tümden kapatılması mı düşünülüyor? diye de düşünmeden edemiyor insan…

Sayın başbakanımızın; özellikle Kürt sorunu üzerinden daha özgür bir Türkiye vaat ederken bu noktaya gelmesi, kendisini destekleyen bir kısım aydınları da şaşırtmıştır.

Çok fazla söze gerek yok.

Amerikalı ünlü  liberal(solcu, ateist, cemaatçi değil) tarihçi Alfred WHİTNEY GRİSWOLD'un düşünen ve düşüncelerini açıklayan insanlar için söylediği şu söz çok anlamlıdır:

“Tarihin uzun sürecinde, sansür ve acımasız yargılayıcılar hep kaybetti. Fikirlere karşı en emin silah daha iyi fikirler. Daha  iyi fikirlerin kaynağı bilgelik. Ve bilgeliğin en emin yolu liberal eğitim.”

Yazımızı; son söz olarak, sayın başbakanımızın, devlet adamı olarak aynı konum da olduğu, eski ABD başkanı John KENNEDY’in sözleri ile  bitirelim.

“Amerikalı insanların tatsız gerçekleri, yabancı fikirleri, farklı felsefeleri ve rekabetçi değerleri öğrenmelerinden korkmuyoruz. Çünkü insanlarının özgür bir ortamda gerçekleri ve yanlışları yargılamasından korkan bir millet, kendi insanlarından korkan bir millettir.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI