• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KUMSALIMI İSTİYORUM...

04 Mayıs 2014 Pazar 18:20

Doğa, en küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor, hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor.

Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar." (Goethe)
 
Bir bütünün parçalarını yok ettiğiniz de, bütünün de yok olacağını söylüyor ünlü Alman ozan ve oyun yazarı.
 
Sevgili Turgay Sözen www.kuzeyhaber.com internet gazetesinde ‘Sahilime Dokunmayın’ başlıklı yetkilileri uyarıcı, çok güzel bir yazı yazmış. Konu o kadar önemli ki, yetkililer uyanana ve yanlışlarından dönene kadar hergün yazmalı, belki de başka bir şekilde derdimizi anlatmalı dedim.
 
İncesu, Çatalçam, Taflan, Dereköy, Engiz kumsalları, Büyükşehir'in buralardan yol geçirme inadından dolayı, yok edilme ile karşı karşıyadır. 

Bu yolun Kuş Cenneti’ne kadar da gideceği hesap edilirse, turizm kenti yapacakları Samsun’da, kuş gözlemeye gelecek turistler, gözleyecek kuş bulamayacaklar.
 
Ne yazık ki, Araplar yok edilmeye çalışılan bu doğal güzelliklerin sunilerini yapmak için milyonlarca dolar harcıyorlar. Suni kumsallı plajlar yapıyorlar. Ülkemiz de de Eskişehir’de yapıldı. 

Eskişehir, denizi olmamasına rağmen plajı ile övünmektedir. Samsun kıyıları boyunca uzanan dünyanın en ince kumları ile bezenmiş, kumsalları ile doğal bir zenginliğe sahipken, şimdiler de bu kumsallar yavaş yavaş yok edilmektedir. İnsan, doğayı katledenler için acaba denize giren, kumsalda güneşlenen insanlardan, beğenmedikleri yaşam tarzları nedeni ile intikam mı alıyor diye  düşünmeden de edemiyor.
 
Söz konusu güzergahta yol yapılabilir ama kumsallar yok edilmeden. Yürüyüş ve bisiklet yolları da yapılabilir. Kuş Cenneti’ne ise , motorlu araç asla girmemelidir. Bisiklet ya da elektrikli araçlarla gezinti yapılmalıdır. Kumsallar, büyük bölümü ölü deniz canlılarının çürümesi ile  minicik parçalara bölünerek birkaç milyon yılda oluşmuş artıklardır.
 
Akıntı ve dalgalarla kıyılara taşınmıştır. Ayrıca toprak erozyonu, kayaların doğal etkenlerle parçalanması ile de kumsallar oluşmuştur.Milyonlarca yılda oluşmuş, bazı ülkelerin milyonlarca dolar harcayarak suni olarak yapmaya çalıştığı bu doğal güzelliğini  yok etmek doğru mudur?  
 
Kumsalların; ağır mineraller, titan, zirkonyum, germanyum, kalay, uranyum ve altın gibi değerli metaller içerdiği bilim çevrelerince bilinmektedir. Bu sahiller ve kumlar yok edilirken, bilim çevrelerinden bu konuda bilgi alınmış mıdır?
Bazı ülkelerde bu kumlardan işlenerek değerli metaller üretilmektedir.
 
Avusturyalı ünlü yönetim bilimci akademisyen Peter F.Drucker; ‘19 yüzyıla kadar hiç sona ermeyen zorlu görev,insan soyunun ve çevresinin doğal etkenlere karşı korunmasıydı. Ama bu yüzyılda yeni bir ihtiyaç doğmuştur. DOĞAYI İNSANA KARŞI KORUMAK’ diyor.

İLGİLİLERE SON SÖZÜM: PROJELERİNİZ BENİ İKNA EDEMEMİŞTİR.YA BENİ İKNA EDİN YA DA BU PROJEDEN VAZGEÇİN. 

YIKTIKLARINIZI DA ESKİ HALİNE GETİRİN. EĞER BİR PROJE YAPACAKSANIZ, İÇİNDE KUMSALI  OLSUN.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI