• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

PARKOMAT!

22 Ocak 2014 Çarşamba 11:52

Belediyeler, kaynak yaratmak adına, sokaklar da  parkomat uygulamalarına, birbirlerini örnek alarak başlamışlar ve kısa zamanda Türkiye”nin bir çok şehrinde ve turistik ilçelerinde uygulanarak yaygınlaştırılmıştır.

Parkomat  belirli bir ücret karşılığı sokağın  otolara park olarak kiralama işidir.

Halk belediyeleri sadece kent içinde yaptıkları çalışmalarla değil, belediyelerin bu işleri hangi maliyetlerle yaptıkları ile ilgilenmeli ve de gerekirse hesap sormalıdır.

Bu hesap sorulmadığı içindir ki,belediyeler yasaları bile hiçe sayarak, parkomat örneğinde olduğu gibi, halktan para, daha doğrusu endirekt vergi toplamaktan çekinmemektedirler.

Samsun örneğinde incelersek, belediye geçmişte ruhsat verdiği apartmanların altındaki garajların, bir bedel karşılığı yapılmamasına göz  yummuş, kent içinde yapılması gereken otoparkları da yapmamıştır.

Sokaklar ise önüne, otomobillerini park eden, mülk sahiplerinin, imar planı gereği yola terk edilen arsalarıdır. Belediye yola terk ettiği arsa için, yer sahibinden, kira istemektedir.

Hatta başkasına da öncelik sırası olmadan kiraya vermektedir. Mevcut yasalar bu duruma, bazılarının  kamu yararı demesine rağmen, cevaz vermemektedir. Yasal olmayan bir uygulamanın yapılması hukuk devletinde kabul edilemez. Çünkü, bürokrasi yasaları bir kez de delse, açılan kapıdan, çok daha fazla kanunsuzluklara da yol açılmış olur.

Devletin devlet olma özelliklerinden en önemlisi de bu yasalara uyma zorunluluğu ve de herkesin anayasal olarak yasalar karşısında eşitliği ilkesidir. Bu uygulama anayasanın eşitlik ilkesi ile de bağdaşmamaktadır.

Bazıları duyduğum kadarı ile bu uygulamadan memnunmuş…! 

Çok rahat evlerinin ya da işyerlerinin önünde park alanı bulduklarını, ücretini ödeyerek, sıkıntılarını giderdiklerini söylüyorlarmış.

Bu anlayış şuna benziyor. Memlekette un azalmış…! Kıtlık olacağını düşünen yetkililer, fiyatları bazı kesimlerin alamayacağı rakamlara çekince, ekmekte fırınlar da bollaşmış…! 

Asgari ücretin çok düşük olduğu, memur ve emeklilerin yaşadığı kentimiz de halkımızın, paralı otoparklara itibar etmesi mümkün değildir.

Hal böyle olunca parası olanlar rahatlıkla bu parklardan yararlanmaktadırlar. Geçim düzeyine göre de otopark fiyatları oldukça pahalıdır. 

Halkın otolarını park edeceği alanlar yapılmadan sokakların, parası olanlar için otopark olarak kullandırılması, ayrıcalıklı bir sınıf yaratmak anlamını da taşır.

Eğer sokaklar otopark olarak kullanılacaksa mutlaka yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra  olmalıdır. Yasal düzenleme yapılırken, otopark gelirlerinin, toplumun çoğunun da kabul edeceği bir projede harcanması şartı da olmalıdır.

Eğer yasal düzenleme yapılana kadar, bu uygulama devam edecekse de, belediyeler kentte yaşayan halkın onayını, bir refarandum ile, almalıdır.

Halkın çoğunluğunun kabul ettiği bir durum, yasalar da yeri olmasa da, kabul görür. Gelenekler de yasalar da yazılı değildir ama insanlar geleneklere uygun davranışları nedeni ile cezalandırılmazlar.

GELİRLERİN SAMSUNSPOR'A VERİLMESİ DE AYNI BAĞLAMDA DEĞERLENDİRİLMELİDİR…

Halkına saygılı, onun isteklerine önem veren bir belediyenin tavrı  böyle olmalıdır.

 
Not: Refarandum da sadece katılanların oyları ile değerlendirme yapmak yeterlidir.. Katılmayanın eleştirme ve karşı çıkma hakkı olmayacağı da açıktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI