• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN DA TURİZM!

21 Haziran 2014 Cumartesi 21:03

Turizmin günümüzde, ulaşım olanaklarının gelişmesi ve ucuzlaması ile bacasız sanayi olarak ülkeler ekonomisine katkıları daha da  artmıştır. 

Bu pastadan pay almanın en önemli şartı, eşdeğeri olan turizm ülkeleri ile rekabet edilebilir bir fiyat ve kalite politikası sürdürmektir. 

Samsun'un şansı, gerek coğrafi konumu, henüz sanayiye feda edilmemiş doğal güzellikleri, gerekse dünyanın en eski uygarlıklarının kurulduğu Anadolu'nun kuzey ucunda bir kent olması olduğu gibi, aynı konumda olup turizmden gelir elde eden diğer kentlerin geçmişteki hatalarından ve yanlışlarından ders alınarak, yapılacak turizm planlaması sayesinde, emsallerini her alan da geçecek olmasıdır. (Kumsalları yola feda edilmesi gibi hatalar yapmamak koşulu ile)
      
Turizmi geliştirmek, sadece yeme içme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler yapmakla olmaz. Bölgeyi, hedef kitlenin olası taleplerine göre, turizm yönünü ortaya çıkarmak ve de geliştirmek gerekir.

Bu hedef kitle, etnik temel de kültürel davranışların dikkate alınarak projelendirilecek turizm alanlarının, yapılmasını gerektireceği gibi insanlığın evrensel değerleri olan, doğa, kültür, tarih, spor gibi alanların ortaya çıkarılmasını ve geliştirilmesini de gerektirecektir.

Samsun da turizm içi, öncelikli olarak yapılması gereken 'Samsun Turizm Planıdır'

Bu plan en az 20 yıllık bir vizyonla hazırlanmalıdır. Şehir planları ve mimarisi bu turizm planına uygun hale getirilmelidir. Sonuçta biz görmeyiz ama üç dört nesil sonra, belki Venedik değil ama Floransa gibi bir marka şehir olarak Samsun, turizm dergilerinde en çok görülmesi gereken şehirlerin, içerisine dahil olmuş olur.
              
Turizm mastır planı bir yarışma projesi olarak hazırlatılmalı, juri üyesinde,  mutlaka  uzmanlar, ülke dışında ve içerisinde deneyimi olan turizm kentleri başkanları, ülke içinden ve dışından turizm de başarılı olmuş iş adamları, il dahilinde yöreyi bilen başarılı turizmciler olmalıdır. İmar planları mutlaka turizm mastır planına uygun hale getirilmelidir.

Mastır projesinde yerel olarak, olması gereken, ilk aklımıza gelenler aşağıda sıralanmıştır. Mutlaka uzmanları konuyu daha da detaylandıracaktır.
        
-   Projeler, fiziki ve sosyal olarak değerlendirilmelidir.
        
-   Mastır planı sadece Samsun'u kapsamamalıdır. Çevre illerden, tur turizmine uygun ve turizm potansiyeli olan SİNOP ve AMASYA ile çevre ilçelerde dahil edilmelidir. Hatta dünyanın en eski uygarlığını sınırlarında barındıran ÇORUM'un da dahil edilmesi, bölgesel bir turizm kalkınması açısından uygun olur.
       
-   Amazon projesi turizm açısından uygun bir projedir. Ancak, iç turizme dönük olarak Samsun'un Atatürk şehri olma özelliğini gölgelememelidir. 19 Mayıs ve Atatürk şehri vurgusunu kuvvetlendirecek yeni projeler yapmalıyız. Özelikle adı Atakum olan ama hiç Atatürk heykeli olmayan ilçemizde, Terme ilçesini Amazonların   kenti haline getirip dünyaya pazarlamalıyız.

Kadın eşitliğini ve değerini öne çıkaran festival ve kongrelerle, cins ayrımcılığının ve kadına şiddetin bu kadar yoğun olduğu dünya da, Terme'nin dünyada tanınır bir ilçe olması sağlanır. Terme de dünyanın her yerinden şiddet gören ve ezilen kadınların rehibilite edildiği, dünya kadın evi de açılabilir.
         
-   Tahmin ederim, tüm ilçeler de, hazırlanacak turizm mastır planlarının mevcut imar planına uygun olmayacağıdır. Ayvacık'ta ilk iş yeni imar planı yapılmalıdır. Yapılacak evlerin geleneksel mimariye uygun yapılması için, belediyece, yarışmalı proje açılarak, gerekirse halka, bu projelerin bedava verilmesi sağlanmalıdır. Yani Ayvacık'ın gelişmesini, kendi haline bırakarak, ranta teslim edilmemelidir. Dünya  cenneti olan bu yörenin, dünyada emsalleri ile yarışacak önemli turizm merkezi haline getirmek çokta zor değildir.
      
-   Salıpazarı, fotoğraflarında gördüğüm Alp dağları eteklerindeki İsviçre köylerinden doğa güzelliği bakımından hiçbir eksiği yoktur. Burası da bir doğa cennetine dönüştürülebilir. Doğal alabalık ve et ürünlerinin nefis manzara eşliğinde yendiği, Türk yöresel mutfağının sunulduğu bir şöhrete kavuşturulabilir.
       
-   Vezirköprü de, restorasyonla bir Osmanlı kasabası kazandırılması çalışmaları, Kunduz Ormanı ve kanyonu ile turizm yatırımlarında epey bir mesafe kat edilmiştir.
        
-   Ladikde, kayak merkezi, kaplıcaları ile zengin turizm potansiyeli olan ilçemizdir. Kentin özgün yapısı korunur, yeni imar planın da, yöre mimarisine uygun olarak inşaatlara müsaade edilmesi sağlanmalıdır. Oteller kent içinde konuşlandırılmalı, teleferikle dağa çıkılması sağlanmalıdır. Böylece hem kaplıca hem de kayak imkanlarından aynı anda turistlerin faydalanması sağlanmış olur.
       
-   Yakakent ve Alaçam bölgenin deniz kenarı dışındaki yakın il ve ilçelerin yazlık evlerinin olduğu bir merkez olarak  planlanır, ilk zamanlar teşvik için belediye destekli projeler yapılırsa, çok çabuk önemli deniz turizmi kentleri olması mümkündür.
       
-   SAMSUN SAHİLLERİ VE OVALARI BACALI SANAYİLERİNDEN KURTARILMALIDIR. KAVAK VE SALIPAZARI İLÇELERİ SANAYİ MERKEZİ OLARAK PLANLANMALI VE HIZLI DEMİRYOLU İLE YA DA  TÜNELLERLE YAPILACAK DAHA KISA GÜZERGAHLA, LİMANA, HAVAALANINA BAĞLANMALIDIR.
        
-    Ünye, Terme, Çarşamba, Samsun, Bafra, Alaçam, Yakakent güzergahında vizyona uygun olarak hızlı tren ulaşımı master planı çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.
        
-   Planda mutlaka olimpiyat köyü alanı ayrılmalıdır. Spor, günümüz dünyasında en önemli turizm etkinliği olma özelliğindedir. Yapılacak Karadeniz Olimpiyatları için, coğrafi konumu, alt yapısı bakımından en uygun kent Samsundur.
       
-   Bafra zengin geçmiş kültürü ile özel olarak değerlendirilmelidir. Eski evler dahil derhal turizm envanteri yapılmalıdır. Eski evler onarılmalıdır. Eski Bafra kesinlikle bozulmamalıdır. Bafra'dan göç etmiş gayri müslimlerle irtibat kurularak, onların Bafra ile bağları kuvvetlendirilmelidir.
     
-    Yerel ve Osmanlı mutfağı desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Buna bağlı olarakda organik tarım desteklenmelidir. Gelen turistlere, sadece doğal ortamlar dışında  doğal yiyecek ve içecekte sunulmalıdır.
     
-   Yörede ki doğal güzellikler, tespit edilerek, (örneğin Kabaceviz Şelaleri gibi) bunlar arasında uzun ve kısa alternatifli güzergahlar olacak şekilde, ring yollar yapılarak, safari turları için olanaklar sağlanmalıdır.
     
-    Turizm okullarında yörenin zenginliklerini anlatacak, hizmet sunacak elamanlar yetiştirilmesi sağlanmalıdır.
       
-     Animasyon ve eğlence kültürüne yönelik, sanatçıların yetiştirilmesine olanak sağlanmalıdır.
     
-   Halkı turizmle tanıştıracak ve tanıtacak çalışmalar yapılmalıdır.
    
-   Bölgenin tarihini, kültürünü  yansıtan müzecilik teşvik edilmelidir.
           
-   Baraj göllerinde su sporları teşvik edilmelidir. Büyük şirketler bu konu da yönlendirilmelidir. Uluslararası yarışmalarla spor yolu ile Samsun'un tanıtımına katkı sağlanmalıdır.

-   Bölgede ki yaylalar doğa turizmine uygun hale getirilmelidir. Yaylaya, ya da bölge de bulunan saklı cennet olarak nitelendirilen doğa parçaları içerisinde asla yapı yapılmamalıdır. Bu yörelere yakın yerlerde yöreye uygun mimari de turizm kasabaları yapılmalıdır. (ya da imar planı yapıp, imara açarak, özel sektöre yatırım yapması için teşvik edilen alanlar) Bu köylerden yayla ya da saklı cennetlere günübirlik turlar  veya çadırlı konaklama, olacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.


 -  Turistlere yönelik, yöresel ya da genel el sanatları desteklenmelidir.

-    Kent sanatçıları desteklenmeli, uluslararası sanatçılara kentimizde kalıcı eser yaptırılmalıdır.
 
Sonuç olarak;  Turisti bölgeye çekecek, bölgenin turizm kaynaklarını ortaya çıkarmak, bunları değerlendirmek için, işin uzmanlarından öncelikli olarak, hizmet alımı sağlanmalı, turizm envanterleri çıkarılmalıdır.

Bu ön çalışmalara bağlı olarak, bölgenin bir turizm mastır planının yapılarak, bir disiplin içerisinde uygulanmasını sağlamanın neticesinde, bölgenin yıllara sarih olarak turizm gelirlerinin arttığını hep birlikte göreceğimizden eminim.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI