• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TARIK CENGİZ'İN İHANET RAPORU

13 Nisan 2014 Pazar 16:21

Seçimlerden sonra, ortaya çıkan tablo da, CHP samsun da yenilgi ile çıkmıştır.

Bu sonucun sosyal, siyasal ya da kişisel nedenleri tartışılabilir. Ancak ben, burada sayın Tarık Cengiz'in daha sonuçların neticeleri, tazeliğini korurken, sanki alınacak seçim sonuçlarına göre hazırlanmış 'b' planını devreye sokar gibi, tek başına yaptığı, talihsiz bir açıklamasının, küçük bir analizini yapacağım.

Sayın Tarık Cengiz, “Herkesin seçim sonuçları için eleştirilerini sunması” gerektiği düşüncesi ile, önce seçim sürecinde beraber çalıştığı arkadaşlarını “ihanetle” suçlayarak, Sayın Kılıçdaroğlu'na, seçim sonuçları ile ilgili bir rapor yazmış ve göndermiştir.

Sayın Tarık Cengiz'in, CHP gibi, çok köklü bir geçmişi, geleneği olan bir partide, hiyararşiyi de hiçe sayarak, Sayın Kılıçdaroğlu'na, seçim sonuçları ile ilgili bir raporu, tek başına verme yetkisi yoktur. Ancak, partiyi  'journel' edebilir. Nitekim de öyle olmuştur.

Böyle bir açıklamanın nedeni ne olabilir?  Bunun açıklaması şudur: “Bütün oyları ihanete rağmen ben aldım. Bu partinin geleceğin de mevcut teşkilat değil,  ben olmalıyım” Milletvekilliği yapmış, bir şirkette önemli yöneticilik yapan Sayın Tarık Cengiz'in  bu yanlışlığı, kamuoyu önünde tartışarak, yapmasını ve bu cesareti nereden aldığını da anlamış değilim. Okuyucuların taktirine bırakıyorum.


Eger, şikayeti rapor olarak CHP Genel Merkezi kabul etmiş ise, CHP Samsun yöneticileri toptan istifa etmelidir.

Eğer seçim sonuçları ile ilgili bir rapor hazırlanacak ise, yönetimde de çatlaklar var ise, yapılacak iş, genel merkezce gönderilecek müfettişler denetiminde , yönetimin ve adayların görüşleri alınır, ona göre bir rapor hazırlanarak genel merkeze sunulabilirdi.

Sayın Tarık Cengiz,  arkadaşlarını, raporunda ihanetle suçladığını da, basına ifşa etmiştir. Kimse CHP'nin oylarına ipotek koyamaz koyulduğunu düşünmemelidir. Bu CHP'li seçmene de bir saygısızlıktır. CHP'lilerin oylarını alamayan CHP adayı, başka partililerin oylarını hiç alamaz. Seçim sonucu da bunun teyididir.

İstanbul ve Ankara da, MHP'liler de CHP'ye oy vermiştir. Bu sosyal medya da AKP' den kurtulmak isteyenlerin kendi araların da yaptıkları bir birlikteliğin sonucudur. Sosyal medyanın da seçimler de ne kadar önemli olduğu da anlaşılmıştır.

Adayların kendilerini koskoca bir Samsun teşkilatının üzerinde görme hakları olmadığı gibi, bu tip bu olay bile, CHP'nin seçim başarısızlığının nedenleri konusunda ipucu vermektedir.

Partililere düşen göre,  bundan sonra, rica minnetle aday olacakları kabul etmemek, kendi gücüne ve iradesine sahip çıkarak, önce CHP diyerek, hangi CHP'yi istedikleri konusunda tartışarak, ortak bir karar etrafında birleşerek,  mücadeleye devam etmeleridir.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI