• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BATILILARIN, BATIL İNANÇLARI

19 Ocak 2015 Pazartesi 23:15

Bir takım günler icat edip onları topluca kutlamada Batılıların üzerine yoktur. 31 Ekim’de Hortlaklar Günü ya da Cadılar Bayramı, 5 Kasım gecesi Guy Fawkes’in yakalanması günü; Şubat ayında sevgililer günü, 1 Nisan’da Nisan 1; Mayıs ayının ikinci Pazarı anneler günü, Haziran ayının üçüncü Pazarı ise babalar günü kutlamaları yapılır. Ayrıca, Kasım ayından 2 Ocak’a kadar Christuas (Noel) hazırlıkları yapılır.Cadılar bayramında Batılıların inanışlarına göre bütün ruhlar ve azizler yeryüzüne iner. Turuncu renkli ve insan yüzü şekli verilmiş ve gözlerine ışıklar yerleştirilmiş bal kabaklarının kendilerini bu azizlerin, hortlakların kötülüğünden koruyacağına inanırlar. Yine hortlaklardan korunmak için yüzlerini, göz kenarlarını boyayıp korkunç kılıklara giren bu insanlar ellerinde bal kabakları ile evleri gezmeye başlarlar. İstedikleri şeker, bozuk para, çerez vs. dir. Kapıda alabilecekleri olumsuz cevaplar için ise mazeretleri hazırdır: “Azizler size kötülük yapacak ve zarar verecekler?”

 

 

Rivayete göre 1800’lü yıllarda yaşamış olan Guy Fawkes ise Katolik kilisesinden kovulmuş ve bu nedenle kralın sarayını havaya uçurmaya çalışmış bir İngiliz’dir. İngilizler 5 Kasım’da bu suikastçıyı protesto etmek için o geceyi havai fişek vs. patlatarak kutlarlar. Çocuklar babalarının eski kıyafetlerini giyerek pejmürde bir halde dolaşıp sonra o kıyafetleri çıkarıp yıkarlar.

 

 

İngiltere’de ve diğer batı ülkelerinde insanlar bahçe ve tarlalara konan karakargaların kendilerini kötülüklerden koruduklarına inanırlar. Kara kediler ise uğursuzluğun habercisidir. Yine merdiven altından geçmenin ve on üç rakamının uğursuzluğuna inanırlar. Aniden düşüp kırılan aynanın yedi yıl sürecek bir uğursuzluk getireceğine ve evin içerisinde açık bırakılmış şemsiyenin ise sevenleri ve nişanlıları yıl boyunca birbirlerinden ayıracağına inanılır.

 

 

Hiçbir Cuma günü işe başlanılmaz. Hele hele herhangi bir ayın on üçü Cuma gününe rastlarsa bu bir felakettir; bundan ötürü o gün çok dikkatli davranırlar. O gün felaketin kol gezdiğine inanarak dışarı bile çıkmak istemezler. Burada Müslümanlar açısından kutsal kabul edilen Cuma gününün uğursuz kabul edilen bir sayı ile yan yana getirilmeye çalışılması manidardır.

 

 

Baharın müjdecisi olarak kutlanan “Paskalya Bayramı”nın menşei eski Mısır Yahudilerine kadar uzanır. Yine Şamanlarca bazı ağaçların kutlu sayılmaları inancı Hristiyanlara geçerek Noel ağacı olmuştur. Batı’da bugün bile yeni doğmuş bir çocuk kucağa alınıp merdiven çıkarılıyor, sonra indiriliyor. Bu inanç çocuğun hayatta inişe geçmeden evvel yükselişini temsil ediyor. 


Dükkan sahipleri akşam oluncaya kadar dükkanlarının önünü süpürmezler. Aksi halde günün kazancının da süpürülüp atılacağına inanırlar. Başlarından kaza geçmiş olan kişileri dükkanlarına almak istemezler, çünkü onların uğursuzluk getireceğine inanırlar.

Yeni bir işe başlarken ayakkabı bağlarının çözülmesi çok büyük olumsuz etkiler meydana getirir. Giyilmemiş bir ayakkabıda ise bağların çözük olduğunu görmek iyiye işarettir.

 

Batı kültüründe yeni evlenen çiftlerin üstüne konfeti atılır. Bunun temelinde gelinin üzerine arpa-buğday serpme geleneği yatmaktadır. Bereketin simgesi olan buğdaydan ekmek elde edildiği gibi gelinin de bereketli olup çocuk vermesi temenni edilir.

 

Görüldüğü gibi bu temenni babındaki boş inançlar sadece bizde yok. Yaratan bizi böyle boş inançlardan ve boşluğa düşmekten muhafaza etsin.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI