• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GENÇLER, KENTLER VE SORUNLAR

09 Ocak 2015 Cuma 15:11


Önümüzdeki çeyrek yüzyılda ülkemizin en önemli sorunlarından birinin de gençlik sorunu olacağı öngörülmelidir.

Bir taraftan iyi eğitim görmüş, ilkeli, sorumluluk bilinci taşıyan idealist bir gençliğin yetiştiğini; diğer taraftan da sanal alemin esiri olmuş, uyuşturucu müptelası, işsiz ve iş eğitimsiz, başıboş, rahatına düşkün, istekleri bitmeyen, tatminsiz, maneviyattan uzak, yabancı kültürlerin tesirinde kalmış, kimlik ve kişilik sorunu yaşayan bir gençliğin yetiştiğini; bu gençlerin kimi zaman sokakta, okulda, evde, stadyumda terör estirdiğini ve eğitimli insanlarımızı da tehdit ettiğini hepimiz görmekteyiz.  

Eğer bizler kimliğimizi ve benliğimizi sağlam kuşaklar üzerinden gelecek nesle aktarmak ve dünya ile her konuda rekabet içerisinde var olma idealimizi gerçekleştirmek istiyorsak; önceliğimiz bu rekabeti bir vecd ve iman ile sürdürebilecek sağlam karakterli vatan evlatlarına ihtiyacımız olacaktır. Bu vatan evlatları ancak kültürel miraslarına sahip çıkarak hayatta kendileri olarak kalabileceklerini de bilmelidirler. Aksi halde tarihin milletler mezarlığında yerlerini alacaklarından hiç şüpheleri olmamalıdır.

Gençler günümüzde hızına ulaşılamayan iletişim araçları sayesinde bir kültürel şokla karşı karşıyadırlar. Onları koruyup kollamak bir nevi çağa hazırlamak, çağın teknolojilerine hazırlamakla olur. Gençleri toplumun değerleriyle ters düştüklerinde suçlamak ve dışlamak kolaycılıktır. Gençlerimizi milli kültür politikalarıyla belirlenmiş ilkeler doğrultusunda kendi kültürüyle barışık olarak hayata hazırlamalıyız. Eğitim, kültürün öğrenilmesini ve aktarılmasını sağlar. Eğitim programları kültürün çocuklara ve gençlere transferini sağlamaya yönelik olarak şekillendirilmelidir.


Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gençlik Merkezleri mutlaka daha işlevsel hale getirilmeli, buralarda geleneksel sanatlarımızın, geleneksel sporlarımızın ve geleneksel müzik aletlerimizin gençler tarafından icra edilmesi ve bu arada değerler eğitiminin gençlerimize kazandırılması sağlanmalıdır. Buralarda haftalık seminer, konferans ve sohbet programları düzenlenmeli ve alanında uzman kişiler buralara davet edilmelidir. Gençler mutlaka birtakım yararlı etkinliklerle meşgul edilmelidir. Unutmayalım ki hayırlı, güzel işlerle meşgul edilmeyen gençlerin bir müddet sonra kötü bir çevre ile muhatap olmaları ve olumsuz davranışlar geliştirmeleri yüksek bir ihtimaldir.  

Önce elbette ahlak ve maneviyat diyoruz. Çünkü maneviyatsız bir ilerleme ileride telafisi mümkün olmayacak sorunlar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle gençler milletin manevi değerleriyle barışık olarak ve bu değerlerden beslenerek hayata hazırlanmalıdır. Bu görev ailelerin ve eğitimcilerin omuzlarına yüklenmiş bir sorumluluktur. Gençlere milli kültürün bir miras olduğu ve milli kültür donanımı olmadan evrensel kültürde yer alınamayacağı ve dünyada söz sahibi olunamayacağı, kısaca milli olmadan milletler arası olunamayacağı bilinci mutlaka kazandırılmalıdır.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI