• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KENT İMGELERİ VE SAMSUN

18 Aralık 2014 Perşembe 11:41


İmge, duyularla alınan ve bir uyarıcı söz konusu olmaksızın bilinçte beliren nesne, hayal, imaj ve olaylar olarak tanımlanır. 

İmge bir şekil taşıdığında, bu şekle simge denir. Simge imgeyi taşır, ancak simge değişse bile imge kalıcıdır ve imge formsuz da varlığını devam ettirebilir.  Simge bir kabuktur, imgeye giydirilmiş bir kılıftır aslında. Bu durumu biraz daha anlaşılabilir kılmak için şöyle bir örnek vermek yerinde olacaktır. Samsun, bağımsızlığa giden yolda önemli şehirlerin başında gelir. Samsun denilince milli mücadelede ilk adım akla gelir; Samsun için ilk adım bir imgedir. Bandırma Vapuru ve Kurtuluş Yolu ise bunun birer sembolüdür. Dolayısıyla bir şehrin adı geçtiğinde ilk akla gelen şey ya da "Bu şehrin neyi meşhur?"  sorusunun cevabı o şehrin imgesidir.

Ülkemizde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri kimi tarihi ve kültürel şehirler/mekanlar da simgeleriyle anılırlar. İstanbul'un Sultanahmet Camii, Kız Kulesi ve Galata Kulesi, Boğaziçi; Ankara'nın Anıtkabir'i ve Ata Kulesi, Trabzon'un Sümela Manastırı, İzmir'in Saat Kulesi, Çanakkale'nin Şehitliği ile Truva'sı; Diyarbakır'ın Surları, Konya'nın Mevlana Türbesi, Şanlıurfa'nın Balıklı Gölü, Bursa'nın Uludağ'ı; Erzurum'un Çifte Minareli Medresesi; Van'ın Gölü, Denizli'nin Pamukkale Travertenleri, Edirne'nin Selimiye Camii, Rize'nin Ayder Yaylası, Nevşehir'in Peribacaları, Kayseri'nin Erciyes Dağı, Eskişehir'in Lüle Taşı ve Zonguldak'ın Taşkömürü Türkiye'deki şehir simgelerine verebileceğimiz en önemli örneklerdendir. Ayrıca yöresel mutfağın bir imge olarak değer taşıdığı şehirlerimiz de mevcuttur. Afyon'un kaymağı, Antalya'nın portakalı, Kayseri'nin pastırması, Çorum'un leblebisi, Kahramanmaraş'ın dondurması, Gaziantep'in baklavası, Şanlıurfa'nın isot biberi, Adana'nn kebabı, Diyarbakır'ın kadayıfı, Erzincan'ın tulum peyniri, Kars'ın kaşar peyniri, Rize'nin çayı, Trabzon'un kuymağı, Balıkesir'in höşmerimi kentsel imgeler olarak kullanılan ürünlerin/gıdaların başında gelmektedir. 

Samsun'un kentsel imgeleri ve buna bağlı simgeleri ise şunlardır:

1. Tarihi Olaylarla İlgili İmgeler/Simgeler:


İlkadım Şehri Samsun: Samsun Atatürk'ün Milli mücadeleye ilk adımını attığı ve milli mücadelenin başladığı şehir olarak tescillenmiştir. Samsun denildiğinde, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun aklına Atatürk'ün Samsun'a çıkış tarihi olan 19 Mayıs 1919 ve milli mücadelede ilk adım gelmektedir. Hatta sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu 28 Eylülde OMÜ'nün açılışında yaptığı konuşmasında Samsun'u meşale şehir, bağımsızlık ateşinin ilk tutuştuğu şehir olarak tanımladı.Söz konusu durum tarihi bir miras/sorumluluk olarak bu şehrin omuzlarına yüklenmiştir. Şehirde buna yönelik olarak Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışını simgeleyen İlkadım Anıtı, M. Kemal ile Samsun'a çıkan 18 kişinin balmumu heykellerinin yer aldığı Kurtuluş Yolu ve yine M. Kemal'i Samsun'a ulaştıran Bandırma Vapurunun birebir benzeri yapılmış ve turizmin hizmetine sunulmuştur.

2. Tarihi Mekanlar Etrafında Oluşan İmgeler/Simgeler: Amisos Antik Kalıntıları, Kral Mezarları ve Amisos Tepe; Amazon Köyü, Saathane Meydanı'ndaki Saat Kulesi, Seyyid Kutbiddin Türbesi, Vezirköprü-Oymaağaç Ören Yeri ve  bugün Samsun Bulvar AVM olarak hizmet veren eski sigara fabrikası.

3. Yöresel Yemekler: Keşkek, Tirit, Samsun Pidesi, Samsun Simidi ve Bafra Nokulu. 

4. Zanaat Ürünleri: Vezirköprü Semaveri, Çarşamba Ayakkabısı, Çarşamba kasketi. 

5. Zirve Şahsiyetler: Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, Yaşar Doğu, Orhan Gencebay ve Yıldıray Çınar.   

Sonuç olarak; yukarıda Samsun'un öne çıkan imgelerini ve bunlara bağlı olarak oluşturulan çeşitli simgelerini ele aldık. Elbette Samsun'un imgeleri bunlarla sınırlı değildir. Havza Termal Kaplıcaları, Vezirköprü-Şahinkaya Kanyonu, Uluslararası Halk Dansları Festivali, Samsun Sigarası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsunspor da bu kentin önemli imge ve simgelerindendir. İfade etmek istediğimiz aslında bu değerlerden Samsun, Samsun turizmi,  Samsun ekonomisi ve Samsun halkı ne denli yararlanabilmektedir.

Türkiye'nin 2023 hedeflerinden biri olan "Marka Şehirler" oluşturma projesi, öncelikle kültürel ve doğal değerleri öne çıkararak kent imgeleri ve markaları oluşturmak suretiyle kentlerin turizm açısından cazip merkezler haline getirilmesini ve bu kentlerin bir nevi kültür ekonomisiyle kalkınmalarını amaçlamaktadır. Kültür ekonomisinin temeli ise, yerel kültürel belleğin oluşturulmasına dayanmaktadır. Bu belleğin oluşumunda, aktarımında ve korunmasında ise birinci derecede etken unsur ve temel kaynak yerel medyadır. Samsun'da Kent kimliğinin ve belleğinin oluşmasında kentsel imgelerle birlikte yerel medyadan da yararlanılmalıdır. Samsun "Marka Şehirler" projesinde yer alan on beş kent arasına alınmadı. Ancak Samsun bu açığı kendinde barındırdığı değerleri öne çıkararak kapatabilecek potansiyele sahiptir.
 



YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI