• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KAHPELER KRALİÇESİ PETROL

08 Eylül 2014 Pazartesi 16:22

Çiçeği yaprağından kırdılar ve dalı nişanından kemirdiler.
 
Bir siyah kan akıyor, önüne kim gelse boğuyor. Nankör bir kan var Ortadoğuda. Ortadoğunun damarlarında hayat bulan fakat bütün Ortadoğu’yu cayır cayır yakıp, okyanus ötesine hayat bahşeden, zenginlikler veren bir kan.
 
Tenin kadar kara bir baht yazdın Ortadoğulu ‘halk’ kardeşlerime. Belki de vatanının ellerini beğenmedin, siyah ellerini, emektar ellerini, cefalı ve o kadar vefalı ellerini beğenmedin. Senden olmayan, sözü beyaz özü kara olan seni cezbetti. Gözlerin büğülüydü ve sen göremedin, okyanusun ötesindeki pisliği. Niyetlerdeki vahşeti göremeyecek kadar cahildin. Savaşı oyun sanacak kadar toy bir delikanlıydın.
 
Mutlu musun yeşil kaftanının içinde. Franklin'i göğsünde taşımak mutlu mu ediyor seni ve kaftanının cebi dolarlarla doldu mu ?
 
Pekala bir çocuğun canı kaç dolar, ya da bir gebe kadın sınırı geçmeye çalışırken düşük yaptığında ve henüz can sayılmış yavrucağıyla canını aynı anda toprağa serptiğinde, senin piyasan ne oluyor ?
 
Doğup büyüdüğü topraklardan kopamayan ihtiyar bir çift senin yüzünden bir erken ölüm bekliyor. Kundakta bir yavrucak, hem yetim hem öksüz, hıçkırmaya mecali yok bekliyor sessiz sessiz, Azrail’in göğsüne baş koyacağı vakti. 
 
Bak kopan ayağına bakıp bir sigara daha sarmaya başladı, bombaların yıktığı evinin, virane duvarlarına sırtını vermiş oturan şu amca veçemberi yaş ıslağı, göz pınarları kupkuru bu teyze yaralı bir ana olduğu kadar, hasretli bir dul aynı zamanda. 
 
Mayın tarlası oynardık çocukken. Masaüstü bilgisayarların en baba oyunuydu. İmlecimiz bir mayına değse üzülürdük. Kumarımız yeni bir oyuna başlamak kadar ucuzdu. Şimdi benim insan kardeşlerim canlarını koyuyorlar ortaya ve hata payları sıfır. Sen siyah aşüfte ve hovardaların, bahisleri kaçtan açıyorsunuz bu can pazarında.
 
Göbeği yere sürten ve kalbinin pasından habersiz beyaz entari giyen yerli iş birlikçilerinin ve takımına bakınca adam sandığımız, kılıfından çıkarınca utanç duyduğumuz uluslararası alıcılarının zulmünden kaçabilmek için var gücüyle, soluk soluğa koşan oğullar ve kızlar vatanlarına sırt dönüyorlar. Bir insan sevdiğinden neden vazgeçer söylesene ! Hem sevip hem ayrılmak nasıl bir ateş yakar bir delikanlının bağrında bilir misin sen ? 
 
Kahpeler kraliçesi petrol, savaşlar asaletini kaybedeli bir asır oldu. Artık seni isteyenler senden canlarını ve kanlarını esirgiyor. Yüzyılımın firavunu, seni Musa’nın tarumar ettiği firavunlar kadar dahi şımartmadılar. Oysa sen şan, şöhret, para ne varsa vermedin mi onlara ? 
Bak çiçeği yaprağından kırdılar. Kardeşi kardeşe vurdurtuyorlar. Bahaneleri mezhep. Hep aynı senaryo ve kediler bile bizden akıllı, bizler her zaman keşkek yer olduk değil mi ?
 
Karanlıklar lordu petrol, akıttığın günahı içiyorsa bütün Ortadoğu halkları, bil ki yok onların bir Mustafa Kemal Paşaları.
 
Kancık fikirlerin mayası, şarıl şarıl ak, varil varil dol, hortum hortum çeksinler seni, elbet yerler fikri kanlı, irfanı küflü, vicdanı kirli bütün sevdalıların, yaradanın şamarını. 
 
Bu devran hep böyle dönmez. Unutma kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI