• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ŞİDDET!

08 Eylül 2014 Pazartesi 16:25

Kadına, çocuğa, erkeğe, yaşlıya, gence, halka...

Şiddet nedir?

Yahut otorite kavramını şiddet belasının maşası yapan sebepler nelerdir?

Bir caninin gözüyle duruma bakacak olursak ; şiddet güçlünün gücünü ıspatlayabileceği en sağlam silah, egosunu tatmin edeceği en iyi unsur ,otoritesini pekiştirebileceği yegane felsefe, kendini ödüllendirebileceği en tatlı pekiştireç.

En ilginci insanın hayvani yanı, en ilkel davranışıdır ve hayatta kalmanın en ilkel kanunudur şiddet.
Şiddet insanın, modern, çağdaş, kültürlü maskesinin düştüğü anların doğurduğu çirkin çocuktur.
İnsanı insan yapan unsurlar düşünmek ve konuşmak değildir. Hayvanlarında dünyanın bir ögesi olacak kadar akılları , türdeşleriyle anlaşabilecek kadar dilleri vardır.
İnsan olmanın en önemli kuralı ve saf bir barışın hakim olduğu toplumu oluşturmanın felsefesi saygı ve kibarlık kavramlarında saklıdır. Umarım insanoğlu kendini okudukça , keşfettikçe ruhundaki bu asil kavramları davranışa dökebilir.

Yaradılışından dolayı kadından güçlü olan erkeğin , erkekler arasında da fiziksel sağlığı yerinde olan orta genç yaştaki erkeğin uyguladığı şiddet bireysel ilişkilerde ön plana çıkmaktadır. Nitekim gücü tükenmeye başlayıp, topluma muhtaç hale gelmeye başlayana değin bu böyle sürer.
Bunun en ciddi örnekleri genç yaşlarda karısıyla ilişkisi üç öğün yemek , beş öğün dayak felsefesi içinde yürüyen erkeklerin , bastonu eline almaya doğru ilerledikleri yıllarda kadınlarına sen tükür ben yalarım felsefesiyle yaklaşmasında görüyoruz.

Peki kadın şiddet uygulamaz mı ?
Henüz insanlıktan nasibini almamış , sağlamca bir besiye çekilmiş güçlü kadın her fırsatta uygular ve bundan sadistçe bir zevk alır. Aynı köhnemiş zihniyete sahip erkekten daha fazla hem de.

Niçin mi ?
Çünkü ondan beklenmeyen bir işi başarmıştır. Yaşlı bir kimseye bakmakla yükümlü , yahut küçücük çocuklara bakmaktan sorumlu şiddet taraftarı kadınlar tarihe bir çok örnek düşürmüştür.
Toplumsal sorunların kiralık katili şiddeti niçin engelleyemiyoruz ? Devlet otoritesi neden yetersiz kalıyor ?
Aklıselim insanlar burnu kırılan , dudağı kanayan, patlamış gözlerinden korku akan , kadın portresini elleri kelepçeli bir vaziyette niçin seyretmek zorunda kalır?
Yasaları sapık beyinli, ataerkil zihniyetlerin , tek adamcılıkla yetiştirdiği, beye, ağaya, emre itaat düşüncesindeki , gelenekçi görenekçi , dini yanlış yorumlayan şarlatanlaın dilini rehber alan cehaletin paragöz evlatları koyduğu için , bu kadar aciz olabilr miyiz acaba ?
Pekala topumun bir numaralı düşmanıyla nasıl başedebiliriz ?
Evet benim aklımda da o sihirli kelime var.

Eğitim !
Anne karnından başlamak şartıyla her bir fidanımıza yaşken insani vitaminleri enjekte etmeliyiz. Çağdaş, sosyal, şuurlu sularla sulamalıyız.
Kafasına hergün bir tokat yiyerek büyüyen bir çocuk, çocuğu olduğunda ona en iyi öğretebileceği davranış çocuğumuzun kafasına tokat atma davranışı olur. Fakat saçları okşanarak büyüyen bir çocuğun evladına öğreteceklerinin sınırını çizemem.
Toplum bir ağaç gibidir. Toprak kökü iyi beslerse ağaç görkemli olur

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI