• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SÖZ KONUSU EMEKSE, KALİTE UCUZDUR

08 Eylül 2014 Pazartesi 16:11

Hamurun derdini fırın bilmez. Duvarın acısını da balyoza sormayacaksın.

Zengine ne olur, olan fakire fukaraya olur derler ya yaşamadan paylaşılamayan acılardan biriside budur. Elin işinde müdür olmaktansa kendi işinde hamal ol derler ya yaşamadan hissedilemeyen bir duygudur bu da.

Birkaç gün evvel bir balıkçı motoru yandı gözlerimin önünde cayır cayır. Basit bir ihmalden doğan büyük bir felaket.

Tersane patronuyla, motorun sahibi sessiz sedasız anlaştılar. Ne bir şikayet, ne bir sitem. Askerler evraklarını tertemiz alıp gittiler. 

Yangın esnasında herkes tek yumruk olup felaketi önledik. Fakat her yanma gibi bunun da acısı sonradan çıktı. 

Ali ustanın oğlu Samet’le bir çay molası vermiştik ki ; oluk oluk döküldü çocuk.

Abi diye girdi söze. Şimdi bu yangın çıktıya… Eee dedim. Bunun masrafını da bizden çıkaracaklar dedi. Nasıl diye sordum. Şimdi patron, birisi paletini kaybetse, çekicini kaybetse, kaynağı bozsa, oksijeni bozsa, yaz iki yevmiye yaz üç yevmiye bedavadan çalıştıracak bizleri dedi, 55 yaşında gösteren halbuki 43 yaşında olan, kupkuru, çubuk gibi adamın oğlu, çırak Samet.

Bir yudumda çekti, konuşmaktan soğuttuğu çayını ve sence benim günlüğüm kaçtır abi dedi. 

Aklımdan geçeni söylemek yerine bilmem demekle yetindim. Yirmi altı lira dedi. Ben çırak diye geçiyorum fakat kalfa işleri yapıyorum dedi. Daha başka şeylerde anlattı fakat ben yirmi altıda kaldım öylece.
 
Bir çay daha koydum. Gençliğinin üstüne bir bardak çay iç der gibi. Babam da yılların ustasıdır, iş bitiricidir fakat elli lira alıyor dediğinde bardağımı elimden bıraktım. Taze bir küfür yuvarladım küpeşteden aşağı. 

Aklımdan geçense çırak Samet’in günlüğü elli liradır, Ali Ustanınsa yüz. Taşeron çalışanların günlüğü gibidir diye düşünmüştüm. Fena yanılmışım. 
Halbuki taşeronların ağzında tek tekerleme kol geziyor. 

Lap lap lap, şap şap şap bitti. Bizim işimiz bu kadar. Oysa Ali Usta ve tersane çalışanı olan diğer ustalar estetik bir değer katarak yapıyorlar işlerini. Bir kıratın saçını okşar gibi kesiyorlar saçakları.

Bu memlekette söz konusu emek olunca niçin kalite ucuzlar, kafadan savmacılıksa değerlenir. Bu kar sevdası ne pis bir irindir.
Oysa patronları ilk gördüğümde ne çok sevinmiştim, işçilerine ne kadar iyi davranıyorlar demiştim. Elbette iyi davranacaklar bu fiyata bu kalite Feshane’nin Ramazan mağazasında dahi yok.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI