• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HAPİSHANEDE DEVRİM!

21 Kasım 2016 Pazartesi 14:27

Doğduğumuz andan itibaren  elimize birer yumak ip veriliyor; istersek mutluluğun desenini örüyoruz, istemezsek mutsuzluğu biriktiriyoruz. 

    
Bana kalırsa mutluluğu örmek daha kolay. İllaki büyük büyük paralar, yada zengin ialerer olması gerekmiyor mutlu olmak için. 


Kurumuş bir yaprak bile insanı mutlu edebiliyor bazen. Fakat nasıl baktığınıza bağlı. O kuru yaprağa sevgiyle dokunursanız, fidanlık olur. 


İşte benim anlatmak istediğim bu bakmasını bilelim, ve yeterki görelim...                                       


HAPİSHANE'de devrim yapmamız lazım, artık bunlara bir çözüm bulmakta geç bile kaldık. Yabancı ülkelerin bir çoğunda, mahkumlara meslek öğretiliyor eğitiliyor.


Elleri hangi mesleğe yatkınsa, o dalda geliştiriliyor. Devletin iş yerleri ve iş bölümlerinde çalıştırılıyor. Bizimde aynı uygulamayı yapmamız gerekiyor.  Ağır suçlular ağır işte, hafif suçlular hafif işlerde çalıştırılması lazım.


Hem meslek sahibi olup, hemde kendilerine ve devlete kazanç sağlamaları gerekiyor. 

 

İçerde boş boş yatıp yeyip içip geziyorlar.  Dışarıya çıktıklarında da sudan çıkmış balığa dönüp nereye saldıracaklarını bilmiyorlar. 


Ya tekrar suç işleyip masum insanların canını yakıyorlar, yada boş boş dolaşıyorlar. 


Çünkü hapisten çıkan kimseyi işe almak istemiyor bu durumda her iki taraf da haklı.  Bu hapishanelerde çalıştırılan mahkumlar cazaları bitincede isterlerse burada çalışmaya devam etmeliler.


Tahliye olduktan sonra işe devam ettiği takdirde başkada iş bulamayacakları için maaşlarına zam yapılarak devam etirilmeliler buna bu ülkenin gerçekten çok ihtiyacı var.


O kadar boş arazimiz varki, o arazilere hapishane sanayisi kurulsun. Tekstil, demir, çelik çimento, marangoz,  kaporta, kuaför gibi daha bir çok meslek dallarında çalıştırılsınlar . 

Bizim devletimiz bunu yapabilir diğer devletlerde olduğu gibi. Bu eğitim alanları olmadığı sürece bu suçlar işlenmeya devam edilecek. 


Suçsuz günahsız insanların canı yanacak hapishanelerde yer kalmayacak.

 

Benim  nacizane isteğim budur...

 

Sevgiyle kalın..

Mük****l

Gul dinç
21 Kasım 2016 Pazartesi 16:18

Elleriniz yüreğinize sağlık okadar doğru ki.ama keşke diyerek iç çekip bekliyoruz.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI