• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAYRAM KUTLAMASININ ARDINDAN

04 Haziran 2013 Salı 16:42


                      Samsun  ilk adım kenti.Özgürlüğe, kurtuluşa ilk adım.Kuruluşa, Cumhuriyetimizin kuruluşuna ilk adım kenti.

Çağın dehasının doğum tarihi  olarak kabul ettiği günün kutlanması ilk adım  kentinde mutlaka başka  bir  ölçüde, önemde, değerde  kutlanmalıydı.

                        ADD  (Atatürkçü Düşünce Derneği)  bu konuda  diğer sivil toplum örgütleriyle iletişim kurarak bayram kutlamasına  renk getirdi.farklılık  getirdi.Halkın  katılımını  sağlamak için girişimlerde  bulundu.Sivil Toplum Örgütlerinin de destekleriyle ,sonuç olarak ta  ilk adım kentinde zorunlu değil de , gönüllü katılımcıların katkılarıyla  coşkulu  bayram  kutlaması  yapıldı.

                        Tütün iskelesinden Uğur MUMCU parkına kadar da  bayraklarla yürüyüş  yapıldı.Yürüyüşe yedi-sekiz bin kadar insanın katıldığı Türk Bayraklarıyla yapılan yürüyüş.Marşlarla,şarkılarla yapılan yürüyüş.Coşkulu bir yürüyüş.

                        Ben burada  bayramın,  bayram kutlamalarının neden  çok  başlı hale geldiğini sorgulayacak ya da  anlatacak değilim.

                        Bayram kutlamaları sırasında  karşılaşılan durumlardan  sadece  birazcık söz etmek istiyorum.

                        Resmi olarak bayram  cumhuriyet  meydanında  kutlandı.Çeşitli okulların çalışmalarının sergilendiği program uygulandı.

                        Her yıl Samsun ‘dan Ankara’ya  atletlerin  taşıdığı ve cumhurbaşkanına  sunulan bayrak, iktidarın aldığı karar  uyarınca resmi programdan  kaldırıldı.

                        Bu  yıl  Samsun’dan bayrağı  Perşembe Akşamı Bisikletçileri Ankara’ya taşıyıp ANITKABİR’e,   ATA’ya  sundular.

                        Samsun’da  koşulan yarı maratona  katılan  sporculara  tam bir düzensizlik örneği sergilenerek,belki de ileriki yıllarda  katılımın azaltılmasına yönelik bir çaba  mı  diye akıla  gelecek durumlar yaşandı.

Örneğin;

                        Çayırova’da yapılan  koşunun sonunda yarışmacılara sırt çantası içinde muz,kek,elma,meyve suyu …  verildi.Samsun’da neden düşünülemedi ?Sporculara  birer poşet içinde çikolata,kek,meyve suyu . . . verilemez miydi ? Hatta günün anısına  maratona katılan tüm sporculara  birer  madalya verilemez miydi ? Hatta  belirli aralıklarla  su istasyonu kurulup,masa üzerine su  konulamaz mıydı ? Maratonu düzenleyenler acaba  bunları düşünemediler mi? Yoksa hizmetlerde aksamalar    ileriki yıllarda  katılımın azalması için kasıtlı mı  oluyor ?

                        Bir sözüm de; bir iki mesajdan başka  katkısı olmadan,  yapılan çalışmayı  sahiplenmeye   çalışanlara  olacak.On on beş kişiyle ve  herkesin elinde birer flama ile katılıp  kendilerini  olduğundan  çok  gösterme yerine  ,sahada  çalışıp,katılımın artırılmasına  katkıda  bulunmalıdırlar. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI