• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GECİKEN HAMLE VE TEŞEKKÜR

01 Temmuz 2013 Pazartesi 11:48

 
Yıllardır hukuk mücadelesi  veren  Kavak –Köseli  köylüleri  her fırsatta  haklılıklarını anlatabilmek için çalmadık kapı  bırakmadılar.
 
Günler ayları, aylar yılları kovaladı.Köylüler mücadeleye devam ettiler. Mücadele  artarak sürdü. İlk başlangıçta köylüler “ birazdan pes ederler” inancıyla  işi  gevşek tutan çevreler,  zaman içerisinde köylülerin pes  edeceğini düşündüler. Ama durum hiç te çıkar çevrelerinin düşündükleri gibi olmadı. Köylüler her türlü baskıya, tehdide varan davranışlara, hatta tehditlere ve de fiilen baltalı saldırılara karşı direndi.

Mücadelesinde hiç te hukukun dışına taşmadan, kimseyi kırmadan,  incitmeden, hakaret etmeden olabildikçe  ağırbaşlı davrandılar. Olabildiğince  nazik davranarak haklarını aramayı sürdürdüler.

Farklı eylemlere  imza attılar seslerini duyurabilmek için. Çeşitli  eylemler  yaptılar. Bazen eşeği bile konuşturdular çevre katliamını durdurabilmek için. Yaşadıkları çevreye , yaşadıkları köye sahip çıkabilmek için uğraşıyorlar. Yerlerinden, evlerinden, tarlalarından, ekip biçtikleri topraklardan koparılmalarına karşı dimdik ayakta durdular. Yılmadılar, Direndiler, Direniyorlar haklarını aramak için. Direniyorlar insan olarak.
 
İnsanca  yaşama haklarının ellerinden alınmaması için direniyorlar. Sağlıklı çevrede, doğup, büyüdükleri topraklarda yaşayabilmek için direniyorlar.
 
Sularının kayıp gitmemesi için direniyorlar. Köyde  ekin tarlalarını  göremeyen yetkililere karşı direniyorlar. Köyde suları,sulama kanallarını göremeyen makamlarda oturan yetki ve  imza sahiplerine karşı direniyorlar.
 
Bu direniş devlete isyan direnişi değil, insanca yaşama direnişi. Köylüler insan olarak en doğal haklarını arıyorlar. Köyünde, evlerinde sağlıklı ortamda yaşamak istiyorlar. Bunun için hiçbir ayırım yapmadan Samsun’da siyasi partilerin de sivil toplum kuruluşlarının da yıllarca kapılarını aşındırdılar. Karşılaştıkları her güçlüğü yetkililere iletmek istediler. Dosyalar, CD'ler, mahkeme tutanakları, belgeler…  Sadece  haklı  olduklarını biliyorlar. 
 
2005 yılından beri hem hukuk, hem de hukuk dışı uygulamalara karşı verdikleri mücadeleyi nihayet  bir vekil gördü. Samsun’un sevilen milletvekili Haluk KOÇ  köylülerin  sesini, haksızlığa isyanını duydu. Konuyu TBMM'ye taşıdı. Hak, adalet, doğruluktan ayrılmayan köylüler;  bir umutla Çevre ve Şehircilik Bakanından gelecek haberi bekliyorlar. Yılmadıklarını, yıldırılamayacaklarını anlatan köylüler  Ankara’dan gelecek sesi bekliyorlar.

Seslerini meclis çatısı altında dillendiren  Sayın Haluk KOÇ’ a sevgi, saygı ve teşekkürlerini iletiyorlar. Ben de onların duygularını ilgililere iletiyorum.

“Haklıyız ve kazanacağız “ diyen Kavak –Köseli köylülerinin haklı mücadelesinde kendilerine başarılar diliyorum.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI