• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

İKTİDAR BAŞARACAK MI ?

21 Nisan 2013 Pazar 15:17

Her  önemli  eseri gidip yerinde inceleyebilmek,yerinde  görebilmek mümkün  olabilmemektedir.Bazen de  bu eserlerin bire bir kopyaları belli bir ölçek dahilinde küçültülerek belirlenen ve halkın izleyebileceği, gezip görebileceği bir  alana  uygulanır.Halk ta  giderek, asıllarını yerinde orijinal halleriyle göremeyeceği  eserlerin  hiç  olmazsa benzerlerini,minyatür de olsa görebilme  imkanına  kavuşmuş olur.Böyle bir alan İstanbul’da yapılmış,farklı bölgelerden  çeşitli eserlerin minyatürlerini halk ta  bir alan içerisinde  görebilme  olanağına  kavuşmuştur.

                Avrupalılar, dünyanın diğer ülkelerindeki farklı yönetimler;  ufak kazanımlarını kutladığı,  çeşitli pazarlama yöntemleriyle sistemli çalışarak bunları kazanç hanesine yazarak gelecek nesillere aktarmaya çalıştığı dünyada yaşıyoruz. Katılımı olabildiğince artırabilecek yöntemleri kullanırlar.

1980 Darbesini yaşayanlar, o zamanki kudretli generallerin görüntülerini hafızalarında canlandıranlar, Devlet başkanı seçilen Kenan Evren’in bir konuşmasında(hafızam beni yanıltmıyorsa)  “bayramların artık eskidiğini, bunların belki beş, belki on yıllık aralarla kutlanması gerektiğini” açıklamıştı.

Bizi yönetenler ise; kazanımlarımızı, gelenekselleşmiş kutlamalarımızı nasıl en aza indirgeyip, ortadan kaldırabiliriz diye çaba içerisine girdiklerini uygulamalarından anlıyoruz. Bunun örneğini de yakınımızda, Samsun’da, Cumhuriyet meydanında görebiliriz.              

Kutlama hazırlıkları yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi törenleri Samsun’da Cumhuriyet meydanının yarısının da azı sayılacak bir bölümünde yapılacaktır. Katılımın bu kadar aza indirilmesinin sebebi nedir? Halkın katılımının, öğrencilerin katılımlarının en aza indirilmesinin sebebi nedir?

 Günümüzde farklı açılımlarla yapılan çalışmaların sonucu önümüze yeni minyatür eserler çalışması çıkmaktadır. Bu farklı bir çalışma. Kanımca zaman içinde  buharlaştırma  çalışması.1980  İhtilal inin kudretli paşasının, Kenan Evren’in  yapamadığını  bu iktidar sessiz ve derinden, kalemle,  kararla  gerçekleştirmekte, halka bunu  yutturmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir.Halkı da zaman içerisinde  yutmaya hazırlamaktadırlar.

 Yöneticilerin beklentileri odur.

Tabi ki halk yerse,

Halk yutarsa.

Yoksa ben yanlış mı anlıyorum?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI