• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖNEMLİ HASTALIK

11 Nisan 2013 Perşembe 19:12

Hepimizin bildiği gibi kanser önemli hastalıklar arasındadır. Haftası geldiğinde kanserle ilgili bilgilendirmeler yapılır. Halkın daha duyarlı olması için eldeki imkânlar seferber edilir.
 
Daha bundan birkaç yıl önce kanserin hiç tedavisi yoktu. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucu tedavi alanında yeterli olmasa da epeyce ilerlemeler sağlandığını hepimiz biliyoruz. Ayrıca biliyoruz ki kanser zorlu süreç isteyen, dikkat gerektiren, titizlikle üzerinde durulması, tedavi edilmesi gereken önemli hastalıktır. Çeşitli zamanlarda hepimiz farklı kaynaklardan kanserle, kanseri yenmeyle ilgili verilen uğraşıları duyuyoruz. Devletimiz de, bilim insanlarımız da bu uğurda epeyce uğraşı vermektedir. Halk olarak bunun da farkındayız.
 
Benim aslında anlatmak istediğim konu hastalık olarak kanser değil. Bilindiği gibi bazı türden kanseri ilaçla ya da operasyonla kesip atabilmek olasıdır.
Asıl anlatmak istediğim kanser kadar tehlikeli olan, tedavisi de ilaçla, ameliyatla olmayacak kadar tehlikeli hastalık; geçim sıkıntısıdır. Bunun düzelebilmesi için ne operasyonlar yapıldı. Ne kadar önlemler alındı. Hatta gelir-gider dengeleri üzerinde kalemle oynamalar yapıldı. Vatandaşımızın gelir durumu, varlık durumu bir gecede ikiye, hatta üçe katlandı.
 
Neredeyse Avrupa’nın en zengin halkı arasında yerimizi aldık desek yeridir değil mi? Ama kağıt üzerinde zenginledik.
 
O kadar zengin olduk ki; cebimiz, gönlümüz, gözümüz para gördü.
Öyle mi acaba?
 
Geçen gün bir arkadaşımla, ilaçlarını almaya eczaneye gittik. Görevli ilaçları hazırlarken bankonun arkasında iki liste gözüme ilişti. Başlıkta geçmiş dönem borcu olanlar, mart ayı borçlular listesi yazıyordu. Listede çok sayıda isimler yazıyordu.
Bu isimlerden birkaçı şöyle;
 
S.D.   4.50 TL .   B.G.  3.00 TL.    N.Y. 3.50 TL.   S.E. 3.50TL.
Asıl önemli olan, kanserden beter olan halkın geçim durumunun düzeltilmesidir. 3 Tl’yi  5   Tl’yi  borç yazdırıp ta  ilaçlarını alabilen vatandaşın cüzdanını da, kafasını da  rahat ettirmeli. Sağlığını da olabildiğince düzgün hale getirmeli. Halkın sağlıklı ve insanca ve de elin üç kuruşuna muhtaç olmadan yaşayabilecek kadar gelire kavuşmasını sağlamalı. Kalemle, muhasebe oyunuyla kâğıt üzerindeki gelir artışıyla, borsanın yüz binlere dayanmasıyla övünmek halkı borç batağından kurtarmaya yetmiyor.
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI