• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SESİMİZİ DUYAN YOK MU ?

09 Mart 2013 Cumartesi 15:37

 
Kadınlar günü  nedeniyle yerel  bir tv  kanalında kadınlar ve hakları konusu işleniyordu.
 
Programa  katılan farklı kuruluşlardan, derneklerden kadınlar  vardı. Konuşmacılar arasındaki bir köylü kadın; kadınlık haklarından öne  çıkardığı yaşama  hakkını, karşılaştığı yarınını düşünememe  durumunu kendine has diliyle , gönlünden geçtiği gibi anlattı.Kurulması düşünülen Kavak çimento fabrikasının olduğu köyden ve  malzeme alınacak  ocağa çok yakın mesafede evi vardı.Komşularından biraz şanslıydı. Komşuların evleri  açılması düşünülen  ocağın hemen yakınındaydı. Evinin  içindeki yaşamında  huzuru vardı. Eşiyle, çocuklarıyla sorunları yok sayılırdı. 
 
O, kadınlık konusunu, kadın haklarını, başka şeyleri düşünecek durumda  değildi. Önce  yaşamak, köyünde insanca, tasasız  yaşamak istiyordu. Kadın hakları yasalarla koruma altına alınmıştı. Yaşama hakkı, insanca yaşama, mal, mülk  edinme, var olan  malı, mülkü koruma, onlar yasalarla koruma, güvence altında  değil mi? diye soruyor.
 
Birkaç soru ile ufacık dokunma ile  yaraları deşildi. Oynanan her oyunun farkında  olduklarını, kendisinin, eşinin, komşularının da oyun içinde oyunlar olduğunun farkında olduklarını anlatıyor.
 
Gücünü zekasından, adaletli davranmak, hak, hukuk, yasalardan değil de; oturduğu koltuktan ya da cebindeki kabarık cüzdanlardan alanların köylülere hiçte adil  davranmadıklarını anlatıyor köylüler.
 
Arazileri, kadastro çalışmalarından sonra, otuz yılı aşkın zamandan beri kendi adlarına tapulu idi. Otuzu aşkın yıldan beri vergilerini verdikleri, adlarına  tapulu arazilerinin bu tapuları iptal edildi. Geriye döndürülerek,dedeleri adına  çevrilip, müşterek tapulu hale getirildi. Metre karesinin de bir TL bedelle  ellerinden alınmak istendiği anlatıldı..
 
Satmaya zorlandıklarını, durumu kabullenmediklerini, konunun yargıya taşındığı anlatıldı. Nerede ve nasıl yaşayacaklarını, yasaların önünde  her  vatandaşın  eşit, ama; bazı vatandaşların diğerlerinden ayrı olarak  daha da EŞİT  olduğunu, mahkeme kararlarının sadece köylüye mi uygulanmak için çıkarıldığını köylüler olarak düşünmeye başladıkları anlatıldı.
 
Köylüler, kurulması düşünülen çimento fabrikasına; altı su kaynağı, üzeri ormanla  kaplı dağın verilmeye çalışıldığı, kendi haklarının, köylerinin bir çeşit gasp  sayılabilecek şekilde  çeşitli oyunlarla  ellerinden alınmak istendiğini anlatıyorlar. Köydeyiz, köylüyüz. Hukuk sadece bize mi uygulanıyor? Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararları neden uygulanmıyor? Eskiden var olan dağ  kanunları gömlek mi değiştirdi? Bize gömlek değiştiren, kılık değiştiren dağ kanunları mı uygulanmak isteniyor?
 
Yaşamak istiyoruz. Sadece  evde değil köyümüzde de huzurlu yaşamak istiyoruz.. Biz sadece adalet istiyoruz. Yasalar herkese eşit uygulansın istiyoruz.
 
Deprem oldu da haberimiz mi olmadı? Galiba enkaz altında kaldık ta sesimizi duyuramıyoruz..
 
Her gün yeniden haykırıyoruz.. Ta  ki sağır sultan bile duyana kadar, adalet  yerini bulana kadar, yasalar uygulanana  kadar bağıracağız. Sesimizi duyan yok mu?
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI