• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AMAN, CUMHURBAŞKANI DUYMASIN!

30 Eylül 2014 Salı 19:00

TRT Genel Müdürlüğü görevinden, Valiler Kararnamesi ile Samsun'a atanan İbrahim Şahin'in eşine yönelik yapılan 'Kıdemli Abla' suçlaması ve bu suçlamaya karşı konunun aydınlatılması amacıyla sorulan soru, belli ki birilerini rahatsız etti.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Suçlama sayın Şahin'in TRT Genel Müdürlüğünden ayrıldığı ve Samsun'a Vali olarak atandığı bir süreçte, sosyal medyada gündeme getirilen bir konuydu. Ve Samsun'a atanan İbrahim Şahin, bu konuda hiç konuşmamıştı. 

Vali İbrahim Şahin, Samsun'a atandığı ve görevinin başına geçtiği ikinci gün basın mensupları ile bir araya geldi. Ve bu görüşmede, Samsun'a nasıl faydalı olunması gerektiği ve yapılması gerekenler konusunda basın mensupları ile fikir alış verişinde bulundu. Basın mensupları, toplantıda Vali Şahin'e şehrin sorunları konusunda tespit ettikleri konularla ilgili bilgiler de aktardı. Ve bu görüşmenin sonlarına doğru, Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk, Vali Şahin'e eşi ile ilgili gündeme getirilen o iddiayı sordu. Vali Şahin, bu soruya tereddütsüz yanıt vererek, paralel Yapı ile mücadele edeceklerini ve böyle bir yapıya izin vermeyeceklerini söyledi. Ve eşi ile ilgili gündeme getirilen iddiayı da yalanladı.

Şimdi bu noktadan bakıldığında Vali Şahin'in eşine yönelik yapılan bu suçlama, Samsun'da sorulan bu soru ile yalanlanmış oldu. Vali Şahin'de belki, içini kemiren ve kendisini psikolojik olarak baskı altında tutan o iddiadan, sorulan soru üzerine kurtulmuş oldu. Sorunun sorulduğu ana kadar bu konuda konuşmadığını da belirten İbrahim Şahin, yaptığı açıklama sonrası adeta rahat bir nefes aldı. Çünkü, sosyal medyada hızla yayılan ve insanların kafasında soru işaretleri yaratan bu iddia, sorulan soruya verilen cevaplarla biran da tuzla buz oldu.Soruya verilen yanıt ve açıklamalarda, yerel ve yaygın gazetelerde ve hatta yaygın haber sitelerinde de geniş yer buldu.

Samsun'da da yerel gazeteler, Vali Şahin'in konu ile ilgili yaptığı açıklamaları manşetlerinden yayınladı. Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun, Hedef Halk Gazetesi Köşe Yazarı Ragıp Göker, atılan iftiranın aydınlatılması bakımından sorunun önemine dikkat çekerek, Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Öztürk'ü tebrik etti.

Gelinen noktada ise paralel evrende eksen kayması yaşayan bir zat-ı muhterem ise soruyu eleştirerek, 'Vali üzerinden gereksiz bir tartışma' başlığı ile bir köşe yazısı yazdı.

Sorulan sorunun saçma ve bu soruya verilen yanıt sonrası yaşanan tartışmaları da gereksiz bulan zat-ı muhterem, galiba şunu anlayamadı. Vali Şahin'e ve eşine yönelik atıldığı ileri sürülen bir çamuru, Samsun basını sorduğu soru ile temizledi. Yani, soru çamur atmak yada Vali bey'i o tartışmanın içine sokmak için sorulmadı. Bilakis, Vali Şahin'e kendisini ifade etme hakkını kullanması için soruldu. Ortada böyle bir iddia varken, ülke gündeminde paralel yapı tartışılırken, gazeteci konunun muhatabına kendisinide ilgilendiren bu soruyu sormayacaktı da neyi soracaktı!

Şimdi, paralel yapı ile ilgili tartışmaları yersiz, gereksiz ve saçma bulan bu zat-ı muhtereme şunu sormak gerek. Başbakanlığı döneminde paralel yapı ile ilgili açıklamalar yapan, tartışma ortamlarına giren ve hatta Cumhurbaşkanlığı döneminde de bu yapı ile mücadelenin süreceğini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan'da mı yersiz, gereksiz ve saçma bir tartışmanın içerisinde!

Paralel yapı konusunda sorulan sorular, tartışmalar bu zat-ı muhteremi neden bu kadar rahatsız etmektedir. Bu zat-ı muhterem yazdığı köşe yazısında diyor ki, 'Konjonktür üzerinden bugün prim yapmak çok kolay. Sevmiyorsan birini “şucu, şundan, bundan” dedin mi yay gitsin. İspat isteyen kim! İftira mı? Soran kim!'

Yazısında bir yandan 'Soran kim?' diyen bu zat-ı muhteremin, soru soran gazeteciyi ve soruya verilen yanıtları ve bu konuda ki tartışmaları eleştirmesi de ayrı bir muammadır!

Ne diyor zat-ı muhterem yazısında ayrıca, 'Halbuki, iş konuşmalıyız iş. Bugün çamur atınca izi kalmıyor, çamur boğuyor. Bırakın Allah aşkına iş yapılsın. Lafa değil işe bakalım'

Evet aynen de öyle. Çamur boğuyor. Ve o çamur sorulan soruya verilen yanıtlarla da, öyleyse sahiplerini boğmuştur. 

'İş konuşmalıyız, iş, lafa değil işe bakalım' diye yazan ve Vali'ye aklı sıra ayar  veren, gazetecileri iş konuşmamakla boş işlerle uğraşmakla itham eden zat-ı muhteremin 'iş konuşmalıyız' derken kastının ne olduğunu da biliyoruz!

Ey zat-ı muhterem, biz iş falan bilmeyiz, biz gazetecilik biliriz, soru sormayı, haber yapmayı, olayları aydınlatmayı biliriz. İş'ten kasıt, belirli güç odaklarının referanslarını kullanarak ihaleler almak, fuarlar düzenlemek, ajandalar, turizm kitapçıkları bastırmak, projeler yapmaksa biz o işlerden hele hiç anlamayız. Ve hele de bu işleri yaparken, devletin kaynaklarını o güç odaklarının aracılığı ile cebimize aktarmayı da bilmeyiz. 

Bugün eleştirilen ve üzerine gidilen paralel yapının her türlü nimetlerden yararlanıp, devlet kaynaklarını söğüşlemeyi de hiç bilmeyiz. Ve hele hele, konjonktür üzerinden rüzgara karşı kıvırmayı, ona göre mevzi almayı da hiç bilmeyiz. Dün paralel yapının kucağında iken, bugün olduğumuz yeri inkar edenlerden de olmadık. Biz hep gazeteci olduk ve öyle kaldık. 


Ve devletin Valisi'ne de iş öğretecek  değiliz... Elbette ki Samsun'a nasıl hizmet edeceğini, sorunları nasıl çözeceğini bilecek kadar tecrübe, bilgi ve birikime sahiptir! 


Ve elbette ki devletin Valisi, hangi konuda konuşup, hangi konuda konuşmayacağını da bilecek olgunluğa sahiptir.  Vali, eğer o soruya cevap vermişse, konuşma ihtiyacı duyduğu içindir. 


'Valiyi o açıklamaya mecbur eden bu durum ancak “muz cumhuriyeti” denilen insani ilişkilerin de demokrasinin, anlayışın da kıt olduğu yerlerde olur.' diyen zat-ı muhterem, derdini git Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a anlat. Zira senin bu sözlerine bakılırsa, o da zaten Muz Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı!


Ve hatta senin tespitlerine göre, soruya yanıt veren, o tartışmanın içerisine girme tecrübesizliği yapan Vali Şahin'de, muz Cumhuriyetinin Valisi!


Şimdi sen işine bak, biz soru sormaya devam edelim! Gölge etme yeter.

KENTİN İÇİNDEN

KAVAKLI
03 Kasım 2016 Perşembe 21:04

SEN HARİKASIN BE HAYDAROVİÇ TEBRİKLER GÜZEL DÖŞEMİŞSİN

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI