• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AMASYA'DA BİR HATFASONU

30 Temmuz 2012 Pazartesi 15:39

 
Hafta sonu Amasya Belediyesi'nin davetlisi olarak bu şirin şehrimizdeydik. Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen konser, dinleti ve diğer sanatsal aktiviteler kapsamında, Samsun'da Karadeniz müziği yapan Elitşah Grubu ile birlikte Cumartesi günü yola koyulduk.
 
Şehzadeler diyarı olarak da bilinen Amasya'ya iftar saatinden önce sağ salim ulaştık ve araçtan iner inmezde belediye görevlilerinin eşliğinde Kaya Mezarlarına doğru hareket ettik. Amasya'ya çok uzun yıllar önce gitmiştim, o yıllarda da yine bu tarihi mezarların bulunduğu alanı gezmiştim. Ancak bu sefer ki gezimiz çok farklıydı. 
 
Amasya Belediyesi, bu tarihi alanı çok güzel bir şekilde ışıklandırmış ve çevre düzenlemeleriyle yerli ve yabancı turistlerin daha çok ilgisini çekecek bir yer haline getirmiş. Kaya Mezarlarının bulunduğu bölge özellikle gece görüntüsüyle göz kamaştırıyor. Hala görmeyen varsa mutlaka tavsiye ediyorum. 
 
Şehzadeler diyarında bir diğer ayrıntıda ırmak kenarında bulunan tarihi yalılar. Bu yalılar aslına uygun olarak restore edilmiş ve bir çoğu hizmet söktüründe kullanılıyor. Bu alanda da belediyenin gerçekten güzel çalışmaları olmuş. Hatta bir arada Samsun içinde böyle bir projeyi aklımızdan geçirmedik değil. Mert Irmağı üzerinde yüzen gondolları, ve bu ırmak civarında ki evlerin aynı Amasya'da bulunan evler gibi düzenlendiğini hayal ettik. Sonra bu hayalimiz 'sel' kabusu ile biran da hüsrana dönüştü. 
 
Amasya'da fazlasıyla tarihi bina var. Ve bu binaların büyük bir çoğunluğu restore edilmiş durumda. Tarihi camiiler, tarihi hamamlar hepsi iç içe.. Ve Amasya'da çok ilginçtir 160 yıla yakındır ramazan aylarında yapılan farklı bir gelenekde var. Amasyalı'lar Ramazan ayında iftarlarını belediye bandosunun çaldığı şarkılar eşliğinde açıyor. Yine aynı bando sahur vaktinde de vatandaşları uyandırıyor. Tarihi Amasya kalesinde akşam saatlerine kadar müzik yapan bando ekibine, arada telefon açarak istekde dahi bulunabiliyorsunuz. Ve bu gelenek yani bando ekibiyle sahur ve iftar yapma uygulaması tam 160 yıldır sürüyor.
 
Bu arada unutmadan, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş'a da bize gösterdiği misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Kendisi hem ilahiyatçı hemde sosyal yönü fazlasıyla gelişmiş bir yerel yönetici. Kendisi ney çalıyormuş hatta ara sıra konserlere dahi çıkıyormuş. Başkan Yardımcısı Akbaş, bir daha ki Amasya ziyaretimiz için bize ney çalma sözü verdi. Bu demektir ki şahzadeler diyarına bir kez daha yolumuz düşecek.
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI