• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BİRLİKTELİK KAZANIR

26 Ocak 2012 Perşembe 21:23

 

 
 
Samsun için belkide tarihi ve önemli bir girişim, şu günlerde başlatılmış durumda. Hızlı Tren ve otoyol projeleri için, Ankara'da Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'la yapılan zirvenin, bölge için ne kadar önemli olduğunu sanırım söylemeye gerek yok..
 
Birlikte hareket edildiğinde, Samsun'un koparamayacağı bir iş olmayacağını düşünüyorum. Bakanlıkta yapılan görüşmenin de, bu anlamda örnek bir hareket olduğu kanısındayım. 
 
Samsun'a kazandırılacak olumlu yatırımlar ve yapılacak girişimlere kimsenin itirazı olacağını da düşünmüyorum. Zaten muhalefet parti temsilcileride zaman zaman açıklamalar yaparak, 'Faydalı işlerde varız' diyorlar.
 
Kentlerin kalkınması, bir kaç kişinin yapacağı girişimlerle de olmuyor. Birliktelik olmadan hiç bir şey olmuyor. Bölgeler kenetlenmeli, şehirin dinamikleri harekete geçirilmeli..
 
Yani kazanmak için 'Birliktelik' şart. İşte, Ankara'da gerçekleşen toplantıda özlediğimiz bu birlikteliği gördük. Yatırımları tartışabilir, eleştirebilir yada karşı çıkabiliriz. Bu da, kalkınmayı tetikleyen başka bir yoldur. Çünkü, doğruyu bulmak için eleştiri mekanizmasının da işletilmesi gerekiyor. 
 
Hızlı Tren ve otoyol projeleri ile ilgili sergilenen 'Birliktelik' oluşumunun, bundan sonraki süreçte de, yaşatılması taraftarıyım. Her alanda tuttuğunu koparan bir Samsun yaratmak hayal değil. Hayallerimiz varki, gerçekleştirdiğimiz işleri konuşabiliyoruz. Hayallerimiz varki, birşeyleri tartışabiliyor yada eleştirebiliyoruz. 
 
İster Ankara da, ister Samsunda yapılan girişimlerle büyük bir kent, yıldız bir kent hayali kuranlara da köstek değil, destek olmak gerekiyor. Şehrimizin kalkınması için artık laf zamanı değil, iş zamanı, kenetlenme ve birlikte hareket etme zamanı..

Hızlı tren ve otoyol projeleri için Bakan Binali Yıldırım'a sunulan dosyada neler var ve Ankara da yapılan toplantıya kimler katıldı.
 
Dosyada; 2012 yılında bitirilmesi hedeflenen 300 km'lik Delice-Samsun otoyol projesinin, Samsun kısmında batıda Bafra’ya kadar doğu’da Ünye’ye kadar bağlantı kolunun projeye ilave edilmesi; Samsun girişinde Doğu Çevre Yolu Kavşağından Kavak istikametine transit yol üstten olmak kaydıyla Derecik, Toybelen ve Çivril mevkilerine 3 adet köprülü kavşak ve 5 km.lik çift taraflı toplayıcı yolun yapılması; 2012 Yılında proje çalışmaları bitirilerek 2013 yatırım programına teklif edilecek 16 km.  uzunluğundaki  Batı Çevre Yolu ( Sarıışık’tan başlayıp Samsun Polis Okulu’nda biten)  Ankara yönünden gelip Sinop istikametine devam edecek trafiğin rahatlatılması ve Samsunun Sinop çıkışı ve Atakum geçişindeki  sahil yolu trafiğinin rahatlatılması; Samsun Doğu Çevre yolunun Canik geçişine yapılacak olan viyadüklerle birlikte, Ankara yolundan başlayıp Tekkeköy Sapağı veya Havaalanı Sapağı ile bütünleşecek takriben 20 km.lik  Samsun Doğu Çevre Yolu projesinin tamamlanarak hayata geçirilmesi; Samsun ve Mersin limanlarını birbirine bağlayacak olan demir yolu hattının Samsun-Havza-Suluova-Amasya-Turhal-Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Adana-Mersin istikametinde planlanarak, ülkenin kuzeyi ile güneyini birleştirebileceği gibi karayoluna alternatif bir ulaşım hattı meydana getirilmesi ve halen kullanılmakta olan ve Sivas üzerinden geçen  1070 km.lik Samsun-Ankara demiryolunun  kısaltılarak insan ve yük taşımacılığında hem hızlı hem de ucuz nakliyeye imkan sağlaması. 
 
Toplantıya katılanlar
AK Parti Samsun Milletvekilleri Cemal Yılmaz Demir, Mustafa Demir, Tülay Bakır ile Çorum Milletvekilleri Murat Yıldırım, Cahit Bağcı ve Salim Uslu’nun yanı sıra AK Parti Samsun il Başkanı Osman Çetinkaya, İl Başkan Yardımcısı Muhittin Aslan, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı ihsan Kurnaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sedat Demirci, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Güney, Çorum Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse ve Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI