• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BORÇLUYA HAKARET VE KÜFÜR EDEN HUKUK BÜROLARI

03 Kasım 2016 Perşembe 17:05

Son günlerde hukuk bürolarından aranan borçlu vatandaşların, nereye gitsek "Hukuk bürosundan arandık bize hakaret ve küfür ettiler' şeklinde ki şikayetleri ile karşılaşıyoruz. 

 


Hukuk Büroları telefonla aradığı borçlu vatandaşa hakaret yada küfür ediyor mu tanık olmadık. Ancak bu konuda ciddi bir sıkıntı olduğu ortada.  Hukuk Bürolarında çalışan görevlilerin lakayıt konuşmalarından tutunda, borçlunun sinir sistemini bozacak kelimeler kullanarak tahrik ettikleri yönünde çokca şikayet var.  

 

Dün böyle bir telefon konuşmasına şahit olduk. İş yerimizi ziyaret eden bir tanıdığımız yanıbaşımızda hukuk bürosundan arandı. Telefon görüşmesinde borcunu ödeyeceğini ve kendisine biraz süre tanınmasını talep ederken, telefonun diğer ucunda ki hukuk bürosu çalışanı "İster ödeyin ister ödemeyin paşa gönlünüz bilir"  diyerek telefonu borçlunun suratına kapattı. 


Haliyle tanıdığımız arkadaşın da sinirleri bozuldu. 

 

Bunun yanı sıra bazı hukuk bürolarının borçluyu çeşitli yol ve yöntemlerle mağdur ettikleri de şikayetler arasında. 

 

Buna örnek olarakta yine geçen gün başına gelen bir olayı anlatan AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, 65 yaşında ki bir kadının 2 bin 600 TL civarında olan borcunun biranda 19 bin liraya yükseltildiğini söyledi.  Ercan Eler kendisinden yardım isteyen yaşlı kadına yardımcı olmak için hukuk bürosu ile görüşmüş. Ancak burada şöyle bir ayrıntı var. Söz konusu kadın borcu ile ilgili ana parayı ödemiş fakat yapılandırma sürecinde ödemede zorluk çektiği için bu yapılandırma bozulmuş. Tabi hukuk bürosu Ercan Eler beyin anlattığına göre yaşlı kadını telefonla arayarak sürekli rahatsız etmiş. Kadıncağızda bunun üzerine kendisine ahlaki olmayan ifadeler kullanıldığı gerekçesi ile hukuk bürosunu Baro'ya şikayet etmiş.  Bu şikayetin ardından ise hukuk bürosu kadıncağızın evini hemen satışa çıkartmış. Yanı mağdur olan bir vatandaşı daha da mağdur etmeye yönelik bir hamle yapılmış. Kadıncağızın hapis cezasıda çıkmış bu arada. 65 yaşında ki bir kadın ana parasını ödediği halde yapılandırma uygulaması kapsamında kalan borcunu, ekonomik sorunları nedeniyle ödeyemeyip bozduğu için cezaevinde yatacak.

 


Hukuk bürosunun kişinin mağduriyeti umrunda değil kısacası o alacağı paraya bakıyor. Ama bunu yaparken de mağdur olanı daha da mağdur edecek yol ve yöntemlere başvuruyor.

 

Bu konuda özellikle ismi tarafımıza verilen hukuk büroları ile ilgili Şikayet Var sitesinde bir araştırma yaptık. Şikayetler inanılmazdı.  Bazı hukuk bürolarının o şikayetlerde borçluyu haciz ile korkutmak için telefonda polis telsizi sesi dahi kullandığı yazıyordu. 

 

Hükümetin ve Adalet Bakanlığı'nın bu davranışları sergileyen hukuk büroları ile ilgili mutlaka gerekeni yapması gerekiyor.  Hukuk Bürosu'da olsa hiç kimsenin kimseye hakaret, taciz, şantaj, korkutma, aşağılama gibi ifadeler kullanmaya hakkı yoktur.  Ama görülen o ki adı hukuk bürosu olan bazı iş yerleri, borçlulara hakaret ederek hukuk dışı davranışlar sergiliyor.  

 

Yasaları ve kanunları hiç kimse devlet haricinde vatandaşa karşı bir tehdit unsuru olarak kullanamaz.  Hukuk bürosu borcun ödenmesi için hiç kimseyi korkutamaz, borçla alakası olmayan arkadaş, anne, baba v.s kişileri telefonla arayarak borçlu vatandaşı
psikilojik olarak bunalıma sürükleme, çevresine küçük düşürme yollarına başvuramaz.


 

Hukuk büroları tarafından mağdur edilen, hakarete uğrayan vatandaşlar adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da bu şikeyetleri buradan iletmek isteriz. 

 

İşte o şikayetlerden bazıları


- Hakkımda 19.icrada 10bin liralık icra takibi açmışlar hiçbir tebligat gelmedi imzalamadık kesinleşince bizi aradılar s*** hanım 10 bin borcunuz dedim ben bu parayı ödeyemem biz size indirim uygulayacağız 4.5 bin lira ödeyin 4 ay içinde bu parayı ödedim borç bitti diye sevindim beni arayıp arkadaşlar yanlışlık yapmış 4.5 bin TL ödeyeceksiniz ama her ay para yatırmam da soruyorum ne kadar borcum var şu kadar z**** hanım görüşmeler sözde kayıt altına alınıyor o senedi göndermemek için her şeyi yaptılar polis telsizle arayıp arkada polis varmış gibi eve geliyoruz hacze hakkınızda yakalama kararı çıkarıldı anlaşma yapıyoruz onu saymıyorlar arabaya şimdi haciz koyup yine 9 milyar istiyorlar hep 9 milyar hiç bitmiyor bende savcıya suç duyurusunda bulundum ayrıca İstanbul barosuna şikayet ettim her türlü şahitlerimde müge anlı'ya başvurdum.

 

- Almış olduğum çamaşır makinesine 1.100 TL borcum kaldı. İşsizdim ödeme zorluğu çektiğimi de söylediğim halde adem Doğruer Hukuk Bürosu'na gitti dediler. Bu hukuk bürosunda f*** isminde bir bayandan ö*** denilen bir beyden hakaret vede tehditlere
şantaja maruz kaldım. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Savcıdan gelen cevap çok enteresan a*** beyin telefon görüşmesinde hakaret ve şantaja uyan hareketler yoktur diye. Bu hukuk bürosu ve çalışanlarından çok muzdaribim. Para bulup icraya götürdüğümde günlük % 75 faiz uygulanmış... 1.100 TL 4.800 TL olmuş ödeyemediğim tabi ki de. Şimdi bu
hukuk bürosu elemanları benim hakkımda çevremdeki insanlara aranmam olduğunu cezaevi kokusunu bana tattıracaklarını söylüyorlar.

 

- Kardeşimin borcundan dolayı aranmayan akraba kalmadı. Konuşmaları seviyesiz. Bu kadar çalışanı bir araya getirmek de bir meziyet, tebrik etmek lazım. Aradığı kişiyi bulamayınca etrafını tehdit ediyor. Belge yok ellerinde, kafadan atma adreslerle
konuşuyorlar. Senin işin muhatabını bulmak etrafındakileri değil deyince de telefon kapanıyor yüzüne. Bu firmanın sahibi gerçekten hukuk mezunu mu merak ediyorum. Millete hakaret edip maaş alıyorlar. Özel hayata müdahale edemezsin. Birinin borcu var diye etrafına rezil edemezsin. Düşmez kalkmaz bir Allah.


- Bir firmaya olan borcum sebebiyle tanıştım bunlarla. M***adında önce kendini avukat olarak tanıtan, sonra da sadece basit bir tahsilat personeli olduğunu anladığım şahısla olan serüvenim bu sebeple başladı. Bir tarih verdim ve bu tarihte SÜ kadar ödeme yaparım, kalanını da taksit yapalım. Ben borcumu ödemek istiyorum diyerek başladık.  Önce kabul etmedi ve bağırıp çağırıp yüzüme kapattı telefonu. Ertesi gün arayıp söylediğim tutarı yatırmamı kalanı da taksit yapacağını söyledi. Sonra ödeme yaptığım
halde hesabıma haciz koyup aynı ay para çekti. Sonra bir ay akşama oldu ve kabus başladı. Aile fertlerime haciz mesajları, telefonda eşime evine gelip çocuğunu ağlatacağım bak gör, nasıl rezil edeceğim sizi vs. gibi tehditler savurdu. Sonra 1500 TL'ye el salla faize saydım hop gitti deyip bir de mesaj attı. Şikayet edeceğim nereye gerekiyorsa bu kişiyi ve çalıştığı sözde
hukuk bürosunu!


- Bir yere olan borcumuzdan dolayı sürekli bu borçla alakası olmayan tanıdıkları arayıp duruyorlar, farklı numaralardan arayıp size söz hakkı vermeden konuşup konuşup hakaretler de var tabi, suratınıza telefon kapanıyor.
 

-Bir alışveriş mağazasına borcumdan dolayı bu hukuk bürosunun eline geçmiş senedim. Ya kardeşim yatır yatır bitiremedim borcumu. Bana son ödemeniz dediler, son iki aya kadar yine ödettiler. Şimdi başladılar hapisle tehdit etmeye. Senet eşimin adına. Kadın korkuyor. Eşime anlatamıyorum. Bunlar her gün ara ara ara bıktırdılar artık. Laftan sözden de anlamıyorlar ve bana telde karının borcuna sahip çıksaydın sen nasıl bir adamsın diye kışkırtıyorlar. Yemin ediyorum artık kendimden korkuyorum başım belaya girecek diye.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI