• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HERKES EKTİĞİNİ BİÇECEK

28 Kasım 2011 Pazartesi 22:22

 

 
Son haftalarda siyasi partilerde yaşanan gelişmeleri hep birlikte takip ediyoruz.
 
Malumunuz, AK Parti Samsun Teşkilatlarında seçim maratonu sürüyor. Şuana dek, pek çok ilçe kongresini gerçekleştirdi. Kongreler öncesi merak edilen ise mevcut ilçe başkanlarının değişip değişmeyeceğiydi. Bu sorunun yanıtını ise AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya 'Başbakanımız tek liste istiyor' mesajı ile aslında vermişti. 
 
Ancak yinede Başbakan Erdoğan'ın söylediği ifade edilen 'tek liste' talebine rağmen, kongrelerde ikinci bir liste çıkararak şansını denemek isteyen adaylar oldu. Çift liste çıkan ilçelerde ise sonuç, mevcut ilçe başkanlarının lehine işledi. 
 
Kalan kongrelerde çift liste ısrarını sürdürmek isteyen adaylar olurmu onu bilemem ama gördüğüm kadarıyla süreç mevcut yönetimlerden yana. Yani, ilçe başkanları kaç liste olursa olsun değişmeyecek. Tüm bu gelişmelerin de il yönetiminin elini güçlendirdiği ortada. Bunun yanı sıra, liste çıkarmayı düşünen alternatif adayların 'Hem Başbakanın isteğine karşı geliyorlar hemde aday olup kongrede Başbakanı ne kadar çok sevdiklerini anlatıyorlar' gibi bir eleştireye maruz kalmaları da olasılıklar arasında. 
 
AK Parti'de süren kongrelerle ilgili olarak yaşanan bir diğer gelişme de Çarşamba teşkilatında oldu. Yapılan seçim mahkeme kanalıyla iptal edildi. Mevcut yönetimin iptalle ilgili itirazları sürüyor. Sonucu bekleyip göreceğiz. Ayrıca yakında İl Gençlik Kolları da seçime gidecek. Şimdiden mevcut başkanın karşısına iki genç ismin aday olacağı konuşuluyor. Yani gençlik kolları için üç aday var gibi. Ancak uzlaşı aday sayısını iki'ye düşürür mü, bilinmez.

Bu arada üst kurul delegesi olarak yazılmadıkları gündeme gelen eski İl Başkanları Fuat Köktaş, Ali Akyüz ve Adem Güney'de üst kurul delegesi olacaklar. Bunun formülüde 'vefa' mekanizmasını devreye koyan AK Parti İl Başkanı Çetinkaya tarafından bulundu. Köktaş, Çarşamba'dan, Akyüz ve Güney ise Canik ilçesinden üst kurul delegesi olacak.
 
AK Parti'de seçimlerin dışında 'sorun' olarak yaşanan diğer bir konu da Canik ilçesinde yapılacak viyadük.. Canik İlçe Başkanı Yılmaz Hocaoğlu'nun viyadük açıklaması partinin hala konuştuğu bir konu. Ve açıklama genel merkeze kadar ulaştı.. Canik kongresi öncesi bu açıklama mevcut başkan Hocaoğlu'nu sıkıntıya sokar mı, bu da ayrı bir soru işareti..
 
AK Parti bir yandan da yerel seçim için hazırlık yapıyor. Şimdiden kimin nereye aday olacağı konusunda kulislerde isimler geçiyor. AK Parti cephesinde işte bunlar yaşanıyor. 
 
Gelelim, CHP kanadına... 
 
CHP, Cumartesi günleri parti binasında Halk Toplantısı yapıyor. Halk anlatıyor, CHP'li yöneticiler dinliyor. İl Başkanı Ersoy Üstay, vatandaşa kendisinden önceki yönetimler tarafından alınan üye kayıtlarının genel merkeze ulaştırılmadığını söylüyor. Binlerce üye kayıt formunun parti binasında çürümeye terk edildiğini anlatıyor.. Vatandaş konuşuyor, 'Üstay ara sıra kendi kendine yaşınında verdiği mahmurlukla şarkılar mırıldanıyor..' Ama CHP gündemde yok.. Sadece vatandaşların şikayetlerini dillendirseler, prim yaparlar. Ama o da yok.
 
Haa bu arada emlakçıların da bilgisi olsun.. 
 
CHP İl Başkanlığı, yeni bir parti binası arıyor. Müstakil bahçeli bir ev tercihleri.. 
                                                                             
MHP'de, sus pus.. Onlarda kongre hazırlıkları içerisinde. Partide şimdiden çeşitli dedikodular var. Ama MHP'de de gündeme ve kentte yaşananlara yönelik hiçbir açıklama yok. 
 
Yani muhalefet şehirde tamamıyla gündemi iktidarın eline bırakmış durumda. Çok ciddi genel bir konu olmadığı sürece açıklama yapan yok.. 
 
Yani vatandaşın görüpte anlattığı, kızıpta tepki gösterdiği bir çok yerel konuda, ne CHP, ne MHP ne de diğer muhalif partilerden 'tık' çıkmıyor. Muhalif parti başkanları 'acaba bu şehirde yaşamıyor mu?' diyesi geliyor insanın..
 
Ne diyelim, önümüzde yerel seçim var.. İktidarda, muhalefetde atalarımızında dediği gibi, nasıl olsa 'ektiğini biçecek..'
 
Sağlıcakla kalın..
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI