• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAK

17 Nisan 2012 Salı 19:11

Samsun siyaseti görülen o ki AK Parti'ye kilitlenmiş durumda.. Farklı partilerin fikirlerine sahip olsalarda bir çok kişi AK Parti İl kongresi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Çünkü muhalif partiler gündem yaratmıyor, yaratamıyor.

 
Kongre süreci ile ilgili yaşanan son gelişme de bu durumu tamamıyla gözler önüne serdi. 5 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklanan hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı belirtilen kongrenin 24 Haziran'da gerçekleşeceği haberi, ilgili ilgisiz bir çok kişinin biranda gündemini oluşturuverdi. Kongrenin 24 Haziran tarihinde yapılacağı ile ilgili bilgiyi ise Samsun kamuoyuna ilk duyuran haber portalımız oldu. Telefonlarımız susmadı. Arayan herkes, o soruyu sordu; 'Kongre iptalmi oldu, neden, gerekçe neymiş?'
 
Arayanların çoğunluğunun ise AK Parti ile bir bağları yok.. Tamamen merak işte..
Sandık başında AK Parti'ye oy vermeyen ancak bilinç altında öyle yada böyle AK Parti'yi barındıran kişiler.. 
 
AK Parti cephesi de, kongre tarihinin değiştiğini internet haber portalımızda yayınlanan haberle öğrendi. Onlarda sordu tabiki, 'Bu bilgi doğrumu?'
 
Bu belkide beklenmeyen bir değişiklikti yada beklenen bir durumdu. Bu bizim merakımız değil. Biz gelen her bilgiyi teyit ettirmek zorunda olan bir mesleği icra ediyoruz. Belge ve bilginin güvenirliği üzerine kurulu bir sistem döngüsüdür bizimkisi..
 
Doğrulatmadığımız bir bilgiyi, yayınlamamak gibi bir misyonumuz var. Daha doğrusu bize aktarılan öğreti budur. Elbetteki bu bilgiyede teyit ettik ve kongre tarihinin değiştiğini okuyucularımızla paylaştık. Bunun akabinde gelişen olaylar ve yapılan açıklamalar ise enteresan oldu. Yayınladığımız haber sonrası 'Yok Böyle Bir Şey' diyerek  'Öküz altında buzağı' arayanlar oldu. Oysaki konu çok basitti, kongre tarihi belirlenmişti. AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya, yaşanan bu gelişme ile ilgili sabah saatlerinde kendisine henüz bir bilginin ulaşmadığını söyledi. Öğleden sonra ise yaptığı açıklamada, kongre tarihinin 24 Haziran'a ertelendiğini duyurdu. Son günlerde AK Parti İl kongresine yönelik eleştirilerde bulunan CHP Milletvekili Haluk Koç'da yapılan ertelemeyle ilgili konuştu ve durumu 'komedi' olarak yorumladı. 
 
Kongrenin ertelenmesi yada tarihinin belirlenmesi konusunda ise en ilginç açıklama AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç'tan geldi. Tunç, '5 Mayıs tarihinde yapılacak olan kongre 24 Haziran'a ertelenmiş doğrumudur' şeklinde ki sorumuza "O tarihi kim açıkladı. 5 Mayıs'ta kongre olmayacakti ki" yanıtını verdi. Bu cevapla bizimde kafamız karıştı. Çünkü sayın Tunç, kongrenin ertelenmediği söylüyordu. İl Koordinatörü Recep Yıldırım'da '5 Mayıs garanti değildi' dedi.

İl Başkanlığına hazırlanan adaylar ise kongrenin 5 Mayıs tarihinde yapılacağı gerekçesiyle hazırlık yapıyordu. Ancak genel merkez tarihi 24 Haziran olarak açıkladı.  Kongre tarihinin değişmesi ve yaşanan tüm bu gelişmeler ne anlama mı geliyor.. O  kısmıda siyasetin akil adamlarına bırakalım.. 
 
Gelinen noktada 5 Mayıs'a bilenen adaylar 24 Haziran'a kadar kazanlarını kaynatmaya devam edecek. Aday açıklandıktan sonraki süreç içerisinde de  kaynayan kazanların altına odun atmak için de birileri tetikte bekleyecek. Yaralar deşilecek, çuvaldızlar batırılacak, yeni senaryolar yazılacak, saflar daha keskinleşecek..
 
Mevcut il yönetimi şuan itibariyle zaten bölünmüş durumda. İl kongresi nedeniyle yönetim içerisinde bölünmeler yaşanıyor. Milletvekilleri arasında da il başkanlığı konusunda görüş ayrılıklarının olması, kongre sürecinin ve kongre günün ne kadar ateşli geçeceğini gösteriyor. Kısacası herkes son ana kadar elinde ki kozunu oynayacak..

Burada ki asıl konu ise, gördüğümz kadarıyla genel merkez desteklediği adayı ne kadar geç açıklarsa, Samsunda partililer arasında o kadar çok kaos çıkacağıdır ve  bir o kadar kişinin de sürece çomak sokacağıdır. O yüzden adayın açıklanması sonrası oluşacak bölünme ve gruplaşmaları pasifize etmek için genel merkeze önemli bir görev düşecek. Zira bu müdahalede geç kalınmamalıdır. Çünkü il başkanlığı koltuğu adeta ateşten bir top olmuştur. Oturanda rahat değildir, oturacak olan da..
 
Bizim görevimiz ise süreci takip edip gelişmeleri okuyucularımızla paylaşmak..

'Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler'
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI