• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖP DE GEÇSİN ANNE..

21 Ekim 2011 Cuma 23:32

 

 
Hakkari-Çukurca'da teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit düşen Samsun'lu Fikret Özer'in bugün doğum günü. 
 
Fikret, bugün yaşasaydı belki doğum gününü, vatan savunmasında omuz omuza nöbet beklediği arkadaşları ve komutanlarıyla birlikte kutlayacaktı. Belki de orada doğum gününü dahi kutlamaya fırsatı olmayacaktı. Çünkü söz konusu vatandı.
 
En son babasıyla telefonda konuştu. Son sözü ise 'Hakkınızı helal edin' oldu. Tıpkı o bölgede görev yapmış binlerce asker gibi, tıpkı canını vatan için ortaya koyan tüm şehitler gibi..
 
Hava pusluydu ve ölüm sessizliği kokuyordu. Hainler karanlığın içinden birer birer geldiler..
 
Askerliğini bitirmiş, yolunu gözleyen analarına ve babalarına kavuşmanın düşünü kuran gencecik fidanlara, 'Düşleride' zehir ettiler. Bir biri ardına mermileri yaktılar, ölüm kustular. 
 
Orada fidanlarımız tek tek düşerken toprağa, bizler sıcacık yataklarımızda olan bitenden habersizdik ve hepimiz kan uykudaydık. 
 
Ama bir kişi hariç. Gece yarısı kan ter içinde yatağından sıçrayarak uyanan bir anneydi o.. 
 
Rüyasında oğlu ona, 'Anne ben ölüyorum hakkını helal et' diyordu. Ve bu rüya, hayra alamet değildi. Ana yüreği işte, sızladı bir kere. Kurt düşmüştü artık içine. Sabahı nasıl etti bilemedi.. 
 
Sabah olunca hemen oğlunu telefonla aramak istedi.. Ama ulaşamadı. Beklemeye başladı. 'Arar oğlum şimdi, sesini duyarım' dedi içinden. Ne kadar kötü düşünce varsa içinde hepsini defetti yüreğinden. 
 
Çünkü hiç bir anne, oğluna ölümü yakıştıramaz.. Çünkü evlat ne kadar büyürse büyüsün, annenin gözünde o hep çocuktur.. 
 
Fikret ve 24 arkadaşını aramızdan çekip aldılar. Hepsinin hayallerini, gelecek düşleri ve umutlarınıda. Dönebilseydi, annesini bir daha çalıştırmayacaktı Fikret.. 
 
Evin tek oğluydu, düzenli bir iş bulup, annesini rahat ettirecekti.. Şimdi.. şimdisi yok artık.
 
Kanla beslenen yarasalar üşüştü gencecik bedenlerine. Çekip aldılar bizlerden onları. Yaşasaydı bugün 22 yaşında olacaktı Fiko..

Yaşasaydı bugün belkide hala o hainlere kurşun sıkıyor olacaktı.
 
Hakkımız sizlere helal olsun yiğit çocuklar, hakkımız sizlere binlerce kez helal olsun.. Siz bize hakkınızı helal ettiniz mi?
 
Şimdi, hepimizin yüreği kanıyor. Hepimizin yüreği acıyor. Akıttığımız gözyaşları nehir oluyor, ırmak oluyor taşıyor. Kalbimiz ağrıyor, kalbimiz ağrıyor 'Öp de Geçsin Anne'

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI