• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖVERSEN 'ETİK' ÖVMEZSEN 'ETİK DEĞİLSİN'

31 Ekim 2012 Çarşamba 16:11

 
Çalık YEDAŞ, haber portalımızda yer alan bazı haberlere noter aracılığıyla cevap verdi. Elbette her kurum ve kişi, yayınlanan haberlerle ilgili ortada ciddi bir itham, suçlama, karalama v.b bir durum varsa hakkını arayacak. Biz bu hakka sonuna kadar saygılıyız.
 
Fakat, Çalık YEDAŞ'ın bu konuda sanırım algılayamadığı şu.. Biz neyi haber yaptık ve siz ne için açıklama gönderdiniz. Yaygın ve yerel haber sitelerinde yayınlanan 'Elektrik faturalarında zam uyanıklığı' başlıklı haberde Çalık YEDAŞ'ın adı sanı geçmiyor.  Elektrik dağıtımı yapan tek YEDAŞ'mı var Türkiyede..
 
Zira bu haber ülke genelinde birçok haber sitesi tarafından kullanıldı. Bizde bu haberi yayınladık. Haber içeriğinde söz konusu kurumun adı yok, kuruma yönelik bir saldırı yok.. Çünkü bu haber içeriğini biz yazmadık ve haber içeriği Çalık YEDAŞ'la ilgili değil.
 
Aynı haberi google'da farklı haber sitelerinde de görmeniz mümkündür. Burada kurumun tek eleştiri noktası, bu haberin altına yapılan okuyucu yorumudur. Okuyucu yorumu ile ilgili şikayet varsa da, bununda hukuki yaptırımları elbette vardır. Mahkemeye başvurursunuz IP nosunu alırsınız. 
 
Küfür ve benzeri argo terimleri içeren yorumları, biz sitemizde yayınlamıyoruz. Bunun dışında yapılan yorumlar okuyucuların eleştirisi ve konuyla ilgili tepkilerini yansıtan görüş ve düşüncelerdir. Yani şuan Çalık YEDAŞ, noterle gönderdiği açıklamasında eleştirisini ve tenkitini yorumla sunan okuyuculara dava açma niyetinin olduğunu gösteriyor. Buna da hakkı vardır..
 
Bunun dışında haber sitemizin bir diğer haberi için de, kurum açıklama yapıyor. O haber de bizlerin 'şikayetvar' sitesinde vatandaşlar tarafından yapılmış olan şikayetleri haberleştirmemizle ilgili. Burada yapılmış olan şikayetleri haber yaptığımız için kurum içeriğin kaldırılmasını talep ediyor. 
 
Yahu vatandaş şikayet etmeyecek mi, yada bu şikayetleri basın olarak yayınlamayacakmıyız. Böyle komedi olurmu..
 
Olumlu yazarken 'etik' olumsuz yazınca 'etik değiliz'.. Bırakın Allah aşkına.. Kaldı ki kurum benim Anadolu Ajansında yurt muhabirliği yaptığım dönemde yani 29.03.2011 tarihinde sorduğum bazı sorularada, bugün itibariyle yani 31.10.2012 tarihinde elimize ulaşan noter yazısı ile kısmen cevap vermiş oldu. 
 
Vatandaşın şikayetlerini haberleştirmemiz yada elektrikle ilgili yaygın basının yayınladığı haberleri kullanmamız kuruma göre 'sistematik saldırı, 'gerçek dışı' ve 'kamuoyunu' yanıltmakmış. 
 
Yahu arkadaş size bu aklı kim verdi. Ortada bir şikayet var ve bu şikayeti haber yapmakda ne zamandan beri 'etik haberçilik' anlayışı ile bağdaşmaz oldu. Avukatlığı, idareciliği bıraktınız da, gazeteciliğemi başladınız bizim haberimiz yok. Sizden reklam isteyen yok, rant isteyen yok. Sizden ne çıkarımız var ki sistematik saldırıdan bahsediyorsunuz. Sistematik saldırı yapılmış olsa 'Çıtır Çıtır' ses gelir Fizan'dan..
 
Ortada bir şikayet var ve bizlerde gazeticiyiz, şikayeti haber yapmamız kadar doğal ne olabilir ki.. Birde başka bir haber sitesinin, samsunkentheber'i kaynak göstererek yayınladığı haberi bizden kaldırmamızı talep ediyorsunuz. Komedi yahu vallahi komedi. 
 
Başka bir haber sitesinin bizi kaynak göstererek yayınladığı haberi nasıl kaldırabiliriz. 
 
Sizlerin beklentisi her gün sırtınız sıvazlansın, hergün güzel güzel haberleriniz çıksın. Eleştiri, tenkit yada aksaklıklar yüzünüze vurulmasın. Size tavsiyem biz eğer ki bunu yapmıyorsak, noter kanalıyla yazı gönderin. Çünkü basın olarak sadece övmekle değil, tenkit etmek, uyarmak, hatta yermek vede vatandaşların şikayetlerini yayınlamak gibi bir görevimizde var. Bunları yapmayan basın sizi de sürekli hataya sürükler..

Notere masraf yapıp açıklama göndermek yerine bir telefonla yada mail yoluylada açıklamanızı gönderebilirdiniz. Olumlu ve güzel haberlerinizde yaptığınız gibi.. Biz bunuda seve seve yayınlardık. Ama görüyoruz ki bu konuda biz değil siz iyi niyetli değilsiniz.. 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI