• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA SİAD'LAR NE İŞE YARAR

14 Kasım 2016 Pazartesi 09:11

Samsun'da SİAD'lar ne işe yarar.. Samsun'da isimleri farklı başkanları farklı kaç SİAD var.. Ne iş yapar bu SİAD'lar?


18 yıla yakın Samsun'da gazetecilik yapıyoruz. Bu zaman sürecinde ise SAMSİAD eski Başkanlarından Mazhar Başoğlu ve Celil Kurada ve SAGİD Başkanlarından Ahmet Tarık Karslı bey ile dönem dönem çok sık görüşmelerimiz oldu. Onlar bu şehir adına ürettikleri projeleri bizlere sundu, bizlerde bu projeleri gazetelerimizde kamuoyuna duyurduk. Zaman zaman onlar bizi telefonla arayarak Samsun adına heyecan duydukları projeleri aktardı, zaman zaman biz onları arayarak Samsun'un sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili bilgiler aldık. 


Örneğin SAMSİAD (Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği) Başoğlu ve Kurada bey döneminde çok aktifti. Samsun'un sorunları ve çözüm önerileri konulu raporlar, şehir ekonomisine canlılık getirecek projeler, milletvekillerine raporlar, onların döneminde gazetelerin manşetlerini süslerdi. Burada SİAD'ların kurulması noktasında büyük emeği olan Orhan Cazgır'ı da unutmamak gerek!


Şimdi  geldiğimiz noktada, Samsun'da SİAD'lar kabuk değiştirdi. Ve SİAD'ların bir dönemden sonra şuan esamesi bile okunmuyor. 


Ne şehir adına proje ortaya koyan var, ne de bu şehrin ekonomisi nasıl kalkınır diye kafa yoran. Dükkanlar, iş yerleri bir bir kapanıyor, işsiz sayısı artıyor, milletvekilleri yada şehrin ileri gelenleri ile Samsun için kenetlenelim diye bir dert yok artık ortada. Ayda bir düzenlenen iş yemeklerinde cek-cak başka da bir şey yok. 


Proje üreten, Samsun için raporlar hazırlayan SİAD'lar gitti, yerine susan, proje üretmeyen, rapor hazırlamayan basından uzak bir yapı geldi. Körler sağırlar birbirini ağırlar lafı işte tam da bu durumu özetliyor. Ayda bir yapılan iş yemeklerinde buluşan, sadece birbirini tanıyan iş adamlarından oluşan SİAD'lar..


Bu yapının Samsun'a ne faydası var? Şu haliyle bence hiç bir faydası yok. SİAD başkanları şu haliyle sadece egolarını tatmin ediyor, şehirle olan bağları ise klişe sözcüklerle sınırlı. Dayanışma, birleşme Samsun için çalışacağız, birimiz hepimiz hepimiz birimiz için... Bu laflara şehrin karnı tok artık.. 


Ben 18 yıldır aynı lafları dinliyorum. Ama ortada hiç bir şey yok. Ne bir olma adına, ne de bu şehir adına.. SİAD'lar Samsun'da Mazhar Başoğlu, Celil Kurada ve Ahmet Tarık Karslı döneminden sonra ortaya hiç bir şey koymamıştır, koyamamıştır.


Şehir menfaatlerinden çok kişisel menfaatleri benimseyen, şehrin ileri gelenleri ile şehir adına bir şeyler ortaya koymaktansa onlara şirin görünmeyi  tercih eden bu yapı, ciddiyetini de çoktan kaybetmiştir. 


Etiketlerinde federasyon, konfederasyon başkanı ifadesi yer alanlarda zaten rotary kültüründen yetişme. O yüzden onlarında bu şehir adına hiç bir kaygıları olmadığı gibi, klişe sözlerin dışında ortaya koyacakları yada koydukları bir şeyde şu zamana dek yok.


Şimdi biz bu eleştiriyi yapıyoruz diye kızanlar, alınanlar olabilir. Önemli olan senin aynada kendini nasıl gördüğün değil, dışardan başka bir gözle nasıl göründüğündür. Kimse kusura bakmasın SİAD'lar bu şehirde diri değil, ölüdür. Eleştirimize kızanlar, gücenenlerde zaten şişkin egoları yüzünden hiç bir şeye tahammül edemez hale gelmiş. O yüzden bu şehirde eleştiri kültürüde yok. 


Halbuki eleştirimizi biz SİAD'ları önemsediğimiz için yapıyoruz!


İş yemeklerinde rotaryen ve mason alışkanlıklarının sürdürülmesi, Vali'yi belediye başkanını buralarda ağırlamak, anons ettirmek, plaket vermek, şak şak yapmak, cek cak ile klişe, ezberlenmiş süslü laflar etmenin dışında hiç bir şey yapmayan SİAD'ların bu mevcut hali ile Samsun'a bir faydası yoktur.. Gidin Mazhar Başoğlu, Celil Kurada, Ahmet Tarık Karslı ve hatta Sadi Subaşı'nın yanına SİAD nedir, ne yapmalıdır, nasıl proje üretmelidir, Samsun için ne yapmalıdır size tek tek anlatsın..


Örneğin Sayın Valimiz bas bas bağırıyor "Proje üretmede özürlüyüz" diye; Ama SİAD'lar da ne gam, tık yok. 


Samsun'da hızlı tren, lojistik köy, yeni OSB'ler tartışılıyor. SİAD'lar bu konularda da suskun, ortada bir fikir yok.

 

Kısaca sadede gelecek olursak SİAD'ların biran önce Samsun adına bir proje ortaya koyması gerekir diye düşünüyorum. İstihdam, ekonomi, tarımsal sanayi v.b konularla ilgili SİAD'lar bir Samsun Zirvesi yapmalıdır.


Ekonomi Bakanının katılımıyla Samsun'un sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı, siyasiler, belediye başkanları, iş adamları ve STÖ'lerin katıldığı bir 'Samsun Ekonomi Çalıştayı' Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının önderliğinde düzenlenebilir. 

 

SİAD'lar bence şehrin ileri gelenlerinin önüne bu çalıştayı koymalıdır. Üreten, geliştiren, şehirde ki sorunlarla ilgilenen, sanayicinin sorunlarını dillendiren, rapor sunan, proje üreten SİAD'ları görmek istiyoruz artık..

Samsunun siadlari

Ali Balbal
06 Aralık 2016 Salı 23:57

Ben Fransada yasayan bir Samsunlu olarak sunu gozlemledimkiSamsundan ne koy olur nede kasaba cunku Samsunu yonetenlerden bir sey olmazda onun icin.Buna Sayin valimiz vede belediye baskanimizda dahil.Pardon millet vekillerimizi unuttum. iyi calismalar.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Merhabalar

Güler şen
21 Kasım 2016 Pazartesi 14:54

Yayınlandı kaldırıldımı yazım.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI