• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN DA VARLAR, SAMSUN'DAN ALMIYORLAR

14 Aralık 2011 Çarşamba 15:32

 

 
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın 'Samsun da var Samsun İçin Al' kampanyası yerli malı tüketiminin yaygınlaştırılması ve yerli üreticilerin desteklenmesi açısından son derece önemli bir girişimdi. Kampanyanın hedefi ise 'Samsun için daha çok iş, daha çok aş'tı. 
 
Dünya devi ürünlerin, marketlerin en üst raflarına dizildiği ve yerli ürünlerin yok  edilmeye çalışıldığı bir süreçte, böylesine bir kampanya 'devlere kafa tutmaktan' başka bir şey değildi. 
 
Yerel marketler kampanyaya, Samsunda üretilen yerli mallarını raflarına koyarak destek verdi. Ancak, Samsunda kazanmasına rağmen vergisini şehir dışına veren büyük büyük marketler, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın yerli malı kampanyasına gereken desteği sunmadı. 
 
Tüm gelirini Samsun'dan sağlayan bu marketler, raflarına büyük ve yabancı markalı ürünlerini koymaya devam etti. Yerli malı ürünleri ise, en alt ve görülmeyecek yerlere dizdi. Zaten aldıkları yerli malı ürünlere de kota koydu. Samsunda üretilen bazı ürünleri marketlerine koyarak, bazılarına ise raflarında yer vermedi. Raf ücreti olarak firmalara astronomik rakamlar teklif edildi. Raflara konulan bazı ürünler ise daha sonra 'Satılmıyor' denilerek marketlerden çıkarıldı.
 
Söz konusu bu marketler, Samsunda kazanıyor ama Samsun'dan almıyor. Parayı burdan kazanıyor ama vergiyi dışarıya veriyor. Elbette ki yerli malı ürünü raflarına koyma gibi bir zorunlulukları yok. Ancak, tüketicilerin de bu noktada, bu marketlere onca insana iş ve aş veren fabrikalar adına söyleyecek sözleri olmalı. Sözüm ona sözde büyük olan bu marketler, aynı zamanda yerli marketleride yok etmek için uğraşıyor. Bir yandan yerli malını, diğer yandan da yerli marketleri tüketmenin ve devre dışı bırakmanın çabası içindeler. 
 
Yeri geldiğinde bazı ülkelerin ürettiği malları boykot eden vatandaşım, senin şehrinin ürününü satmayan, yerli marketini yok etmeye uğraşan bu marketleri neden boykot etmezsin. Onlarca insan bu fabrikalarda çalışarak evine ekmek parasını götürüyor. Bir gün gelipde o fabrikalar kapanırsa ah vah etmeyesin. Çünkü bunun suçlusu sensin..
 
Senin yerli malın raflara konulmazken, satılmazken, vergisini başka şehire veren ama tüm parayı Samsundan kazanan bu marketlere, iki çift laf söyleyemiyorsun çünkü.. 
 
'Siz yerli malı satmıyorsunuz, artık sizden alışveriş etmeyeceğim. Gidip yerli marketlerden ihtiyacımı karşılayacağım' diyemiyorsun. Diyemediğin için de o marketler senin yerli malını aşağılayıp raflarına koymuyor. Bu şehirde üretilen malın aslında seni temsil ettiğini anlamıyorsun. 
 
O yüzden Samsun için al vatandaşım, paran da Samsunda kalsın..
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI