• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VATANINA VE BAYRAMINA SAHİP ÇIKTI

20 Mayıs 2013 Pazartesi 12:52

19 Mayıs'ı büyük bir coşkuyla kutladık. Atatürk Şehri Samsun, her yıl olduğu gibi 19 Mayıs'ı her açıdan sahiplendi. 

 
Milli ve özel olan bu bayramda Kurtuluş Savaşı mücadelesini Samsun'dan başlatan Mustafa Kemal Atatürk için, 94'üncü doğum günü pastası kesildi. 
 
Nefes kesen gösterileriyle Türk Yıldızları, 'İstikbal Göklerdedir' diyen büyük önder Atatürk'ün, şiarının yerine getirildiğinin kanıtıydı. 1919 metrelik dev bayrak yürüyüşü, bu şehrin 19 Mayıs'a ve Atatürk'e olan bağlılığının açık göstergesiydi.
 
19 Mayıs'ı herkes kutladı ve o coşkuya herkes ortak oldu. Şehrimizle bir kez daha gurur duyduk. 
 
Ancak bazı alternatif etkinlikler, diğer milli bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da yapıldı. TBMM'nin aykırı ismi CHP Milletvekili Kamer Genç ve ADD'nin Genel Başkanı Tansel Çölaşan Samsun'a geldi. 
 
ADD ve CHP 19 Mayıs'ı 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganlarıyla ve Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirekek kutladı. Samsun Valiliği tarafından düzenlenen 1919 metrelik dev bayrak yürüyüşüne katılmayan ADD ve CHP ve diğer siyasiler 19 Mayıs günü alternatif bir kutlama yaparak, 200 metrelik bayrak açtı. Aynı grup, Cumhuriyet Meydanı'nda, Atatürk'ün 94'üncü doğum günü pastası kesilirken, alana girdi ve burada gerçekleştirilen klasik müzik konserini attıkları sloganlarla adeta sabote etti.
 
Merak ettiğim, Cumhuriyet Meydanı'nda büyük önder Atatürk'ün doğum günü pastasını kesmek üzere toplanan insanlar ve 19 Mayıs coşkusuna ortak bu şehrin insanları, kimin askeriydi!
 
Öyle ya ADD ve CHP alternatif bir kutlama yapıyor ve alana 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganları atarak giriyor. Bu durumda Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan onca insan da, herhalde bu soruyu kendilerine sormuştur. 'Bunlar Mustafa Kemal'in Askeriyse biz kimin askeriyiz!' 
 
İktidarla olan çekişme, sürtüşme ya da iktidarı alaşağı etme düşüncesi içinde olabilirsiniz, bu bizim tartışacağımız ya da eleştireceğimiz bir konu değil. 
 
Demokratik kurallar çerçevesinde herkes siyaset yapabilir. Ancak görülen o ki, milli bayramları birileri 'siyaset' yapma aracı olarak görüyor. Birileri, milli birlik ve bütünlük içerisinde 19 Mayıs'ı kutlayan halkı, vatandaşı gaza getirmeye çalışıyor. 
 
Bölünüyoruz, bölündük çığırtkanlığı yapanlara sormak istiyorum; 19 Mayıs başta olmak üzere diğer milli bayramları, alternatif adı altında sadece kendi düşüncelerinde olan insanlarla kutlayıp, halkın arasına girmeyerek ayrımcılık yapmak doğru mudur? Peki bu bölme parçalama eylemine girmiyor mu!
 
Valilik tarafından organize edilen etkinliklere katılmayabilirsiniz, fakat alternatif kutlama adı altında milli bayramlarda siyaset yapmak neyin nesidir?
 
1919 metrelik bayrak yürüyüşüne katılanlar 'vatan haini' 200 metrelik bayrak yürüyüşüne katılan CHP ve ADD'liler vatansever midir? 
 
Nedir bu izahı var mıdır? 
 
Bayrakda bir, bayramda bir. Öyleyse nedir bu ötekileştirme, ayrımcılık. 
 
1919 metrelik bayrağın altına girmeyenler, 'Bizim bayrağımız budur, bizim taşıdığımız bayrak daha onurlu mudur' demek istiyor?
 
İktidarla olan hesaplaşmanın bedeli, bayrağa ve millete mi kesilmektedir. Aynı şekilde Atakum Belediyesi'de 'Vatanına ve Bayramına Sahip Çık' yürüyüşü düzenledi. Bu ne yaman çelişkidir arkadaş!
 
1919 metrelik bayrak yürüyüşüne, Atatürk'ün doğum günü pastası törenine katılanlar, sokakta, caddede evlerine bayrak asanlar ve coşkuyu yaşayanlar, size göre 'bayramına ve vatanına sahip çıkmıyorlar mı?'
 
Milli bayramlar birlik ve beraberliğin perçinlendiği günlerdir. Oysa görüyoruz ki, siyaset uğruna bu birlik ve beraberliğe zarar verilmekte. 
 
CHP, ADD ya da Atakum Belediyesi'nin alternatif kutlamalarında taşınan bayrakda 'Türk Bayrağı', 1919 metrelik bayrak yürüyüşüne katılanların taşıdığı bayrak da 'Türk Bayrağı' 
 
Arada ki tek fark, birileri bayramda siyaset yaparken, Samsun halkı ise siyasetten arınmış bir şekilde, tertemiz duygularla bayramını kutladı. 
 
Şimdi bu eleştirilerimiz nedeniyle, bizi de 'Mustafa Kemal'in Askeri' olduğunu söyleyen bazı çevrelerce  kutuplaştırılmış ve milli bayramı sadece kendi egolarıyla kutlayıp insanları yönlendirenler  tarafından ötekileştirilip, bir yerlere yama edileceğiz.

Biz, alternatif yürüyüş ve kutlamalara katılan insanlarında  milli bayramlar konusunda duygularının aslında temiz olduğunu biliyoruz. O insanların Atatürk'e ve milli bayramlara olan hassasiyetlerinin kullanıldığını düşünüyoruz. Sözün kısası biz, milli bayramlarda siyaset yapılmasını eleştiriyoruz.
 
Baştan söyleyelim öyleyse, biz Kurtuluş meşalesini Samsunda yakan, devrimleriyle Türkiye'yi kalkındıran, sarı saçlı mavi gözlü Atatürk'ümüzü çok seviyoruz. Bizim bağlılığımızı siyaset belirlemiyor, ya da siyaset şekillendirmiyor. 
 
Biz, 'Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti İlelebet payidar kalacaktır' diyen Atamızın, bizlere bıraktığı bu sevgili ülkenin yılmaz bekçisiyiz. O yüzden siyasilerin ve alternatifçilerin değil, halkın ve milletin taşıdığı 1919 metrelik bayrağı gururla taşıdık.
 
19 Mayıs başta olmak üzere tüm milli bayramlarımızın siyasi olarak istismar edilmediği günleri de görmek dileğiyle.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI